Ελλάδα

Super League: Εμειναν στο 1-1 Αρης και Ολυμπιακός στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

24 Απριλίου 2024

Ο Αρης έβαλε… φρένο στον Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και αποσπώντας την ισοπαλία (1-1) μείωσε σημαντικά τις ελπίδες που είχαν οι Πειραιώτες για να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ, όμως στην επανάληψη παρά το γεγονός ότι ανέκαμψαν άμεσα μετά το γκολ που δέχτηκαν, δεν είχαν στη συνέχεια την φρεσκάδα και το καθαρό μυαλό για να επανέλθουν στο ματς και να πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο».

Aπό την άλλη ο Αρης έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Βλάντιμρ Νταρίντα, έβαλε τέλος στο αρνητικό του σερί με τις τέσσερις ήττες που είχε γνωρίσει στα πλέι οφ.

Οι Πειραιώτες απείλησαν πρώτοι στο ματς στο 5’ με μια κεφαλιά του Ελ Κααμπί μετά από σέντρα του Ορτέγκα που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κουέστα. Στο 8’ μετά από ενέργεια του Ζέλσον, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη που την «έσπασε» στον Γιόβετιτς, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κουέστα. Ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης στο VAR από τον Σλοβένο διαιτητή, Ράντε Ομπρένοβιτς το γκολ δεν «μέτρησε» για φάουλ που έκανε στο ξεκίνημα ο Ζέλσον πάνω στον Μοντόγια. Μάλιστα ο Ζέλσον χρεώθηκε και με κίτρινη κάρτα.

Oι Θεσσαλονικείς απείλησαν για πρώτη φορά στο 12’ όταν οι Μορόν και Σαβέριο δεν κατάφεραν να εκτελέσουν σωστά μέσα από την περιοχή για να απομακρύνουν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού. Στο 21’ μετά από λάθος του Ζουλ, η μπάλα έφτασε στον Εσε που έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή για να διώξει και πάλι σωτήρια ο γκολκίπερ του Αρη.

Ο Κουέστα είπε «όχι» στους Πειραιώτες και στο 24’ αποκρούοντας την κεφαλιά που έπιασε ο Γιόβετιτς μετά τη σέντρα του Φορτούνη. Οι ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκαν καις το 25’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Ιμπόρα έστειλε με δυνατή κεφαλιά την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των «κίτρινων». Στο 30’ ο Αρης κέρδισε φάουλ σε ευνοϊκή θέση, αλλά η εκτέλεση από τον Νταρίντα έστειλε την μπάλα στο τείχος των παικτών του Ολυμπιακού.

Oι Πειραιώτες πίεσαν για να βρουν το γκολ στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν ακόμη μία καλή στιγμή στο ματς, όταν μετά από κόρνερ του Φορτούνη και προβολή του Ντόη, ο Ζουλ απομάκρυνε την μπάλα πάνω από τη γραμμή της εστίας του Κουέστα. Αμέσως μετά ο Αρης είχε ένα πολύ καλό σουτ με τον Φετφατζίδη που απομάκρυνε ο Τζολάκης.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (48’) οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μορόν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντόη κι αφού του πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή των «ερυθρολεύκων» και πλάσαρε εύστοχα τον Τζολάκη για το 1-0. Ο Ολυμπιακός όμως «απάντησε» άμεσα και στο 53’ μετά από πάσα του Φορτούνη, ο Ζέλσον νίκησε με διαγώνιο σουτ τον Κουέστα για το 1-1. Στο 58′ ο Ροντινέι πέρασε την κάθετη πάσα για τον Ζέλσον που πλάσαρε για να διώξει σε κόρνερ ο Κουέστα

Οι Πειραιώτες πλησίασαν στο γκολ και στο 74′ με τον Τσικίνιο να βγάζει κάθετη πάσα για τον Ελ Κααμπί που έφυγε μόνος απέναντι από τον Κουέστα, όμως, τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μπράμπετς.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός πίεσε για να φτάσει στο δεύτερο γκολ, όμως όχι μόνο δεν το πέτυχε, αλλά στο 91’ κινδύνευσε να το δεχτεί όταν μετά το λάθος του Κάρμο ο Μορόν βρέθηκε σε καλό σημείο και σούταρε για να αποκρούσει ο Τζολάκης.

ΑΡΗΣ: (Ακης Μαντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (93’ Ρόουζ), Φετφατζίδης (60’ Μανού Γκαρθία), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (60΄Σαμόρα), Μορόν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Εσε (68’ Τσικίνιο), Φορτούνης, Γιόβετιτς (68’ Ποντένσε), Ζέλσον (79’ Ναβάρο), Ελ Κααμπί (87’ Ελ Αραμπί) .