Ελλάδα

Super League: Εμειναν στο 1-1 Πανσερραϊκός και Αρης στις Σέρρες

03 Φεβρουαρίου 2024

Με ένα γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Κόστα Αλεξιτς ο Πανσερραϊκός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό (1-1) στη «μάχη για τη σωτηρία του  στο παιχνίδι του με τον Αρη στις Σέρρες. Αντίθετα οι «κίτρινοι» αν και προηγήθηκαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο μ’ ένα πανέμορφο γκολ του Λορέν Μορόν που σημειωτέον έφτασε τα 11 το πρωτάθλημα, κι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση, δεν κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» που θα τους έφερνε πιο κοντά στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης του πρωταθλήματος.

Ο Αρης είχε τα δύο πρώτα σουτ στο παιχνίδι, πρώτα στο 3’ με τον Σουλεϊμάνοφ που μπλόκαρε εύκολα ο Χόβαν και στο 9’ με τον Μορόν που πέρασε λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Οι Σερραίοι απείλησαν στο 12’ όταν μετά τη βαθιά σέντρα του Ουάρντα, ο Μπετανκόρ βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι για να πιάσει μια αδύναμη κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 23’ ο Πανσερραϊκός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο το οποίο εκτέλεσε ο Τομάς για να μπλοκάρει σωστά τοποθετημένος ο γκολκίπερ των «κίτρινων».

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αρης είχε μια πολύ καλή στιγμή όταν ο Οντουμπάτζο έκανε το γύρισμα στην περιοχή του Πανσερραϊκού για να πεταχτεί ο Σουλεϊμάνοφ και να πλασάρει πάνω στην κίνηση με τον Χοβάν να τον σταματάει.

Σταδιακά πάνως οι γηπεδούχοι άρχισαν να γίνονται πιο επικίνδυνοι και στο 34’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν ο Μπετανκόρ έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής για να πέσει και να μαζέψει την μπάλα ο Κουέστα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Αρης πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μορόν που ελίχθηκε υπέροχα μέσα στην περιοχή των Σερραίων και με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Χόβαν, διαμορφώνοντας ακριβώς στο 52’ το 0-1. Μετά τους πανηγυρισμούς με τους συμπαίκτες του ο Ισπανός στράικερ έτρεξε στον πάγκο της ομάδας του και σήκωσε μία φανέλα με το όνομα του αδικοχαμένου Αλκη Καμπανού, αφιερώνοντάς του το γκολ που σημείωσε. Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 60’ ο Μπετανκόρ έκανε το σουτ για να διώξει ο Κουέστα. Στο 65’ οι «κίτρινοι»  πλησίασαν σε δεύτερο γκολ με τον Σαβέριο να επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Χόβαν να μπλοκάρει την μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και να σώσουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας και το κατάφεραν (1-1) με το γκολ που πέτυχε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά ο Αλεξιτς μετά από σέντρα του Οικονόμου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν  Θανάσης Τζήλος. Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Οντουμπάτζο, Θυμιάνης, Στάικος, Ουεντραογκό, Δεληγιαννίδης, Μοντόγια και Αλεξιτς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Πηλέας (72’ Σοφιανός), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (94’ Γούλερι), Στάικος (72’ Οικονόμου), Ουεντραογκό, Ντανκερλούι, Τομάς (79’ Αλεξιτς), Ουάρντα, Μπετανκόρ.

ΑΡΗΣ: (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Mοντόγια, Μπράμπετς, Βέλεθ (82’ Ρόουζ), Οντουμπάτζο, Βερστράτε, Νταρίντα, Τζούρασεκ (82’ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (82’ Ζαμόρα), Μορόν.

Με ορμή ξεκίνησε την προσπάθεια του ο Στέφανος Τσιτσιπάς να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο τουρνουά «Mifel Tennis Open», που διεξάγεται στο Λος Κάμπος του Μεξικό.