Ελλάδα

Super League: 4-1 ο Ατρόμητος τον Απόλλωνα Σμύρνης

04 Δεκεμβρίου 2021

Ο Γιώργος Παράσχος επέστρεψε στον πάγκο του Ατρομήτου και οι παίκτες του ξέσπασαν στον Απόλλωνα Σμύρνης με 4-1 μόλις μία εβδομάδα μετά το βαρύ 6-2 από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Οι «Πρίγκιπες» έβγαλαν αντίδραση και με τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, μετά από 12 αγωνιστικές, έβαλαν την «Ελαφρά Ταξιαρχία» από κάτω και ουραγό της βαθμολογίας. Απόλλωνας που μετά την αποβολή του Λισγάρα στη φάση που ο Ατρόμητο κέρδισε το πέναλτι στο 67’, παρέδωσε… πνεύμα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 4’, για λογαριασμό των γηπεδούχων. Το σουτ του Σπιριντόνοβιτς έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ, ωστόσο, πέντε λεπτά μετά ο Αυστριακός επιθετικός, μετά από βαθιά μπαλιά του Γιαννιώτη και λάθος του Λισγάρα, βρήκε το στόχο στέλνοντας τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Κότσαρη (1-0).

Το γκολ δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, που «απάντησαν» άμεσα. Αφού στο 14’ «άγγιξαν» το 1-1 με το δοκάρι του Άλβες, στο 17’ έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Φατιόν, παράβαση που υπέδειξε ο Βούλγαρος ρέφερι, Καμπάκοφ, σε χέρι του Χατζηισαϊα μετά το γυριστό του Ιωαννίδη κι αφού η φάση εξετάστηκε από το VAR.

Παρότι οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί στη συνέχεια, στο 40’ ο Μουνίθ με εξαιρετικό πλασέ στη γωνία του Κότσαρη έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στ’ αποδυτήρια (2-1).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κότσαρης έκανε σπουδαία επέμβαση σε βολέ του Σπιριντόνοβιτς, ενώ στο ξεκίνημα του β’ μέρους και πάλι ο γκολκίπερ του Απόλλωνα ήταν νικητής στο τετ α τετ με τον σκόρερ του πρώτου γκολ του Ατρόμητου.

Χάρη στον Κότσαρη δεν έγινε το 3-1 στο 59’, όταν ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε άλλη μία σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Βασιλαντωνόπουλου, αλλά στο 68’ νικήθηκε από τον Κουλούρη από την «ασβεστένια βούλα». Στην παράβαση εντός περιοχής υπέπεσε ένα λεπτό νωρίτερα ο Λισγάρας, ο οποίος ανέτρεψε από πίσω τον Κουλούρη και με τη συνδρομή του VAR  Καμπάκοφ απέβαλλε με κόκκινη κάρτα τον κεντρικό αμυντικό του Απόλλωνα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75’ με διπλή προσπάθεια ο Κουλούρης, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ατρόμητου. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πισάνο σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Κότσαρη.

Ο Βούλγαρος διαιτητής Γκιόρκι Καμπάκοφ εκτός από την απευθείας κόκκινη στον Λισγάρα, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Χατζηισαΐα, Βασιλαντωνόπουλο, Σάλομον και Ιωαννίδη, Αλβες, Φατιόν, Σλίβκα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (81’ Παπαδόπουλος), Στρούγγης, Σπιριντόνοβιτς (86’ Πισάνο), Μουνίθ (81’ Μπεντινέλι), Σάλομον, Χαρίσης (81’ Ντένιτς), Κουλούρης (86’ Τζαβίδας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (46’ Ντεντάκης), Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Φατιόν, Αλβες, Κάστρο, Παμλίδης (46’ Ντάουντα), Σλίβκα, Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (69’ Μαρτίνεζ).

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).