Super League: Εβγαλε σφυγμό (1-1) με Μολό ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι «αιωνίων» ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Μ’ ένα πέναλτι του Γιοάν Μολό στο φινάλε ο Παναθηναϊκός πήρε τη μπουκιά από το στόμα (1-1) του Ολυμπιακού στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» παρουσιάστηκαν πιο μαχητικοί και κυρίως πιο φρέσκοι από τους Πειραιώτες και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει ακόμη και στη νίκη αν ο Μακέντα μετέτρεπε σε γκολ το πέναλτι που εκτέλεσε στα μέσα του δεύτερου μέρους.

Από την πλευρά τους οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος δεν κράτησαν το προβάδισμά τους γιατί εμφανίστηκαν στην επανάληψη αρκετά κουρασμένοι μετά την υπερπροσπάθεια τους με την Τότεναμ και θέλησαν περισσότερο να κρατήσουν το 1-0 παρά να το αυξήσουν και να «κλειδώσουν» τη νίκη τους.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσουν τους Πειραιώτες, όμως ο Μακέντα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το απρόσεχτο γύρισμα της μπάλας από τον Μεριά προς τον Σα. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη συνέχισαν και τα επόμενα λεπτά να βρίσκονται διαρκώς στην επίθεση απέναντι σ’ έναν Ολυμπιακό που αγωνιζόταν ιδιαίτερα συγκρατημένα καθώς είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του.

Οι Πειραιώτες φάνηκαν για πρώτη φορά επιθετικά στο 24’ όταν ο Ελαμπντελαουί βρήκε τον Γκερέρο, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του ντέρμπι ανήκει στον Παναθηναϊκό όταν στο 33’ ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κουρμπέλης έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Ο Γκερέρο πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στον Παναθηναϊκό. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Κι εκεί που ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην απειλείται από τους «ερυθρόλευκους», δέχτηκε το γκολ στο 36’. Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκερέρο αφού κατέβασε τη μπάλα με το στήθος μέσα στην μεγάλη περιοχή, την έστειλε με αριστερό βολέ στα δίχτυα για το 0-1. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της επανάληψης οι «πράσινοι» ανέβασαν την ένταση του παιχνιδιού τους προκειμένου να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση, αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα των Πειραιωτών. Στο 56’ ο Γερμανός; Διαιτητής Σάσα Στέγκεμαν συμβουλεύτηκε το Var για ένα μαρκάρισμα του Τσιμίκα πάνω στον Περέα μέσα στην περιοχή, αλλά δεν διέκρινε παράβαση.

Ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε το πέναλτι σε σπρώξιμο του Σεμέδο αυτή την φορά πάνω στον Περέα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μακέντα στο 60’, ο Σα έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε. Ο Στέγκεμαν έδειξε αρχικά επανάληψη θεωρώντας ότι ο Πορτογάλος τερματοφύλακας κινήθηκε πριν σουτάρει ο Ιταλός στράικερ, όμως αφού συμβουλεύτηκε το VAR πήρε πίσω την αρχική του απόφαση, ακυρώνοντας και την κίτρινη κάρτα που είχε δείξει στον Σα.

Μετά το χαμένο πέναλτι του Μακέντα, ο Δώνης ρίσκαρε αρκετά ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Μολό (63’) και Μπεκ (71’) κάνοντας ακόμη πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό.

Ο Μολό πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στον Ολυμπιακό. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Στο 84’ δόθηκε και νέα ευκαιρία στο «τριφύλλι» να ισοφαρίσει, αλλά και πάλι ο Μακέντα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σα, αυτή την φορά σε τετ α τετ. Τελικά το 1-1 για τους «πράσινους» ήρθε στο 89’ όταν ο Μεριά ανέτρεψε τον Μακέντα και ο Μολό από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το σάστισμα των «ερυθρολεύκων» στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων για να φτάσουν στην ολική ανατροπή, αλλά δεν δημιούργησαν κάποια σημαντική ευκαιρία.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι: Δώνης, Σεμέδο, Κουρμπέλης, Μακέντα, Γκερέρο, Ινσούα και Πούγγουρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Δώνης (71’ Μπεκ), Κουρμπέλης, Κολοβός (46’ Περέα), Ζαχίντ (63’ Μολό), Μπουζούκης, Μακέντα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (65΄ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε (93’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά (68’ Καμαρά), Γκερέρο.