Ελλάδα

Super League: Η ΑΕΚ με Σιμάνσκι 1-0 τον Παναθηναϊκό

05 Δεκεμβρίου 2021

Με ένα γκολ που πέτυχε ο Νταμιάν Σιμάνσκι μόλις στο 2’ η ΑΕΚ νίκησε πολύ δύσκολα με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ κι έμεινε σε απόσταση έξι βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Οι «κιτρινόμαυροι είχαν ένα «εκρηκτικό» ξεκίνημα καθώς εκτός από  το γκολ είχαν μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο δύο ακόμη ευκαιρίες, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή τους είχε πτωτική πορεία με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο κυρίως στο δεύτερο μέρος χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν στο γκολ.

H ΑΕΚ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι καθώς με τη συμπλήρωση του δεύτερου λεπτού άνοιξε το σκορ (1-0) όταν ο Μοχαμαντί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σιμάνσκι με γυριστή κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι. Η «Ενωση» πλησίασε και σε δεύτερο γκολ στο 8’ με μια «βολίδα» εκτός περιοχής από τον Λιβάι Γκαρσία που εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του «τριφυλλιού». Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έχασε νέα ευκαιρία με μια κοντινή κεφαλιά του Βράνιες που δεν βρήκε για λίγο στόχο.

Σταδιακά οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να ανακόψουν το δυναμικό ξεκίνημα της ΑΕΚ και να πάρουν την μπάλα στην κατοχή τους, όμως δεν μπορούσαν να φανούν επικίνδυνοι στην επίθεση. Ουσιαστικά η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό σημειώθηκε στο 28’ όταν μετά το γύρισμα του Αϊτόρ, ο Παλάσιος μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή της «Ενωσης» σούταρε… αέρα. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε στο 38’ όταν η μπάλα μετά από κόντρες «στρώθηκε» στον Αραούχο μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε το απέκρουσε ο Μπρινιόλι. Στο 45’ ο Αϊτόρ έκανε την ατομική προσπάθεια και το δυνατό σουτ για να αποκρούσει ο Στάνκοβιτς στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ όταν στο 47’ ο Αραούχο ξεπέρασε τον Κώτσιρα και πλάσαρε από κοντά για να διώξει ο Μπρινιόλι. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά το Παναθηναϊκού να χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αρχικά ο Στάνκοβτς απέκρουσε ενστικτωδώς το κοντινό πλασέ του Παλάσιος για να έρθει στη συνέχεια ο Αϊτόρ να στείλει με το γόνατο την μπάλα να αποκρουσθεί από το οριζόντιο δοκάρι και να φύγει άουτ. Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν ότι στην πρώτη απόκρουση του Στάνκοβιτς, η μπάλα έχει περάσει την γραμμή της εστίας του.

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να ισοφαρίσει και στο 57’ όταν ο Παλάσιος βγήκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς, αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 71’  νεοεισελθών Τσούμπερ έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού, αλλά μετά από έλεγχο από τo VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν οριακά σε θέση οφ-σάιντ ο Αραούχο που έδωσε την πάσα στον Ελβετό μέσο.

Στο 73’ ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Ιβάν Γιοβάνοβιτς τα έπαιξε όλα για όλα ρίχνοντας στο γήπεδο τους Καρλίτος και Χατζηγιοβάνη, όμως παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας δε βρήκαν τον τρόπο για να φτάσουν τουλάχιστον στην ισοφάριση. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (97’ ) ο Τσούμπερ έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι όμως κι αυτό το γκολ του Ελβετού ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Ούγγρος, Τόμας Μπόγκναρ που «κιτρίνισε» τους Βράνιες, Σμόες, Σιμάνσκι και Μαουρίσιο.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμαντί, Σιμόες, Σιμάνσκι (65’ Σάκχοφ), Γκαρσία  (65’ Tσούμπερ), Μάνταλος (83’ Λε Ταλέκ(, Αμραμπατ, Αραούχο (93΄Χατζισαφί).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ, Κώτσιρας, Μαουρίσιο (73΄Χατζηγιοβάννης), Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (84’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (61’ Βιτάλ), Παλάσιος (73’ Καρλίτος), Μακέντα.