Διεθνή

Στο 1-1 έμειναν Ολλανδία και Ισημερινός για τη 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου

25 Νοεμβρίου 2022

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στο «Khalifa International Stadium» της Ντόχα Ολλανδία και Ισημερινός στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου, για την 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι «οράνιε» άνοιξαν νωρίς το σκορ αλλά η ομάδα του Εκουαδόρ με τον Βαλένσια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσια και παρέμειναν στην κούρσα της πρόκρισης, αλλά μετά τη νίκη της Σενεγάλης το δίδυμο που θα περάσει στους «16» θα κριθεί στην 3η αγωνιστική.

Η Ολλανδία πήρε πολύ γρήγορα το προβάδισμα στον αγώνα, όταν στο 6ο λεπτό ένα λάθος γύρισμα του Καϊσέδο έδωσε την ευκαιρία στον Κλάασεν να κερδίσει τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και να τροφοδοτήσει τον Χάκπο. Ο φορ της Αϊντχόφεν έπιασε έναν αριστερό «κεραυνό» που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γκαλίντες, κάνοντας το 1-0 για τους «ιπτάμενους Ολλανδούς».

Στο 13’ από σουτ του Βαλένσια μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι του Φαν Ντάικ, αν και είχε κατεύθυνση προς την εστία του Νόπερτ, ενώ στο 32’ ο Βαλένσια βρήκε χώρο και έκανε δυνατό δεξί σουτ, με τον Νόπερτ να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ισημερινός βρήκε… δίχτυα μετά από μακρινό σουτ του Βαλένσια και προβολή του Εστουπινιάν, όμως ο διαιτητής Γκορμπάλ, έπειτα από υπόδειξη του δεύτερου βοηθού Ετσιάλι, ακύρωσε το γκολ, διότι ο Πορόσο που ήταν εκτεθειμένος επηρέαζε τη φάση μπροστά από την εστία του Νόπερτ.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Ισημερινός έφερε το ματς στα ίσα με τον μόνιμο σκόρερ του Ενερ Βαλένσια. Στο 49’ από πίεση των παικτών του Αλφαρο ψηλά και λάθος της ολλανδικής άμυνας, ο Εστουπινιάν βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε, ο Νόπερτ απέκρουσε και ο Βαλένσια από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Νοτιοαμερικανοί συνέχισαν να βγάζουν μεγαλύτερη επιθετικότητα από τους Ολλανδούς και στο 59’ «άγγιξαν» το 2-1, όταν το σουτ του Βαλένσια σταμάτησε στα πόδια του Φαν Ντάικ με τη μπάλα να φτάνει στον Πλάτα που εξαπέλυσε ένα τρομερό σε δύναμη, αριστερό σουτ, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νόπερτ.

Το 1-1 δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα με τον Ισημερινό να κρατάει με άνεση τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά να… ανησυχεί μετά τον τραυματισμό του Ενερ Βαλένσια στο γόνατο στο 90ό λεπτό.

Ο Αλγερινός διαιτητής Μουσταφά Γκορμπάλ «κιτρίνισε» τον Μέντες που συμπλήρωσε δύο κάρτες στην διοργάνωση και θα χάσει τον αγώνα του Ισημερινού με την Σενεγάλη για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακε, Μπλιντ, Φρένκι ντε Γιονγκ, Κόπμαϊνερς (80’ Ντε Ρουν), Κλάασεν (69’ Μπερχούις), Μπέρχβαϊν (46’ Ντεπάι), Xάκπο (79’ Βέγκχορστ).

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ (Γκουστάβο Αλφαρο): Γκαλίντες, Πρεσιάδο, Χινκαπιέ, Πορόσο, Τόρες, Εστουπινιάν, Καϊσέδο, Μέντες, Πλάτα (90’ Ιμπάρα), Ενερ Βαλένσια (90’ λ.τρ. Κ. Ροντρίγκες), Εστράδα (74’ Σαρμιέντο).