Ελλάδα

Super League: Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο

05 Νοεμβρίου 2023

Πολύ σημαντική νίκη – αντίδραση του Αστέρα Τρίπολης μέσα στο Αγρίνιο με 1-0 επί του Παναιτωλικού για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι «Αρκάδες» χάρη στο γκολ του Μιριτέλο στο 8ο λεπτό πήραν το «τρίποντο» και «πάτσισαν» την εντός έδρας ήττα τους από την Λαμία, την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο Αστέρας ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε τον Μιριτέλο και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο τέρμα του Αργεντινού στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός αντέδρασε και έχασε δύο καλές ευκαιρίες. Η πρώτη έγινε στο 22’ όταν σε σουτ Ντουάρτε, η μπάλα βρήκε στον Ζοάο Πέδρο και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η δεύτερη πραγματοποιήθηκε στο 39’ όταν ο μετά από σέντρα του Χουάνπι, ο Ζοάο Πέδρο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

Νωρίτερα (28’) ο Καλτσάς έχασε καλή ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν το σουτ που επιχείρησε από κάθετη πάσα του Μπαρτόλο, πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ξεκίνησε και πάλι δυναμικά και έχασε καλή ευκαιρία στο 51’, όταν Καλτσάς και Μιριτέλο δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα μετά από καλή σέντρα του Χουχούμη.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν την υπεροχή, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία. Μάλιστα στο 66’ ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καρμόνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ντίαζ.

Παρά την αριθμητική υπεροχή ο Παναιτωλικός ήταν φλύαρος επιθετικά και δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα μέχρι το τέλος.

Ο διαιτητής Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπρούνο Ντουάρτε, Χατζηθεοδωρίδη, Μλάντεν, Ντίαζ, Ξενιτίδη και Καλτσά, Χουχούμη, Ζουγλή και την κόκκινη (με δεύτερη κίτρινη) στον Καρμόνα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καπίνο, Μαλής, Φρ. Ντουάρτε (64’ Σενγκέλια), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (84’ Μαυριάς), Μπαλντασάρα (84’ Ξενιτίδης), Χατζηθεοδωρίδης (64’ Ντίαζ), Χουάνπι, Μπρ. Ντουάρτε (84’ Βοϊλης), Ζοάο Πέδρο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Σουρλής (71’ Βαλιέντε), Κρέσπι (+90’ Ντιαρά), Καλτσάς (71’ Γκος), Μπαρτόλο (31’ Ζουγλής), Μιριτέλο (70’ Αλβαρεζ).