Ελλάδα

Super League: 3-0 ο ΠΑΟΚ τον ΟΦΗ

15 Ιανουαρίου 2022

Συνεχίζει το «τρένο» του ΠΑΟΚ και επικρατώντας του ΟΦΗ με 3-0 στην Τούμπα για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα, έφτασε τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και δείχνει ότι βρίσκει ρυθμό. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Γιασμίν Κούριτς που πέτυχε για τέταρτη φορά δυο γκολ, τη φετινή σεζόν και ο Κάρολ Σφιντέρσκι. Από την άλλη ο ΟΦΗ άντεξε στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη δεν τα κατάφερε και παραδόθηκε στην ανωτερότητα του «Δικεφάλου».

Στο πρώτο μέρος και ενώ στην αρχή ξεκίνησε δυνατά ο ΠΑΟΚ, από ένα σημείο και έπειτα ήταν σα να έκλεισε κάποιος το διακόπτη απέναντι σε έναν πολύ καλά στημένο στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας από το Νίκο Νιόπλια ΟΦΗ.

Πρώτα στο 5ο λεπτό όταν ο Μιτρίτσα με ασίστ του έβγαλε τον Ακπομ προ του Βάτερμαν, εκείνος πλάσαρε και ο κίπερ του ΟΦΗ απέκρουσε ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 7’ τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ακπομ να βγάζει τετ α τετ το Αουγκούστο, ο οποίος προ του Βάτερμαν έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τέσσερα λεπτά μετά (11’) απάντησε στις ευκαιρίες ο ΟΦΗ με τον Τσιλιανίδη να προχωρά ανενόχλητος προς την περιοχή του «Δικεφάλου» και να σουτάρει, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δε σημειώθηκε κάτι άξιο αναφοράς μέχρι το 32ο λεπτό. Στο 41ο λεπτό ο Τοράλ έκανε το γυριστό σουτ από δύσκολη θέση, με τη μπάλα να περνάει εκτός από την εστία του Πασχαλάκη ο οποίος ήλεγχε παρ’ όλα αυτά τη φάση.

Στο 50’ ο Πασχαλάκης έπεσε και απέκρουσε το σουτ του Μπαλογιάννη όμως ο Κοσμάς Τσιλιανίδης ακολουθούσε για να πάρει το ριμπάουντ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η ανατροπή όταν ο Φωτιάς πήγε να τσεκάρει προηγούμενη φάση στο VAR που ο Ζίβκοβιτς γυρνάει τη μπάλα από τα δεξιά και αυτή βρίσκει στο χέρι του Βούρου. Ο διαιτητής από τον σύνδεσμο Πέλλας ακύρωσε το γκολ των «Ομιλητών» και έδειξε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ! Ετσι ήρθε ο Γιασμίν Κούρτιτς, στο 55ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν για το 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ παρά το γεγονός πως ο τερματοφύλακας των Ηρακλειωτών έπεσε σωστά.

Ο ίδιος παίκτης ήρθε στο 76ο λεπτό σαν τρέιλερ, υποδεχόμενος τη μπαλιά του Μπίσεσβαρ από δεξιά και την έστειλε στα δίχτυα του Βάτερμαν για το 2-0.

Εξι λεπτά μετά (82’) γκολάρα από τον Κάρολ Σφιντέρσκι στην πρώτη του μάλιστα επαφή με τη μπάλα, ο Λύρατζης έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και σέντραρε με τον 24xρονο φορ να κατεβάζει με το αριστερό και να εκτελεί με το δεξί κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον Φωτιά.

Στο 84ο λεπτό ήρθε το τελικό 3-0 για τον ΠΑΟΚ με τον Σφιντέρσκι, όταν ο Πασαλίδης έκανε λάθος γύρισμα προς τον Βάτερμαν που είχε τραγική εκτίμηση στη φάση με τον Πολωνό στράικερ του Δικεφάλου να επωφελείται και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το τέταρτο φετινό του τέρμα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ινγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (74’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Ντάγκλας Αουγκούστο (63’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (63’ Ζαμπά), Ακπομ (80’ Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης, Μεγιάδο (70’ Καμάου), Τοράλ, Γκαγιέγκος, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν, Τσιλιανίδης (70’ Ντουρμισάι).