Ελλάδα

Super League: Ο Αρης νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι

17 Φεβρουαρίου 2024

Μ’ ένα  γκολ του Λορέν Μορόν στο 33′ από χτύπημα πέναλτι, και ένα του Βλαντιμίρ Νταρίντα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Αρης πέρασε νικηφόρα (2-0) από το γήπεδο του Περιστερίου κόντρα στον Ατρόμητο και «κλείδωσε» την παρουσία του στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος και τα πλέι οφ. Από την άλλη οι Περιστεριώτες είχαν απογοητευτική εικόνα και γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα τους στο πρωτάθλημα. Ο Ατρόμητος έχασε πλέον κάθε ελπίδα για συμμετοχή στα πλέι οφ ενώ θα πρέπει να μαζέψει άμεσα βαθμούς για να μην μπει σε περιπέτειες στη διαδικασία των πλέι άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός του Ατρόμητου Σάσα Ιλιτς ήταν τιμωρημένος με κάρτες και στον πάγκο κάθισαν οι συνεργάτες του, Βέλιτσκο Καπλάνοβιτς και Γιώργος Κορακάκης.

Σε ένα μετριότατο, ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Στο 18’, με ωραία εκτέλεση φάουλ, ο Μορόν ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση στη δεξιά του γωνία τον Παναγιώτη Τσιντώτα. Ακολούθησε η έμπνευση του Μάνου Γκαρθία να «κρεμάσει» από μακριά τον Τσιντώτα στο 24’, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Κάρολ Αντζιέλσκι στο επόμενο λεπτό, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Πέντε λεπτά αργότερα έγινε η φάση που «σημάδεψε» το παιχνίδι. Ο Ατρόμητος βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, με τον Χουλιάν Κουέστα να λέει με εντυπωσιακό τρόπο «όχι» στον Αντρέας Κουέν. Αντί για κόρνερ, όμως, ο διαιτητής Κωνσταντίνος Τσέτσιλας έκανε on field review, για χέρι του Κουέν σε προσπάθεια του Μπράμπετς και καταλόγισε πέναλτι υπέρ των «κίτρινων». Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 στο 33’ ο Μορόν, φτάνοντας τα 12 γκολ στη Σούπερ Λιγκ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ωραία συνεργασία των Μάνου Γκαρθία και Μορόν, ωστόσο το πλασέ του σκόρερ βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσιντώτα. Κάπου εκεί, όμως, ο ρυθμός έπεσε, καθώς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν εμπνεύσεις αν και διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 81’ για να απειλήσει μία ομάδα – ήταν οι «κίτρινοι» με δυνατό, μα άστοχο σουτ του Φραν Βέλεθ – με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με δεύτερο γκολ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η σέντρα-σουτ του  Ζαμόρα σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Νταρίντα να αντιδρά πιο γρήγορα από όλους και να κάνει το τελικό 0-2.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι: Καμαρά, Κεσχρίντα, Τσακμάκης, Ρομπάιγ – Βέλεθ, Μάνου Γκαρθία, Σαβέριο και Νταρίντα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Καμαρά, Ρομπάιγ (73’ Γιουμπιτάνα), Ερλινγκμαρκ (56’ Βαλένσια), Κουέν (84’ Βέργος), Αντζιέλσκι, Κούντε.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μάνου Γκαρθία (63’ Βερστράτε), Μπένετ (46’ Σαβέριο), Μπράμπετς, Νταρίντα, Μοντόγια, Βέλεθ (83’ Ντουκουρέ), Μορόν (70’ Ανσαριφάρντ), Ρόουζ, Σουλεϊμάνοφ (83’ Ζαμόρα).