Ελλάδα

Super League: Η ΑΕΚ νίκησε με 4-0 τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος» στην πρεμιέρα των πλέι οφ

10 Μαρτίου 2024

Με σόου του Λιβάι Γκαρσία που μπήκε στα τελευταία λεπτά στο ματς για να βρει ρυθμό μετά τον τραυματισμό του και πέτυχε δύο γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο, η ΑΕΚ διέλυσε με 4-0 τη Λαμία στο άδειο από θεατές «Αθ. Διάκος» και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ. Η «Ενωση» δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος  από μια καλά οργανωμένη Λαμία, αλλά από τη στιγμή που βρήκε το πρώτο γκολ από τον Κάλενς στις καθυστερήσεις τα πράγματα απλοποιήθηκαν γ΄ αυτήν καθώς ακολούθησε ένα ακόμη από τον Πόνσε, για να αναλάβει στη συνέχεια δράση ο Γκαρσία.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά να ψάχνει το γκολ και στο 10’ δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία όταν η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή της Λαμίας στον Πήλιο που έπιασε το μονοκόματο σουτ για να περάσει η μπάλα ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα η «Eνωση» κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση στον άξονα και το εκτέλεσε ο Μάνταλος για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κοσέλεφ. Οι επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκαν και στο 16’ ο Μάνταλος εκτέλεσε πλασαριστά ένα φάουλ προς τον Ελίασον που έκανε το σουτ για να καταλήξει η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Λαμίας.

Οσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση της «Ενωσης» μεγάλωνε και στο 28’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Λαμίας, ο Πήλιος έκανε τη σέντρα για να πιάσει ο Μάνταλος μια κεφαλιά που πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και ο Κοσέλεφ έκανε μια δύσκολη απόκρουση. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 33’ όταν ο Μάλτσι προσπάθησε να βρει με κάθετη πάσα τον Σίντκλεϊ στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, αλλά ο Στάνκοβιτς «καθάρισε» τη φάση με έγκαιρη έξοδο. Η ΑΕΚ βγήκε ξανά στην επίθεση και στο 39’ μετά τη σέντρα του Ελίασον ο προωθημένος Κάλενς πήρε την κεφαλιά για να μπλοκάρει σταθερά ο Κοσέλεφ.  Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ  και τα κατάφεραν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1’). Ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Πόνσε έκανε την κοντινή προβολή με τον Κοσέλεφ να αποκρούει πάνω στη γραμμή της εστίας τους χωρίς όμως να συγκρατήσει την μπάλα για να έρθει και να την σπρώξει στα δίχτυα με προβολή ο Κάλενς για το 0-1.

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο μέρος με μεγάλη αυτοπεποίθηση και κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε μία Λαμία που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Στο 68’ μάλιστα οι «κιτρινόμαυροι» έδιωξαν τελείως το άγχος για την υπόθεση νίκη καθώς ο Πόνσε με μονοκόματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από πλάγιο που εκτέλεσε ο Ρότα, αιφνιδίασε τον Κοσέλεφ για το 0-2.

Και από δω και πέρα άρχισε η παράσταση από πλευράς του Λιβάι Γκαρσία που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 78’ αντί του Μάνταλου και πέτυχε δύο υπέροχα γκολ. Το πρώτο στο 88’  με απίθανο αριστερό σουτ εκτός περιοχής για το 0-3 και το δεύτερο το 93’ όταν μετά από κάθετη πάσα του Λιούμπισιτς, νίκησε μα άψογο αριστερό πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή τον Κοσέλεφ για το τελικό 0-4.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ευάγγελος Μανούχος.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (73′ Σαντάνα), Κορνέζος, Τζανετόπουλος (87′ Γιαννούτσος), Σιμόν, Τζανδάρης (58′ Τσούκαλος), Στάνκο (73′ Κοντονίκος), Νούνιες, Αμαράλ, Σλίβκα, Μάλτσι (73′ Λέικ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ρότα (78′ Λιούμπισιτς), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (83′ Σιντιμπέ), Ελίασον (83′ Χατζισαφί), Μάνταλος (78′ Λιβάι Γκαρσία), Πόνσε (83′ Αραούχο).