Ελλάδα

Super League Μεγάλο «διπλό» 3-1 της Λαμίας στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό

01 Απριλίου 2023

Η Λαμία πέτυχε μια τεράστια νίκη με ανατροπή (3-1) επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιου και απομακρύνθηκε από τις δύο τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα που οδηγούν απ’ ευθείας στην Σούπερ Λιγκ 2.  Η ομάδα της Φθιώτιδας έπαιξε με ψυχή και υπομονή και «χτύπησε» τους Αγρινιώτες στο σημείο που αυτοί πίστευαν ότι είχαν τον έλεγχο της κατάστασης. Αξίζει να σημειωθεί ότι λιγοστοί οπαδοί του Παναιτωλικού που βρέθηκαν στο γήπεδο, αποδοκίμασαν έντονα την ομάδα τους μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Λαμία ήταν ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ που πέτυχε δύο γκολ ενώ το άλλο σημειώθηκε από τον Μεντίνα.

Μόλις στο πρώτο λεπτό οι Αγρινιώτες πλησίασαν στο γκολ όταν μετά το γέμισμα του Χουάνπι, ο Κολοβός έκανε το κοντινό πλασέ για να απομακρύνει ο Γκαραβέλης.

Ο Παναιτωλικός που ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του ματς είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 10’  μ’ ένα δυνατό σουτ του Σενγκέλια εκτός περιοχής που εξουδετέρωσε με δύσκολη απόκρουση στη δεξιά του γωνία ο Γκαραβέλης.

Οι Αγρινιώτες συνέχισαν να πολιορκούν τα καρέ της Λαμίας και στο 15’ ο Μάρτενσον εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ για να κάνει ακόμη μια σημαντική απόκρουση ο Γκαραβέλης. Η Λαμία φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο 20’ μ’ ένα σουτ του Βέργου από το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα η Λαμία είχε κι άλλο σουτ με τον Μαρτίνεθ το οποίο μπλόκαρε ο Ανέστης. Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με το Σιμόν να κάνει από κοντά το γύρισμα και τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με την ομάδα της Φθιώτιδας να είναι πιο επιθετική απέναντι σ’ έναν Παναιτωλικό που έχασε  τον καλό ρυθμό που είχε στο ξεκίνημα του ματς. Πάντως οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στην επανάληψη κι αφού είχαν στο 50’ ένα γυριστό σουτ του Καρέλη που πέρασε λίγο άουτ, άνοιξαν το σκορ στο 55’ με τον Λιάβα να κάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα αφού χτύπησε και στο πόδι του Σιμόν να καταλήγει στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1-0.

Η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση στο 66’ όταν μετά τη σέντρα του Σιμόν, ο Μεντίνα έπιασε την κεφαλιά και αιφνιδίασε τον Ανέστη για το 1-1. Ενα λεπτό αργότερα η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε στην ολική ανατροπή με τον Μαρτίνεθ μετά τη σέντρα του Αμπαντά από αριστερά, να πιάνει με μονοκόματο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή το 1-2.

Μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκαν οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι προσπάθειές τους ήταν νευρικές και βεβιασμένες με αποτέλεσμα οι παίκτες της Λαμίας να κρατήσουν μάλλον εύκολα τη νίκη.

Μάλιστα στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Λαμία πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Τσούκαλο να βγάζει την κάθετη πάσα στον Μαρτίνεθ που πλάσαρε από κοντά τον Ανέστη για το 1-3.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Περράκης.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Μάρτενσον, Μπλάνεν, Σιμόν, Νούνιες και Σλίβκα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον (84’ Βοΐλης), Κολοβός(75’ Μόρσει), Χουάνπι (75’ Μπουζούκης), Σενγκέλια (69’ Ντίας), Ντουάρτε, Καρέλης (84’ Πέντρο).

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά, Τζανδάρης (68’ Σλίβκα), Νούνιες (71’ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (46’ Καραμάνος), Μεντίνα (71’ Τσούκαλος), Βέργος (79΄Στάνκο), Μαρτίνεθ.