Ελλάδα

Super League: 6-2 ο Αστέρας τον Ατρόμητο στην Τρίπολη

27 Νοεμβρίου 2021

Το παιχνίδι στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1 ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Ατρόμητο, θύμιζε το παιχνίδι Γερμανία – Βραζιλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 (8/7). Τότε η Γερμανία μπήκε με… χίλια, μέχρι το 30’ ήταν στο 5-0 και μετά έκανε… συντήρηση. Οσο όμως η Βραζιλία προσπαθούσε να αντιδράσει τόσο τα «πάντσερ» ανέβαζαν το σκορ για να φτάσει στο εκκωφαντικό 7-1. Στην Τρίπολη έγινε κάτι ανάλογο με το σκορ να σταματάει στο 6-2 για τους «Αρκάδες». Ηταν φυσικά η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Αστέρα, που επέστρεψε στα «τρίποντα» μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, ενώ ο Ατρόμητος μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ (2-0) επέστρεψε στα απογοητευτικά αποτελέσματα…

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Σονί, Ρίτζις και Ριέρα, με μορφή του αγώνα να είναι ο Κέβιν Σονί αφού είχε και μία ασίστ, ενώ οι Περιστεριώτες -που κατέβηκαν με υπηρεσιακό προπονητή, ελέω κορωνοϊού που «χτύπησε» τον Γιώργο Παράσχο, τον Παναγιώτη Γκουτσίδη- σκόραραν με τους Μουνίθ και Κουλούρη.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή φάση ευτύχησαν να κάνουν το γκολ στο 7ο λεπτό: Ο Σονί πήρε την μπάλα από τον Φεντερίκο Αλβαρες, «ζάλισε» τον Στέφανο Στρούγγη και με διαγώνιο «κεραυνό» νίκησε τον Ανδρέα Γιαννιώτη για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ριέρα πέρασε αναγκαστικά στο ματς, καθώς τραυματίστηκε ο Σίτο, ωστόσο ο Ισπανός με εξαιρετικό τελείωμα στο 20’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς, έπειτα από συνεργασία με τον Νταβίντ Καρμόνα. Ο ρυθμός έπεσε, όμως ο Αστέρας έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 41’, με ένα ακόμα εντυπωσιακό σουτ του Σονί – αυτή τη φορά από τα 25 μέτρα περίπου. Εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Μουνίθ να στέλνει με το αριστερό την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Αντώνη Τσιφτσή.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο υποτονικό, μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι… πάτησαν γκάζι. Ο Σονί έφυγε στον κενό χώρο, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κρέσπι, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, κι αυτός πλάσαρε τον Γιαννιώτη για το 4-1 στο 65’. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πάλι ο Κρέσπι βρήκε δίχτυα – είχε και τη βοήθεια της τύχης, μιας και η μπάλα κόντραρε στον Κυριάκο Παπαδόπουλου και «κρέμασε» τον Γιαννιώτη – για το 5-1. Η αποβολή του Λούκας Γκαλβάο στο 80’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άφησε τον Ατρόμητο με δέκα παίκτες, ωστόσο ο Κουλούρης τέσσερα λεπτά μετά με αριστερό σουτ μείωσε σε 5-2. Αλλά οι τίτλοι τέλους δεν είχαν μπει ακόμα. Στις καθυστερήσεις ο Καρμόνα έκανε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Ριέρα διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Ο διαιτητής Φωτιάς του συνδέσμου Πέλλας έδειξε από μία κίτρινη κάρτα στους Σάλομον, Μουνίθ, Χαρίση, ενώ απέβαλε με δύο κίτρινες τους Γκαλβάο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Αλβαρες, Καστάνιο (46’ Χριστόπουλος), Ατιένζα, Βαλιέντε, Τιλίκα, Σίτο (12’ Ριέρα), Σονί (79’ Αλί Μπαμπά), Κανελλόπουλος (61’ Μουνάφο), Μπενίτο (61’ Κρέσπι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Γιαννιώτης, Καστελάνο (46’ Ντένιτς), Κιβρακίδης, Στρούγγης, Παπαδόπουλος Κ., Γκαλβάο, Χαρίσης, Σάλομον (68’ Νάτσος), Βασιλαντωνόπουλος (68’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (84’ Αθανασίου), Κουλούρης.

Πολύ βαρύ είναι το κλίμα στις τάξεις της Εθνικής ομάδας μετά τον αποκλεισμό από το Euro 2024 καθώς κανείς από τους διεθνείς δεν μπορεί να χωνέψει πως η «γαλανόλευκη» έχασε στο παιχνίδι με την Γεωργία στην Τιφλίδα τη μοναδική ευκαιρία που της παρουσιάστηκε για να επιστρέψει μετά από 10 χρόνια σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.