Ελλάδα

Super League: Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Βόλο στο Φάληρο και ανέβηκε 3ος

Σε ρυθμό ρελαντί ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 3-0 τον Βόλο στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και εκμεταλλευόμενος τις ισοπαλίες της ΑΕΚ με τον Αρη και του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μειώνοντας παράλληλα σε τρεις την διαφορά που τον χωρίζει από την κορυφή και στην οποία βρίσκεται πλέον ο ΠΑΟΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» που έκαναν το «6 στα 6» με τον Χοσέ Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του, ήταν ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ, ενώ το τρίτο το σημείωσε ο Στέφαν Γιόβετιτς. Πολύ καλή απόδοση για τον Ολυμπιακό είχε και ο Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Βόλος προσπάθησε για το καλύτερο όμως ήταν πολύ δύσκολο να αντισταθεί στην υπεροχή του Ολυμπιακού από τη στιγμή που έπαιζε από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπαριέντος.

Μόλις στο 6’ λοιπόν άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς καθώς ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης έδειξε απ΄ευθείας κόκκινη κάρτα στον χαφ του Βόλου, Ζαν Μπαριέντος για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Μασούρα.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν άμεσα στο αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο 9’ είχαν ένα σουτ του Ποντέσε που πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Βόλος απείλησε με τη σειρά του όταν ο Ασενούν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μωραΐτης αμαρκάριστος μέσα στη μεγάλη περιοχή δεν βρήκε για λίγο την μπάλα με το κεφάλι.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 20’ όταν ο Ποντένσε πέρασε υπέροχα την μπάλα στον Ελ Κααμπί που προ του Κόβατς πλάσαρε άουτ. Ο Ελ Κααμπί πλησίασε στο γκολ και στο 24’ όταν πλάσαρε από κοντά για να διώξει σωτήρια ο  τερματοφύλακας του Βόλου. Τελικά στο 27’  οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ όταν ο Ορτα έκανε το γέμισμα για να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας ο Ελ Κααμπί και να την σπρώξει στα δίχτυα του Κόβατς για το 1-0.

Στο 29’ ο Ολυμπιακός… άγγιξε το δεύτερο όταν ο Μασούρας πάτησε στα δεξιά της περιοχής του Βόλου και βρέθηκε απέναντι από τον Κόβατς, αλλά αντί να σουτάρει, προτίμησε να γυρίσει στον Ελ Κααμπί, για να φύγει η μπάλα σε κόρνερ από τα πόδια του Ράσιτς.  Στο 38’ ο Βόλος κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και το εκτέλεσε ο Ασενούν, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Τζολάκη. Στο 43’ μετά το γύρισμα του Μασούρα, ο Ορτέγκα έκανε από κοντά το σουτ πάνω στην κίνηση για να διώξει με το πόδι ο Κόβατς. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Τσαγκαράκης έδωσε με τη βοήθεια του VAR πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε μαρκάρισμα του Μύγα πάνω στον Ποντένσε και ο Ελ Κααμπί από τα έντεκα μέτρα, έγραψε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στο τρίτο γκολ στο 49’ όταν μετά τη σέντρα του Ροντινέι, ο Ποντένσε έπιασε από κοντά την σκαστή κεφαλιά  που πέρασε άουτ. Λίγο μετά (51’ ) ο Μασούρας έκανε το σουτ από κοντά για να διώξει σωτήρια ο Κόβατς. Στο 56’ ο Μασούρας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί αγκωνιά του Ρέτσου στον Σιέλη.  Μάλιστα ο στόπερ των Πειραιωτών δέχτηκε και κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να τεθεί εκτός από το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ.

Ο επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 70’ ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά με πλασέ τον Κόβατς που απέκρουσε. Το  ίδιο έκανε ο γκολκίπερ του Βόλου και στο 82’ σε κοντινό σουτ του Ελ Αραμπί. Η πίεση των Πειραιωτών έφερε και τρίτο γκολ  (3-0) στο 87’ με κοντινό σουτ το Γιόβετιτς μετά από γύρισμα του Ελ Αραμπί. Στο επόμενο λεπτό ο Ποντένσε έστειλε με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Ναβάρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (60΄Γιόβετιτς), Ρέτσος (60΄Μπιανκόν), Αμπι, Ορτέγκα, Εσε (60’ Αλεξανδρόπουλος), Τσικίνιο (73’ Ναβάρο), Ορτα, Ποντένσε, Μασούρας, Ελ Κααμπί (73’ Ελ Αραμπί).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Μύγας, Σιέλης, Ράσιτς, Λούνα, Ντε Καμπς (46’ Κίτσος), Μπαριέντος, Ασενούν (77’ Τάχατος) , Ολιβέρα (59΄Μπερτόγλιο), Κόμπα (83’ Ασλανίδης), Μωραϊτης.