Ελλάδα

Super League: Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τον Βόλο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

14 Ιανουαρίου 2024

«Από μηχανής θεός» για τον Αστέρα Τρίπολης ο Χουάν Μιριτέλο βρήκε δίχτυα στο 90ό λεπτό κι έδωσε στους «Αρκάδες» ένα ακόμα «τρίποντο» στο 1-0 επί του Βόλου, στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Μία (υπερ)πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Ράσταβατς αφού δεν άφησε τον Αρη να του ξεφύγει περισσότερο από 4 βαθμούς και παράλληλα αύξησε τη διαφορά του από τον 7ο της βαθμολογίας Ατρόμητο στους 3 βαθμούς (26 έναντι 23). Ετσι στην ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα ο Αστέρας εδραιώνεται στην 6η θέση του πίνακα και δείχνει αποφασισμένος να μπει στα πλέι οφ. Αντίθετα, ο Βόλος έχασε μέσα από τα χέρια έναν εκτός έδρας βαθμό κι έχασε μοναδική ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις ήττες των ουραγών ΠΑΣ Γιάννινα, Κηφισιά αλλά και του ισόβαθμού του Παναιτωλικού.

Στα αρνητικά του αγώνα της Τρίπολης ο τραυματισμός του τερματοφύλακα των γηπεδούχου Νίκου Παπαδόπουλου στο «καλησπέρα» του ματς (11’), με τον έμπειρο τερματοφύλακα να δίνει βουρκωμένος τη θέση του στον Γραμματικάκη, καθώς ο τραυματισμός του στο γόνατο φάνηκε σοβαρός.

Κατά τα λοιπά ο αγώνας κινήθηκε στη μετριότητα, με τον Αστέρα να είναι κακός και τους Θεσσαλούς να ξεφουσκώνουν γρήγορα μετά τον ενθουσιασμό των πρώτων λεπτών.

Η πρώτη αξιοπρόσεκτη φάση σημειώθηκε στο 50’, με τον Γκλάβτσιτς να σεντράρει και τον Χουχούμη να διώχνει την ύστατη στιγμή, ενώ στο 63’ ήταν η σειρά των Αρκάδων να απειλήσουν, όταν σε γύρισμα του Καλτσά κι ενώ ο Κρέσπι ήταν έτοιμος να εκτελέσει κόπηκε από τον Μύγα.

Η μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, πάντως, ανήκε στους φιλοξενούμενους, ήταν διπλή και σημειώθηκε στο 73ο λεπτό, με τον Σιέλη μόνο του μπροστά στην εστία να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τον Ασλανίδη στη συνέχεια να την ξαναστέλνει στο ίδιο σημείο με κεφαλιά!

Κι ενώ ο αγώνας όδευε σε μια «ολόλευκη» ισοπαλία, στην τελευταία φάση του 90λεπτου η σέντρα ακριβείας του Καλτσά έφερε το ξεπέταγμα του Μιριτέλο στην πλάτη της άμυνας και το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά του Αργεντινού επιθετικού, με το γκολ να κατακυρώνεται ύστερα από 3 λεπτά καθώς εξετάστηκε από το VAR.

Ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης «κιτρίνισε» τους Καστάνο, Γιαμπλόνσκι και Γκαρσία.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (13’ Γραμματικάκης), Καρμόνα (85’ Μπαρτόλο), Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Γκος (71’ Γιαμπλόνσκι), Καλτσάς, Ζουγλής (71’ Μάντζης), Κρέσπι, Μιριτέλο.

ΒΟΛΟΣ (Ανχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Λούνα, Σιέλης, Μύγας, Μπαριέντος (90’+4 Καραγιάννης), Γκλάβτσιτς (90’+4 Μπερτόλιο), Ντέλετιτς, Κόμπα (66’ Τσοκάνης), Γκαρσία (79’ Ράσιτς), Μωραΐτης.