Ελλάδα

Super League: Εύκολα ο Ολυμπιακός 4-1 τη Λαμία στο Φάληρο

28 Απριλίου 2024

Με κορυφαίο παίκτη τον Ντανιέλ Ποντένσε που πέτυχε ένα γκολ ενώ είχε και μία ασίστ ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-1 τη Λαμία για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ και επανήλθε στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική με τον Αρη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική απόδοση την πρώτη ώρα του παιχνιδού, όταν και πέτυχαν τρία γκολ, χάνοντας και πολλές ευκαιρίες. Στη συνέχεια όμως άφησαν το πόδι τους από το… γκάζι κι έδωσαν την δυνατότητα στη Λαμία να φανεί επιθετικά και να μειώσει το σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στον Ολυμπιακό όταν στο 6’ ο Ορτα έκανε το γύρισμα προς τον Μασούρα που ήταν αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, αλλά αυτός δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και να την σπρώξει προς τα δίχτυα. Οι Πειραιώτες απείλησαν και στο 12’ με τον Τσικίνιο να κάνει τη σέντρα και τον προωθημένο Βέζο να πιάνει από καλή θέση την κεφαλιά που κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσέλεφ. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κυριαχούν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν έβγαζαν ένατση στο παιχνίδι τους. Ωστόσο στο 24’ βρήκαν το γκολ, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Ποντένσε μέσα στην περιοχής της Λαμίας, η μπάλα έφτασε στον Τσικίνιο που με σουτ πάνω στην κίνηση έγραψε το 1-0. Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν πάρει φορά μετά το άνοιγμα το σκορ και τρία λεπτά μετά (26΄) βρήκαν και δεύτερο γκολ (2-0) όταν ο Εσε έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και την πέρασε στον Ναβάρο ο οποίος με καλοζυγισμένο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Κοσέλεφ.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν τις επιθέσεις του και στο 32’ ο Ναβάρο βρήκε με κεφαλιά μέσα στην πειροχή των Φθιωτών τον Εσε, που έβαλε άτσαλα το πόδι του και σούταρε ψηλά άουτ. Εξι λεπτά αργότερο ο Ποντένσε ελίχτηκε υπέροχα έξω από την περιοχή της Λαμίας και σούταρε για να περάσει η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κοσέλεφ.

Η Λαμία που έβγαινε συχνά στην επίθεση θα μπορούσε να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες στο 40’ όταν ο Κοντονίκος πάτησε την μπάλα προς τον Τσιλούλη μέσα στην περιοχή του Πασχαλάκη, αλλά πριν αυτός σουτάρει, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Κίνι.

Ο Ολυμπιακός είχε κι άλλη καλή στιγμή στην εκπνοή του ημιχρόνου (45’) μ’ ένα συρτό σουτ του Ποντένσε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή που εξουδετέρωσε ο Κοσέλφ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος κι αφού είχε στο 49’ μια κεφαλιά του Μασούρα που έδιωξε σε κόρνερ ο Κοσέλεφ, έφτασε λίγο μετά (52’) σε τρίτο γκολ. Μετά τη βαθιά μπαλιά του Βέζο προς τον Ναβάρο, ο Σιμόν στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το κεφάλι. τροφοδότησε τον Ποντένσε ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Κοσέλεφ για το 3-0. Οι Πειραιώτες έχασαν κι άλλη ευκαιρία στο 55′ όταν μετά τη μπαλιά του Ποντένσε, ο Μασούρας, βρέθηκε απέναντι από τον Κοσέλεφ και επιχείρησε να τον «κρεμάσει», αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η Λαμία είχε μια καλή ευκαιρία στο 61’ με τον Τσιλούλη να σουτάρει από κοντά και τον Πασχαλάκη να αποκούει σωτήρια για να μειώσουν (3-1) τελικά οι φιλοξενούμενοι στο 64’ με ωραία σουτ ο Τόσιτς που έπιασε «κοιμώμενη» την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 69’ ο Τόσιτς έκανε ένα νέο μακρινό σουτ για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Πασχαλάκης. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χαλαρώσει και στο 77’ κινδύνευσαν να δεχτούν και δεύτερο γκολ όταν ο Τσιλούλης βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά πλάσαρε άουτ. Δύο λεπτά μετά ο νεοεισελθών Ελ Κααμπί πλάσαρε από κοντά μετά το γύρισμα του Κίνι για να μπλοκάρει ο Κοσέλεφ. Ο Ολυμπιακός πέτυχε και τέταρτο γκολ (4-1) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ του Αλεξανδρόπουλου μεετά από πάσα του Ελ Κααμπί.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αριστοτεέλης Διαμαντόπουλος. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκαν οι Αμπι και Τεραζίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (58’ Αμπι), Βέζο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο (58’ Αλεξανδρόπουλος), Εσε, Ορτα (84’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (73’ Ζέλσον) , Ποντένσε, Ναβάρο. (73’ Ελ Κααμπί).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Σιμόν (59’ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Νούνιες (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (75’ Τσούκαλος) , Λέικ (84’ Τσιλιανίδης), Κοντονίκος (46’ Τερεζίου).

Η Παναχαϊκή «βύθισε» 1-0 τον Ολυμπιακό Β

Η Παναχαϊκή νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό Β για τα πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ 2 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, φτάνονατς στους 24 βαθμούς. Αντίθετα οι Πειραιώτες έμεινν ουραγοί με 16 βαθμούς και οδεύουν ολοταχώς για την Γ’ Εθνική. Το γκολ της νίκης για τους Πατρινούς πέτυχε στο 7’ ο Μπάρε.