Ελλάδα

Super League: 1-0 ο Βόλος τον Απόλλωνα Σμύρνης

19 Ιανουαρίου 2022

Επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη, και δεύτερη στο 2022 για τον Βόλο που επικράτησε 1-0 του ουραγού Απόλλωνα Σμύρνης στον εξ αναβολής αγώνα για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Με το «τρίποντο» αυτό οι Θεσσαλοί απομακρύνθηκαν αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ αντίθετα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αγνοεί τη νίκη από το 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στις 23 Οκτωβρίου 2021 (7η αγωνιστική).

Οι Θεσσαλοί είχαν την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο ματς λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, καθώς ο Φαν Βέερτ έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Βέρχουλστ απέκρουσε. Στο 20’ ο Γκορτσιλάς υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Βόλου, ωστόσο μετά την εξέταση της φάσης από το VAR καταλογίστηκε οφσάιντ των γηπεδούχων. Τελικά τρία λεπτά αργότερα ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Φαν Βέερτ έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή από την ασίστ του Φεράρι και με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-0, με τον Ολλανδό «κίλερ» του Βόλου να φτάνει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ωστόσο ο Απόλλωνας προσπάθησε με τις αλλαγές του Γκρότε να γίνει πιο απειλητικός και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 74’, όταν ο Κότνικ έκανε λάθος, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του πριν την παραβιάσει ο Σλίβκα. Επίσης, ο Πουρίτα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Απόλλωνα στο 78’, αλλά χωρίς επιτυχία, με αποτέλεσμα το 1-0 να διατηρηθεί ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, και οι Θεσσαλοί να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο διαιτητής Γκορτσίλας (Μακεδονίας) «κιτρίνισε» τους Τσοκάνη, Πουρίτα και Κάστρο, Παμλίδη.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Αλχο (39’ λ. τρ. Πουρίτα), Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (71’ Ροσέρο), Ρεγκατέν (46’ Ορός), Φερνάντες (90+1’ Σιελής), Φαν Βέερτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάρκο Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι (46’ Τουτουαρίμα), Ρόγκνε, Αλβες, Κάστρο (62’ Φατιόν), Σλίβκα, Μαρτίνες (83’ Σαχλί), Παμλίδης (62’ Γιαννιώτας), Παπαγεωργίου (76’ Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης.

Μέχρι το 9ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα στο «Αθανάσιος Διάκος» ο ΠΑΟΚ ήταν στο καναβάτσο με 1-0 από την Λαμία για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκα.