Ελλάδα

Super League: Ο ΟΦΗ νίκησε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης»

06 Απριλίου 2024

Μεγάλη σε έκταση νίκη, με 4-0, πέτυχε ο ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» επί του ΠΑΣ Γιάννινα, για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας και ουσιαστικά «καταδίκασε» τον «Αγιαξ» σε υποβιβασμό. Μαθηματικές ελπίδες έχουν οι Γιαννιώτες αλλά σε συνδυασμό με το «διπλό» της Κηφισιάς και το -6 που έχει από την 12η θέση που «σώζεται» είναι ελάχιστες έως μηδαμινές.

Η ομάδα της Ηπείρου, που τελείωσε τον αγώνα με 10 λόγω της αποβολής του Εραμούσπε στο 26ο λεπτό, αποτέλεσε «σάκο του μποξ» για την ομάδα του Ηρακλείου, που εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ψυχολογίας και το κακό βράδυ των φιλοξενούμενων για να φτάσει στο «καρέ».

Η… αρχή του τέλους για τους Γιαννιώτες ξεκίνησε στο 10ο λεπτό, όταν πέφτοντας ο Μαρινάκης έδωσε ασίστ στον Ριέρα που άνοιξε το σκορ σε άδειο τέρμα.

Στο 22’ ο Εραμούσπε είδε κίτρινη κάρτα για άσχημο μαρκάρισμα στον Ισέκα, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα το χρώμα της έγινε κόκκινο μετά από εξέταση του VAR, σε μια απόφαση του διαιτητή Πουλικίδη που ξεσήκωσε εντονότατες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εξέδωσαν ανακοίνωση διαμαρτυρίας στο ημίχρονο.

Το έργο των γηπεδούχων έγινε πια ακόμα πιο εύκολο και στο 45’+4 έφτασαν στο 2-0 με τον Μπάκου να νικά με ωραίο πλασέ τον Νάγκι μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Τοράλ.

Στο 57’ ο Τοράρινσον εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο Ισέκα, καλά πλασαρισμένος και ολομόναχος έγραψε το 3-0, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του ο Ριέρα στο 85’, από ασίστ του Φελίπε.

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Πουλικίδης έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Σόρια, Κόντε, Τσαούση και την κόκκινη στους Λαμπρόπουλο, Εραμούσπε.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Τοράρινσον, Λαμπρόπουλος (69’ Λουκάο), Βούρος, Μαρινάκης (69’ Θεοδοσουλάκης), Μεγιάδο (69’ Μπάκιτς), Γκαγιέγος, Μπάκου (75’ Φελίπε Λουίζ), Τοράλ (69’ Μοσκέρα), Ριέρα, Ισέκα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Τσαούσης, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Σόρια, Καραχάλιος (80’ Λιάσος), Ριένστρα (46’ Τζίνο), Ροζάλες (46’ Ροσέρο), Τζίμας (46’ Μετέ), Κόντε (70’ Μπατίστ).

Οι επαγγελματίες και ερασιτέχνες γκολφέρ από την Ευρώπη, ο ιδανικός καιρός, το εντυπωσιακό γήπεδο γκολφ του Porto Carras και οι εξαιρετικές εγκαταστάσεις του Porto Carras Grand Resort, συνέθεσαν ένα μοναδικό σκηνικό για το διεθνές τουρνουά γκολφ Porto Carras Pro-Am Aegean Mini Tour που διεξήχθη στις 14 με 18 Μαΐου 2024, στη χερσόνησο της Σιθωνίας, στη Χαλκιδική.