Ελλάδα

Super League: Νίκη της Λαμίας, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αθανάσιος Διάκος»

Νίκη – άλμα παραμονής έκανε η Λαμία που νίκησε με σκορ 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα της, το «Αθανάσιος Διάκος», στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκα. Χάρη στα δύο γκολ του Νίκου Βέργου οι Φθιώτες έφτασαν στη νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα του Ιωνικού και την ισοπαλία του Λεβαδειακού ανέβηκαν στην 12η θέση και στο +2 από τους δύο τελευταίους της βαθμολογίας. Η ομάδα της Λαμίας έμεινε με δέκα παίκτες στο 53΄, μετά την αποβολή του Ντε Βινσέντι, ενώ λίγο πριν το φινάλε αποβλήθηκε και ο Μανούσος, αντικρίζοντας και αυτός δεύτερη κίτρινη.

Ο Βέργος έδειξε από την αρχή του αγώνα τις διαθέσεις του, χάνοντας αρχικά ευκαιρία στο 9΄ και γράφοντας το 1-0 τρία λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 12΄ ο Μαρτίνεθ επιχείρησε σουτ από μακριά, με την μπάλα να βρίσκει στον Μπακαδήμα και να αλλάζει πορεία. Ο Τσιντώτας προσπάθησε μάταια να ελέγχει και ο Βέργος που ακολουθούσε βρήκε εύκολα δίχτυα.

Η Λαμία συνέχισε να απειλεί και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου είδε τον Βέργο να πιάνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 53΄ παίκτες, μετά την αποβολή του Ντε Βιντσέτι με δεύτερη κίτρινη, αλλά και πάλι δεν απειλήθηκαν από τον ΠΑΣ που είχε πρόβλημα στη δημιουργία και στο τελείωμα των φάσεων. Στο 67΄ υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή μετά από πρόβλημα που προέκυψε με το VAR, ενώ το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς ανατροπές για τους γηπεδούχους.

Ο Χανιώτης διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Πήλιο, Μορέιρα, Τσιντώντα και απέβαλλε τους Ντε Βιντσέτι και Μανούσο.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (70’ Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (66’ Σλίβκα), Τζανδάρης, Νούνιες (66’ Μπεχαράνο), Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης (82’ Καραμάνος), Βέργος (82’ Μανούσος)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (82’ Λώλης), Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας (66’ Λεό), Λιάσος (46’ Μπιλμπάο), Τζίνο, Μορέιρα (82’ Παμλίδης), Ριένστρα (58’ Ροσέρο), Μπάλαν.

Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο (τον κέρδισε εντός και εκτός έδρας), Μακάμπι Τελ Αβίβ, «έσπασε» από το Game 1 της σειράς των πλέι οφ το πλεονέκτημα έδρας των «πράσινων», επιστρέφοντας από το -12 (56-44 στο 22’) και κάνοντας το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βελιγραδίου με το τελικό 91-87, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.