Ελλάδα

Super League: 1-0 ο Βόλος τον Ατρόμητο

04 Ιανουαρίου 2021

Το γκολ του Χουάν Χοσέ Περέα στο 36’ ήταν αρκετό για να δώσει στον Βόλο τους τρεις βαθμούς της νίκης στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο «Πανθεσσαλικό» για την 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Με το «τρίποντο» αυτό η ομάδα του Μαγνησίας ανέβηκε στην βαθμολογία κι «έπιασε» τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση, ενώ οι «Πρίγκιπες» έμειναν στην 10η.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά σε αντίθεση με τον Ατρόμητο που ήταν… θεατής. Μέχρι το 10ο λεπτό η ομάδα του Βόλου είχε κάνει… τέσσερις τελικές. Στο 7’ τριπλή απόπειρα να ανοίξει το σκορ, με πιο δυνατή εκείνη του Ουάρντα που έβγαλε ο Κιβρακίδης πριν περάσει τη γραμμή και τρία λεπτά αργότερα πάλι ο Αιγύπτιος σε θέση για γκολ, αλλά τον σταμάτησε ο Γιαννιώτης. Σε θέση άμυνας, κυρίως, στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος είχε ελάχιστες επισκέψεις στην περιοχή του Βόλου. Σε μία από αυτές η ωραία ασίστ του Μουνίθ στο 26’ αλλά το τελείωμα του Χριστοδουλόπουλου ήταν κακό. Οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που άξιζαν στο πρώτο 45λεπτο, βάσει της εικόνας του αγώνα, στο 36’ όταν από φάουλ του Μπαρτόλο, ο Σάντσες πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Περέα τη δεύτερη, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη.

Βλέποντας την ήττα να έρχεται, ο Ατρόμητος έκανε την προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, για να το αποφύγει. Εχασε τρομερή ευκαιρία στο 59’ με τον Κλέιμαν να αποκρούει εντυπωσιακά σουτ του Κιβρακίδη, ενώ λίγο αργότερα ο Κάναντι έριξε στη μάχη και τους Μανούσο, Νταβιώτη, Αγκάγιεφ. Από… όρεξη είχαν οι φιλοξενούμενοι αλλά τίποτε άλλο. Aν μάλιστα ο Ουάρντα (που έπαιξε με το περιβραχιόνιο του αρχηγού) ήταν και λίγο πιο ομαδικός στο 81’ το παιχνίδι θα είχε τελειώσει και νωρίτερα. Στο φινάλε χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσουν με τον τερματοφύλακά τους Γιαννιώτη: Από κόρνερ του Αγκάγιεφ, η μπάλα κατέληξε στον προωθημένο στην περιοχή του Βόλου, γκολκίπερ του Ατρόμητου Ανδρέα Γιαννιώτη, που πλάσαρε πεσμένος, αλλά ο Ντεντάκης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας) «κιτρίνισε» τους Μπαριέντος, Ντεντάκη, Φεράρι και Κωτσόπουλο, Νταβιώτη.

ΒΟΛΟΣ (Α. Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Σάντσες, Μήτογλου, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα (90’+1’ Γκρίλο), Μπαρτόλο (73’ Σάντος), Περέα, Δουβίκας (70’ Κιάκος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (61’ Νταβιώτης), Γκαλβάο, Γούτας, Στρούγγης, Γκάλο, Σάλομον, Μουνίθ (71’ Ραμπέγιο), Ενσικουλού (61’ Μανούσος), Χριστοδουλόπουλος (61’ Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος (80’ Μάτιτς).

O Αρης έχασε (2-0) χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή του από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Κυριακής (12:30 ώρα Νέας Υόρκης) με την ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.