Ελλάδα

Super League: Ο Ολυμπιακός νίκησε (2-1) με ανατροπή τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο

28 Φεβρουαρίου 2024

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο παιχνίδι του στο Αγρίνιο, χάνοντας με 1-0 στο ημίχρονο από τον Παναιτωλικό, όμως στην επανάληψη ανέκαμψε και πήρε την πολύτιμη νίκη με 1-2 που τον κρατάει σε τροχιά διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η δεύτερη ανατροπή που πετυχαίνουν οι Πειραιώτες μέσα σε διάστημα τριών ημερών καθώς είχε προηγηθεί αυτή στο παιχνίδι τους με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, αλλά αναγκάστηκαν να κυνηγούν το σκορ καθώς στην πρώτη αξιόλογη επίθεση των γηπεδούχων δέχτηκαν γκολ και χρειάσθηκε πάλι να αναλάβει δράση ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί για να φτάσουν στο «τρίποντο».

Οι Πειραιώτες έψαξαν από νωρίς το γκολ και στο 18’ είχαν την πρώτη τους καλή φάση στο ματς με τον Ποντένσε να κάνει το γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Τσάβες να μπλοκάρει την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ελ Κααμπί τροφοδότησε τον Μασούρα που σούταρε από πλάγια θέση για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 22’ ο Καμπράλ εξαπέλυσε ένα σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για να περάσει η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα των γηπεδούχων. Στο ίδιο διάστημα οι Αγρινιώτες προσπαθούσαν να κάνουν τη ζημιά μέσα από σποραδικές αντεπιθέσεις, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν ανοργάνωτη την άμυνα των Πειραιωτών. Αντίθετα οι επιθέσεις του Ολυμπιακού συνεχίζονταν με αμείωτη ένταση και στο 30’ ο Ελ Κααμπί βρήκε με κεφαλιά τον Ιμπόρα που έκανε το σκαστό σουτ για να διώξει την μπάλα ο Τσάβες.

Κι εκεί που οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν με την απόδοσή τους ότι ήταν θέμα χρόνου να σκοράρουν ήταν αυτοί που δέχτηκαν το γκολ στο 33’ όταν ο Ντίας τροφοδότησε τον Φρεντερίκο Ντουάρτε κι αυτός με υπέροχο σουτ μέσα από ττη μεγάλη περιοχή, νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν καθώς ήταν νευρικοί στις προσπάθειές τους.

Με την έναρξη της επανάληψης οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να «πολιορκούν» ξανά την περιοχή του Παναιτωλικού και στο 48’ είχαν ένα σουτ του Τσικίνιο από καλή θέση που κόντραρε κι έφυγε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ολυμπιακού ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Καμπράλ από τον Οικονόμου, αλλά τόσο ο διαιτητής, όσο και ο VAR είπαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 64΄δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του Παναιτωλικού με τον Ελ Κααμπί να κάνει το σουτ και τον Οικονόμου να βάζει την προβολή και να διώχνει την μπάλα. Τελικά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 72’ με τον Ζέλσον να κάνει το σουτ, τον Τορεχόν να βάζει την προβολή και την μπάλα αφού άλλαξε πορεία να καταλήγει στα δίχτυα του Τσάβες για το 1-1.

Στο 79’ οι Πειραιώτες έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Ελ Κααμπί που έκλεψε την μπάλα από τον Μαλή και αφού ξεπέρασε και τον Τσάβες, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, παρά την προσπάθεια του Στάγιτς να αποσοβήσει το γκολ.

Οι Αγρινιώτες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 93’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια που υποχρέωσε τον Πασχαλάκη σε μια δύσκολη απόκρουση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Φώτης Πολυχρόνης από την Πιερία. Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Φρεντερίκο Ντουάρτε, Κίνι, Βέζο και Τσικίνιο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαλής, Οικονόμου, Ταμπίτζε (67’ Στάγιτς), Μαυρίας, Πέρες, Ντουάρτε, Μπουζούκης (60’ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (71’ Τορεχόν), Ντίαζ (60’ Σενγκέλια), Καρέλης (67’ Ζοάο Πέδρο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Βέζο (90’ Ντόη), Ορτέγκα, Ιμπόρα (59’ Εσε), Τσικίνιο, Καμπράλ (59’ Γιόβετιτς), Ποντένσε, Μασούρας (59’ Ζέλσον, 83’ Αλεξανδρόπουλος), Ελ Κααμπί.

Ο Αρης έδωσε την Δευτέρα (15/4) ως όφειλε την απάντησή του στην ΕΠΟ στο ερώτημα αν δέχεται να διεξαχθεί σε άλλο γήπεδο εκτός του Πανθεσσαλικού Σταδίου ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας όπου η ομάδα του θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό.