Ελλάδα

Super League: Με χατ-τρικ του Μανού Γκαρθία ο Αρης 3-0 τον Βόλο στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

21 Ιανουαρίου 2023

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανού Γκαρθία που σημείωσε χατ τρικ ο Αρης νίκησε με 3-0 τον Βόλο στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και τον προσπέρασε «ανεβαίνοντας» στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ισπανός χαφ πέτυχε τρία έξοχα σε εκτέλεση γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε τους «κίτρινους» να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση. Οι παίκτες του Αρη ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του ματς απέναντι στους Βολιώτες που έκαναν μία απογοητευτική εμφάνιση.

Ο Αρης απείλησε πρώτος στο ματς μ’ ένα σουτ του Μανού Γκαρθία στο 12’ που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Η πίεση των «κίτρινων» όσο κυλούσαν τα λεπτά μεγάλωνε και στο 15’ μετά από ωραία ενέργεια του Γκρέι, η μπάλα έφτασε στον Πίρσμαν που σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 24’ ο Μαντσίνι βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και έκανε το σουτ για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ. Οι παίκτες του Βόλου δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και προσπάθησαν να απειλήσουν για πρώτη φορά στο ματς στο 36’ μ’ ένα μακρινό σουτ του Λούνα που μπλόκαρε ο Κουέστα. Από την άλλη οι «κίτρινοι» διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρος χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση.

O Αρης ξεκίνησε με γκολ το δεύτερο ημίχρονο όταν στο 47’ ο Μαντσίνι τροφοδότησε τον Μανού Γκαρθία που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του Βόλου και με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Κλέιμαν στην κλειστή του γωνία για το 1-0.  Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ισπανός χαφ πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε σηκώνοντας μια φανέλα του Αρη με το νούμερο «19» και το όνομα του αδικοχαμένου Αλκη Καμπανού.

Οι Βολιώτες δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν στο γκολ που δέχτηκαν και στο 60’ δέχτηκαν κι άλλο «χτύπημα» από τον Μανού Γκαρθία. Ο 25χρονος Ισπανός πήρε την μπάλα από τον Ματέο Γκαρσία και με πανέξυπνο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το 2-0.

Ο Μανού Γκαρθία ήταν ασυγκράτητος και στο 74’ έφτασε στο χατ-τρικ κάνοντας το 3-0 με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής που άφησε άγαλμα τον Κλέιμαν. Στο 82’ ο Αρης πλησίασε και σε τέταρτο γκολ με μια κεφαλιά του Μπράμπετς που πέρασε λίγο έξω μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Ιτούρμπε.

Σταδιακά οι «κίτρινοι» έβγαλαν το πόδι τους από το… γκάζι, θέλοντας να κάνουν οικονομία δυνάμεων ενόψει του επαναληπτικού προημιτελικού του Κυπέλλου στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κατοίκος. Με κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκε ο Ντέλετιτς.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά (22’ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Νταρίντα (68’ Νταρίντα), Μαντσίνι (79’ Μαζικού), Μάνου Γκαρθία, Ματέο Γκαρσία (79’ Ροντρίγκες), Γκρέι (79’ Ιτούρμπε).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Αλχο, Λούνα (67’ Αρούνα Σι), Μεταξάς (56’ Γκάτζι), Μπαριέντος, Μεθκίδα (67’ Πιρές), Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (84’ Κούτσιας).

Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο (τον κέρδισε εντός και εκτός έδρας), Μακάμπι Τελ Αβίβ, «έσπασε» από το Game 1 της σειράς των πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας των «πράσινων», επιστρέφοντας από το -12 (56-44 στο 22’) και κάνοντας το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου με το τελικό 91-87, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.