Ελλάδα

Super League: Εμειναν στο 0-0 Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στη Λεωφόρο

16 Ιανουαρίου 2022

Σε ένα «άγευστο» ντέρμπι χωρίς φάσεις και συγκινήσεις ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 την Κυριακή (16/1) στο γήπεδο της Λεωφόρου. Οι «πράσινοι» έψαξαν περισσότερο τη νίκη, αλλά δεν είχαν ιδέες για να φτάσουν στο γκολ ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άτολμα στην επίθεση και στηριζόμενοι στην εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία πήραν εύκολα τον βαθμό της ισοπαλίας με τον οποίο βρίσκονται εννέα βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στον βαθμολογικό πίνακα.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν επιφυλακτικά, προσπαθώντας να μην δεχθούν φάσεις. Μάλιστα όσο κυλούσαν τα λεπτά γίνονταν όλο και πιο δυνατές οι μονομαχίες μεταξύ των παικτών κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Σε μια από αυτές είδε στο 17’  την κίτρινη κάρτα ο Μπα για προβολή πάνω στον Αϊτόρ. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας στο ματς έγινε στο 29’ με μια σέντρα του Αϊτόρ από τα δεξιά που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Βατσλίκ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η μπάλα «στρώθηκε» στον Μαουρίσιο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο μέσος του «τριφυλλιού» ήταν πολύ άστοχο. Οι «πράσινοι» όσο πλησίαζε η ολοκλήρωση του πρώτου μέρους είχαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους, αλλά η υπεροχή τους ήταν ανούσια απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έπαιζε πολύ συντηρητικά καθώς έβγαινε σπάνια στην επίθεση. Πάντως ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο γκολ στο 41’ όταν μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο μ’ ένα μακρινό σουτ του Ρόνι Λόπες στο 44’ που πέρασε πολύ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την πρωτοβουλία και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά συνέχισε να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς την «ερυθρόλευκη» εστία. Στο 77’ ο Παλάσιος βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, όμως ο Πολωνός διαιτητής Πάβελ Ρατσκόφσκι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 80’ ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά με τον Βατσλίκ να πατάει την μπάλα σε κόρνερ.

Το σκηνικό του ντέρμπι δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Πολωνού διαιτητή καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά  τον Ολυμπιακό που έμεινε προσηλωμένος  στην αμυντική τακτική που ακολούθησε από το πρώτο λεπτό.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι: Μπα, Μασούρα, Βιγιαφάνιες, Μανωλά και Μαντί Καμαρά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο (81’ Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ, Αϊτόρ (66’ Βιτάλ), Μακέντα (46’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Μπα, Λαλά (66’ Καρμπόβνικ), Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Ρέαμπτσιουκ, Μασούρας (58’ Βαλμπουενά), Λόπες (46’ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (85’ Βρουσάι).

Με ήρωα τον 22χρονο τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τζολάκη που απέκρουσε τρία πέναλτι ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από ένα ματς-θρίλερ την Φενέρμπαχτσε στο «Σουκρού Σαρτάτσογλου» της Κωνσταντινούπολης, επικρατώντας με 3-2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λγκ όπου θα αντιμετωπίσει την αγγλική Αστον Βίλα (2 και 9 Μαΐου).