Ελλάδα

Super League: Ο Αρης νίκησε 4-2 με ανατροπή τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος»

Ο Αρης «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα του με τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος» για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ και πήρε μια νίκη (4-2) γοήτρου, αλλά και ηθικού. Οι «κίτρινοι» ήταν απογοητευτικοί στο πρώτο μέρος όταν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τα γκολ των Τζανετόπουλου και Μάλτσι, αλλά στο δεύτερο μεταμορφώθηκαν και με δύο γκολ του Λορέν Μορόν που έφτασε τα 19 στο πρωτάθλημα κι από ένα των Φατόρε και Φετφατζίδη έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Οι παίκτες της Λαμίας μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 11’ είχαν ένα σουτ του Τζανετόπουλου από τον άξονα που έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όταν η μπάλα «στρώθηκε» στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Μάλτσι που σούταρε με την μία αρκετά άστοχα.

Η Λαμία συνέχισε να κυριαρχεί και στο 15’ σε μια γρήγορη επίθεσή της ο Τσιλούλης εξαπέλυσε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αρη για να καταλήξει η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη. Στο 20’ ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη μετά από καταπληκτική πάσα του Σλίβκα, αλλά πριν πλασάρει, τον πρόλαβε ο Φεράρι και έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

Η πρώτη τελική των Θεσσαλονικέων έγινε στο 27’ μ’ ένα σουτ του Φεράρι εκτός περιοχής που πέρασε αρκετά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Αρης απείλησε ξανά με τον Μορόν να τροφοδοτεί τον Νταρίντα που σούταρε από ευνοϊκή θέση για να φύγει η μπάλα ψηλά άουτ.

Τελικά  ανωτερότητα της Λαμίας έφερε καρπούς στο 35’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νούνιες, ο Σλίβκα βρήκε με κεφαλιά, αμαρκάριστο μέσα στην μικρή περιοχή του Αρη τον Τζανετόπουλο ο οποίος με γυριστό σουτ έκανε το 1-0.

Ο Αρης δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 43’ δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο Σιμόν βρήκε με κάθετη πάσα τον Τσιλούλη στην πλάτη της άμυνας των «κίτρινων» κι αυτός έκοψε την μπάλα στον επερχόμενο Μάλτσι που με κοντό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Ο Αρης μείωσε το σκορ με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος (47’), όταν ο Μορόν ζύγισε το πόδι του εκτός περιοχής και με καταπληκτικό σουτ, διαμόρφωσε το 2-1.

Ενα λεπτό μετά οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, αλλά το γυριστό σουτ του Φατόρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Χατζηεμμανουήλ.

Στο 55’ μετά το γύρισμα το Ζαμόρα από δεξιά, ο Μορόν έκανε το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή για να καταλήξει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

Ο Αρης ήταν εμφανώς βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια Λαμία που πρόσεχε περισσότερο την άμυνά της.

Η πρώτη φάση των γηπεδούχων στην επανάληψη σημειώθηκε στο 71’ μ’ ένα σουτ του Σίντκλεϊ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη.

Ο Αρης ωστόσο έφτασε στην ισοφάριση στο 76΄όταν μετά το γύρισμα του Φατόρε, ο Μορόν με κοντινή προβολή, έκανε το 2-2. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν τις επιθέσεις τους και στο 78’ έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Μοντόγια να κάνει αρχικά  το σκαφτό σουτ και τον Φατόρε με κεφαλιά να νικάει τον Χατζηεμμανουήλ για το 2-3.

Ο Αρης πέτυχε και τέταρτο γκολ (2-4) στο 89’ με έξοχη ατομική ενέργεια και καλοζυγισμένο σουτ του Φετφατζίδη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των Φθιωτών.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος. Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Φεράρι, Μαρτίνες, Σουλεϊμάνοφ, Στάνκο και Ρόουζ.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ , Σιμόν, Γιανούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90’ Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Νούνιες (64’ Στάνκο), Τσιλούλης (64’ Λέικ), Μαρτίνες (64’ Κοντονίκος), Μάλτσι, Σλίβκα (76’ Τόσιτς).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ρόουζ, Φαμπιάνο, Φεράρι (46’ Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (69’ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ (46’ Σαβέριο), Ζαμόρα (84’ Πάρντο), Μορόν (80’ Ανσαριφάρντ).

Η σειρά των προημιτελικών ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Αρη επεφύλασσε πολύ «γεμάτα» κι έντονα ματς, όμως αυτό που συνέβη το βράδυ της Πέμπτης (23/5) στο «Δημήτρης Τόφαλος» ξεπέρασε κάθε.