Super League: 2-2 η ΑΕΛ στο Αγρίνιο

Από το 2-0 στο 2-2 οι παίκτες της ΑΕΛ και πανηγύρια για την ισοφάριση. Φωτογραφία: Ευρωκίνηση.

Με αποφασιστικότητα και ψυχή η ΑΕΛ στάθηκε όρθια στο Αγρίνιο και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Παναιτωλικό, για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Η επιτυχία της θεσσαλικής ομάδας είναι μεγάλη αν αναλογιστεί κανείς πως στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, όμως στην επανάληψη η ομάδα του Φέστα μέσα σε 8 λεπτά το έφερε στα ίσια (2-2) και μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει και την απόλυτη ανατροπή και να πάρει το ματς με τρίτο γκολ.

Από την πλευρά τους τα «καναρίνια» μετά τη νίκη τους στη Λαμία δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους κι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία, με βάση την εξέλιξη του ματς στο πρώτο 45λεπτο, να περάσουν στην 6η θέση της βαθμολογίας, που θα τους διατηρούσε σε… τροχιά Ευρώπης.
Η ΑΕΛ, πάντως, έμεινε όρθια, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσε ακόμη και να νικήσει, αν ο Νούνιτς στο 71’ ήταν πιο ομαδικός. Ωστόσο, βαθμός που απέσπασε μπορεί να χαρακτηριστεί «χρυσάφι» στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας…

Το παιχνίδι στο Αγρίνιο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να μην είναι καλός αλλά να πετυχαίνει στο 24’ το 1-0, με τον Φράνκο Μάζουρεκ: Μετά από σύγχυση στα καρέ της ΑΕΚ κι ενώ νωρίτερα ο Κρίστινσον είχε απομακρύνει σωτήρια το γύρισμα του Μπαρμπόσα, ο Μάζουρεκ βρήκε τον τρόπο με αριστερό σουτ από τη μικρή περιοχή να ανοίξει το σκορ με το πέμπτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα.
Το γκολ έδωσε «φτερά» στα «καναρίνια» που ανέβασαν τον ρυθμό τους, έκλεισαν την ΑΕΛ στα καρέ της και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν στο 2-0: Μετά από την κεφαλιά του Μανά στο 42’ ο Μπαΐροβιτς νίκησε τον Κρίστινσον με σουτ, ωστόσο, το τέρμα του Σουηδού δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς έφυγε από αντικανονική θέση οφσάιντ.

Στην ανάπαυλα των ημιχρόνων η εντολή του Φέστα ήταν η… λογική: Επίθεση αφού δεν χάνουμε τίποτα. Ετσι η ΑΕΛ τα έπαιξε όλα για όλα, προκειμένου να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να ξαναμπεί στο ματς. Απέναντι σε μία ομάδα που στην επανάληψη «κατέρρευσε», πιστεύοντας ίσως, ότι δεν θα υπήρχε αντίδραση από την αντίπαλό της, το συγκρότημα του Φέστα όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά μπήκε αποφασισμένο για να δώσει μάχη και μέσα σε επτά λεπτά έφερε τα πάνω κάτω. Πρωταγωνιστής των «βυσσινί» ήταν ο Φατιόν, ο οποίος στο 62’ μείωσε σε 2-1 και στο 68’ με πέναλτι (το κέρδισε ο Μπαργκάν από άτσαλο μαρκάρισμα του Λιάβα) ισοφάρισε σε 2-2.

Η Λάρισα, μάλιστα, έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 71’ για να κάνει την ολική ανατροπή, όταν ο Νούνιτς βγήκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο, αλλά αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Μπαργκάν, προτίμησε να σουτάρει και να αστοχήσει!

Ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς έδειξε 7 κίτρινες κάρτες και συγκεκριμένα στους: Μοράρ, Λιάβα, Αμαράλ και Ακόστα, Φατιόν, Γκόλια, Γιακιμόλβσκι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Λιάβας, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (74’ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Γκούγκα, Άργκους (79’ Μάλης), Μπαϊροβιτς (63’ Μοράρ).
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63’ Σικάβκα), Ακόστα (46’ Μπαργκάν), Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89’ Μόρας), Φατιόν.