Ελλάδα

Super League: Η ΑΕΚ εύκολα 4-2 τον Αστέρα Τρίπολης στην «OPAP Arena»

04 Φεβρουαρίου 2024

Αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο η ΑΕΚ συνέτριψε με 4-2 τον Αστέρα Τρίπολης στην «OPAP Arena» και σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα εν αναμονή του αγώνα που θα έδινε ο ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Από τα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν το ντεμπούτο με την «Ενωση» του Κροάτη Ρόμπερτ Λιούμπισιτς που αγωνίστηκε στο τελευταιο δεκάλεπτο ως αλλαγή σε θέση 8αριού.

Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή τον έλεγχο του ματς και είχε νωρίς δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί, πρώτα στο 4’ όταν ο Γραμματικάκης έκανε το λάθος και πρόλαβε να διώξει την τελευταία στιγμή την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του και στο επόμενο λεπό όταν πάλι πρωταγωνιστής ήταν ο γκολκίπερ των Αρκάδων διώχνοντας εντυπωσιακά ένα σουτ του Ελίασον.

Ο Αστέρας απείλησε για πρώτη φορά στο 11’ μ’ ένα μακρινό σουτ του Λύρατζη που πέρασε λίγο άουτ. Οι «κιτρινόμαυροι» πάντως συνέχισαν να πιέζουν καις το 20’ ο Ελίασον έκανε νέο σουτ από εξαιρετική θέση για να τον σταματήσει ξανά ο Γραμματικάκης.

Τελικά η «Ενωση» πάτησε ακόμη πειρισσότερο το… γκάζι και μέσα σ’ ένα δίλεπτο πέτυχε δύο γκολ, αρχικά με αυτογκόλ του Τζουκάνοβιτς που έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από κόρνερ του Μάνταλου για το 1-0 στο 25’ και στη συνέχεια με έξοχη κεφαλιά του Πόνσε μετά από σέντρα του Ελίασον για το 2-0 στο 27’.

Η ΑΕΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ (3-0) πριν βγει το ημίχρονο (43’) πάλι με αυτογκόλ του Τζουκάνοβιτς που έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει μία σέντρα του Ελίασον. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Αλέξανδρος Κατσικογιάννης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Αρκάδων σε χέρι του Μήτογλου και ο Μπαρτόλο από την άσπρη βούλα μείωσε σε 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ενωση» προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και σε δύο περιπτώσεις στο 71’ και στο 74’ έχασε με τον Λιβάι Γκαρσία μεγάλες ευκαιρίες για να σημειώσει και τέταρτο γκολ. Τελικά στο 76΄ο Λιβάι Γκαρσία πέρασε τον Γραμματικάκη μετά από πάσα του Μάνταλου και έγραψε το 4-1. Ο Αστέρας μείωσε σε 4-2 στο 90’ με τον Μιριτέλο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα (79’ Λιούμπισιτς), Μάνταλος (79΄ Γαλανόπουλος), Ελίασον, Αμραμπατ (66’ Πάολο Φερνάντες), Τσούμπερ (73’ Αραούχο), Πόνσε (66’ Λιβάι Γκαρσία).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50’ Αλβαρες), Γκος (65’ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79’ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46’ Ζουγκλής), Κρεσπί, Καλτσάς (65’ Σίτο), Μιριτέλο.

Αλλαγή δεδομένων στη βαθμολογία της Σούπερ Λιγκ μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και την έναρξη των πλέι οφ καθώς το CAS δικαίωσε εν μέρη τον Ολυμπιακό στην προσφυγή που είχε καταθέσει για την τιμωρία του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο το οποίο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ λόγω της κροτίδας που ρίχτηκε από την εξέδρα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.