Ελλάδα

Super League: Νίκη του Ατρομήτου, 2-0 τον Ιωνικό

Χάρη σε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη (2-0) επί του Ιωνικού, στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκα και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναιτωλικού ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας των αγώνων κατάταξης για την αποφυγή των υποβιβασμών. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Καμαρά (19΄) και Ερλινγκμαρκ (90΄), με τους Νικαιώτες να παραμένουν στη ζώνη υποβιβασμού.

Μετά από 19 λεπτά αγώνα και ενώ είχε μετρήσει ήδη μία χαμένη ευκαιρία στο 4΄ με τον Κλωναρίδη, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, όταν ο Καμαρά πλάσαρε από κοντά και έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δυο ευκαιρίες να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ (στο 30΄ με Ρομπάιγ και στο 33΄ με Γκονζάλες), χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός πίεσε ψηλά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Γιαννιώτης είχε… κατεβάσει ρολά. Παρά τις διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες των Νικαιωτών, όμως, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που χαμογέλασε, καθώς στο 90΄ «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τον Ερλινγκμαρκ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο διαιτητής Φώτιος Πολυχρόνης «κιτρίνισε» τους Ρομπάιγ, Ροτάριου και Ρομάο, Φαντιγκά, Καμπράλ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κέσχριντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες (67’ Φριντγιόνσον), Καμαρά (80’ Κούεν), Ερλινγκμαρκ, Κλωναρίδης (46’ Ροτάριου), Τζαβίδας (58’ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (80’ Τζοβάρας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομάο, Λοβέρα (55’ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (73’ Μάνος), Κάνιας, Σεμπά (81’ Καμπράλ), Μαντζής.

Σε μία επίδειξη ολοκληρωτικού ποδοσφαίρου ο Παγκύπριος νίκησε με σκορ 2-0 την Central Park Rangers για την 18η αγωνιστική του Metropolitan Conference του Eastern Premier Soccer League κι επέστρεψε στα «τρίποντα» μετά την «γκέλα» από την Suffolk County FC.