Super League: Ισοπαλία στο Περιστέρι

Από ένα γκολ και έναν βαθμό για Ατρόμητο και ΑΕΛ. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Η ατυχία και η αστοχία του Ατρομήτου τον κράτησαν στο 1-1 με την ΑΕΛ στο εντός έδρας παιχνίδι του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι «Πρίγκιπες» άνοιξαν το σκορ με ένα (κάπως) τυχερό γκολ του Νάτσου αλλά στη συνέχεια είχαν δύο δοκάρια, ενώ είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες με νικητή τον τερματοφύλακα της Λάρισας Κρίστινσον, που ευθύνεται για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, αλλά στο 93’ έδιωξε την εκτέλεση πέναλτι του Ούμπιδες και κράτησε το 1-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές και επιφυλακτικές. Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που βγήκε περισσότερο μπροστά και έδειξε ότι θέλει να γίνει το «αφεντικό». Μάλιστα από το… πουθενά προηγήθηκε (στο 18’) με τον Νάστο να κάνει σέντρα – σουτ από πολύ μακριά και την μπάλα να παίρνει μια περίεργη τροχιά για να καταλήξει στα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε στο δοκάρι. Μεγάλη η ευθύνη του τερματοφύλακα Κρίστινσον, που δεν εκτίμησε καλά την πορεία της μπάλας.

Το γκολ άνοιξε την όρεξη και στις δύο ομάδες, στον Ατρόμητο για να πετύχει ένα ακόμα γκολ και να «καθαρίσει» την… μπουγάδα και στην ΑΕΛ γιατί έπρεπε να αντιδράσει. Η θεσσαλική ομάδα ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ στο 26’, με τον Μόρα να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.
Οι «βυσσινί» συνέχισαν να πιέζουν και στο 33’ απείλησαν πάλι τους γηπεδούχους, με τον Μπούστος να σουτάρει αμαρκάριστος από το ύψος της περιοχής -μετά το λάθος διώξιμο του Νάστου- ωστόσο αστόχησε.

Στο 44’ ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Μανούσο να παίρνει την κεφαλιά και να βρίσκει τον Βέλλιο, ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Και η «τιμωρία» από την μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου: Ο Μπούστος έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, ζάλισε δύο αμυντικούς των γηπεδούχων και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Γούτα και να καταλήγει στον Μιλοσάβλιεβιτς, που πλάσαρε εύστοχα από τη μικρή περιοχή τον Μέγιερι για το 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να ανακτήσει το προβάδισμά του, έχοντας μάλιστα μια κλασική ευκαιρία στο 50’, όταν ο Βέλλιος έκανε την κάθετη πάσα στον Μανούσο, που βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε με τα πόδια.
Στο 60’, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-1, με τον Ούμπιδες να εκτελεί απευθείας φάουλ από τα 24 μέτρα, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι κι αφού πρώτα την ακούμπησε ελαφρώς ο Κρίστινσον.

Στα τελευταία 30 λεπτά ο Ατρόμητος τα έδωσε όλα για τη νίκη: Στο 72’, ο Βέλλιος πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από κεφαλιά-πάσα του Ρισβάνη, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 90’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε με τη χρήση του VAR από τον διαιτητή, που είδε -σωστά- σπρώξιμο του Μανούσου στην περιοχή από τον Μπάλλα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ούμπιδες, ωστόσο ο Κρίστινσον τον «ψάρεψε», έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ κρατώντας το 1-1 ως τελικό αποτέλεσμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Αναστασίου): Μέγιερι (46’ Θεοδωράκης), Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης (71’ Ουγκράι), Μάντσον, Ούμπιδες, Ρόσα (67’ Νταβιώτης), Μανούσος, Βέλλιος.
ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Σεσέροβιτς (94’ Μπέρτος), Μπούστος (71’ Μπάλλας), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (82’ Φιλίποβιτς), Νούνιτς.