Ελλάδα

Super League: Με γκολ του Ελίασον η ΑΕΚ 1-0 τον Ολυμπιακό στην «OPAP Arena»

Με χρυσό σκόρερ τον Νίκλας Ελίασον που βρήκε δίχτυα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ήρωα τον Γιώργο Αθανασιάδη που μπήκε την τελευταία στιγμή στην ενδεκάδα και έκανε τέσσερις εκπληκτικές αποκρούσεις, η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό στην κατάμεστη «OPAP Arena» για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ και διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ, δύο βαθμούς περισσότερους από τον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες μένουν με την πίκρα ότι ηττήθηκαν κι έμειναν οκτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή, σ’ ένα παιχνίδι που ήταν καλύτεροι από τους «κιτρινόμαυρους», άξιζαν να κερδίσουν αλλά βρήκαν απέναντί της έναν αλάνθαστο Αθανασιάδη που αγωνίστηκε λόγω του τραυματισμού του Στάνκοβιτς λίγη ώρα πριν τη σέντρα της αναμέτρησης.

Το πρώτο σουτ στο ματς έγινε στο 9’ από πλευράς ΑΕΚ με τον Γκατσίνοβιτς να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής για να μπλοκάρει εύκολα ο Τζολάκης. Στο επόμενο λεπτό οι Πειραιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Ποντένσε να βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Μασούρα που έπιασε την κεφαλιά για να κάνει μια σπουδαία απόκρουση ο Αθανασιάδης.

Στο 15’ ο Λιβάι Γκαρσία επιχείρησε να μπει κατά μέτωπο στην περιοχή των «ερυθρολεύκων», αλλά τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Ρέτσος.  Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να παίξουν με μεγάλη ένταση στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε καλά ογανωμένος σε όλες τις γραμμές του. Πάντως στο 26’ οι παίκτες της «Ενωσης» κατάφεραν να   βγουν γρήγορα στην αντεπίθεση για να φτάσει η μπάλα στον Γκατσίνοβιτς που αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή των «ερυθρολεύκων» πλάσαρε ψηλά άουτ. Μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η «Ενωση» έγινε πιο πιεστική ωστόσο αυτός που πλησίασε στο γκολ και μάλιστα δύο φορές πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ήταν ο Ολυμπιακός, πρώτα  (45+1’) μ’ ένα σουτ του Εσε από καλή θέση που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Αθανασιάδης και στη συνέχεια (45+2’) με τον Ελ Κααμπί να βγαίνει μετά από πάσα του Ποντένσε απέναντι από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ που κατάφερε όμως να σταματήσει το πλασέ του Μαροκινού στράικερ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47’) ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε ξανά σε θέση βολής στα όρια της περιοχής του Ολυμπιακού, αλλά πλάσαρε πάλι πολύ άστοχα. Στο 50’ οι «κιτρινόμαυροι» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κάρμο πάνω στον Λιβάι Γκαρσία, αλλά ο Σλοβένος διαιτητής  Ματέι Γιουγκ έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Στο 64’ ο Αμραμπατ βρήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού τον Λιβάι Γκαρσία,αλλά βγήκε έγκαιρα από την εστία του ο Τζολάκης και «καθάρισε» τη φάση. Ενα λεπτό μετά ο Τσικίνο βρήκε τον νεοεισελθόντα Ζέλσον στην περιοχή της «Ενωσης», αλλά ο Πορτογάλος εξτρέμ από ευνοϊκή θέση έπιασε μια άστοχη κεφαλιά.

Στο 78’ ο Τσούμπερ έστειλε από πολύ κοντά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζολάκη μετά από κεφαλιά πάσα του Γιόνσον, όμως αν έμπαινε γκολ δεν θα μετρούσε καθώς ο Ελβετός επιθετικός της ΑΕΚ φάνηκε να ήταν εκτεθειμένος. Ο Ολυμπιακός βγήκε αμέσως στην κόντρα με τον Ζέλσον να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ. Στο 82’ ο Αθανασιάδη κράτησε ξανά όρθια την ΑΕΚ αποκρούοντας το κοντινό σουτ του Τσικίνιο για να φτάσει η μπάλα στη συνέχεια στον επερχόμενο Γιόβετιτς που σούταρε άουτ, με αποτέλεσμα να χαθεί μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού να ανοίξει το σκορ.

Στο 88’ ο Γιόβετιτς ελίχθηκε έξω από την περιοχή της «Ενωσης» και σούταρε για να περάσει η μπάλα ελάχιστα άουτ. Κι εκεί που ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να σκοράρει και να πάρει τη νίκη ήταν αυτός που δέχτηκε το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μάνταλος βρήκε με κάθετη πάσα τον Ελίασον που προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα τον Τζολάκη για το 1-0.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Ποντένσε, Τσικίνιο, Ρότα, Ρέτσος, Σιμάνσκι, Φορτούνης, Ροντινέι και Ελίασον.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (77’ Πόνσε), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70’ Μάνταλος), Αμραμπατ (70’ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (70’ Τσούμπερ), Πινέδα, Γκαρσία (86’ Λιούμπισιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Εσε, Τσικίνιο (93’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (78’ Γιόβετιτς), Μασούρας (60’ Ζέλσον), Ποντένσε, Ελ Κααμπί (60’ Ναβάρο).