Ελλάδα

Super League: Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 την ΑΕΚ στην «OPAP Arena»

Ενας καταπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ στην «OPAP Arena» και μπήκε γερά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, μειώνοντας  σε τρεις τους βαθμούς που τον χωρίζουν από την «Ενωση» και σε πέντε από τον Παναθηναϊκό που πέρασε στην κορυφή μετά τη νίκη του στο Περιστέρι. Οι Πειραιώτες έπαιξαν πανέξυπνα κι αφού ξεπέρασαν αλώβητοι το πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο δέχτηκαν μεγάλη πίεση από τους «κιτρινόμαυρους», χτύπησαν σαν… κόμπρα στην επανάληψη με το αυτογκόλ του Μουκουντί από το σουτ του Μπιέλ και τα γκολ των Μπακαμπού και Κανός.

Η «Ενωση» έπεσε στην παγίδα που της έστησε ο Ολυμπιακός καθώς πίστευε ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν πρόσεξε την άμυνά της με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο νέο της γήπεδο, μετά από 14 συνεχείς νίκες.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ξέφρενο ρυθμό το ματς κι άρχισε να πιέζει τους Πειραιώτες, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ.  Στο 4’ μετά από σέντρα του Γκατσίνοβιτς, δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του Ολυμπιακού για να προλάβει να απομακρύνει την μπάλα ο Ντόη. Δύο λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ του Μουκουντί πάνω στον Κανός ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αθανασιάδη ωστόσο ο Ιταλός διαιτητής, Μαουρίτσο Μαριάνι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Πάντως από το βίντεο φάνηκε ότι ο στόπερ της «Ενωσης» φάνηκε στο μαρκάρισμά του να βρίσκει χαμηλά στο πόδι τον Κανός και να τον ανατρέπει.

Η πίεση των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκαν και στο 11’ μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Γκατσίνοβιτς, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά για να περάσει η μπάλα άουτ. Η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ και στο 20’ όταν μετά το γέμισμα του Αμραμπατ, ο Αραούχο βγήκε στην πλάτη του Ντόη και πλάσαρε για να διώξει ο Πασχαλάκης.

Στο 22’ ο Πινέδα έστειλε με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, αλλά το γκολ της ΑΕΚ δεν μέτρησε καθώς ο Μεξικανός χαφ όταν ξεμαρκαρίστηκε από τον Χουάνγκ στο ξεκίνημα της φάσης, χρησιμοποίησε και το χέρι του κάτι που τσέκαρε και στο VAR ο Μαριάνι. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική στο παιχνίδι στο 28’  μ’ ένα ξαφνικό σουτ του Μπιέλ εκτός περιοχής που πέρασε αρκετά άουτ. Στο 32’ μετά τη σέντρα του Ρότα, ο Πινέδα έπιασε την κεφαλιά για να πετάξει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Οι Πειραιώτες έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 34’ όταν μετά από λάθος του Βίντα, ο Μπακαμπού… τσίμπησε την μπάλα και βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη, αλλά το πλασέ που έκανε, το σταμάτησε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ.

Στο 44’ ο Ρότα έκανε το μακρινό γέμισμα στην περιοχή των «ερυθρολεύκων» για να πεταχτεί ο Αραούχο και να πιάσει μια άστοχη προβολή προ του Παχαλάκη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χατζισαφί πάνω στον Μπακαμπού με την φάση πάντως να μην είναι ξεκάθαρη ούτε στο ριπλέι.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49’) και μετά από λάθος του Ντόη, ο Γκατσίνοβις βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε, δεν βρήκε στόχο.

Στο επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Μπιέλ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, την μπάλα να χτυπάει στο πόδι του Μουκουντί και αφού άλλαξε πορεία αιφνιδιάζοντας τον Αθανασιάδη, κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν έμειναν εκεί καθώς στο 53’ πέτυχαν και δεύτερο γκολ όταν μετά από μπαλιά ακριβείας του Φορτούνη,  Μπακαμπού μπήκε στην περιοχή της «Ενωσης» και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Η «Ενωση» δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 67’ ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο γκολ, όταν σε μία ταχύτατη αντεπίθεση των παικτών του ο Μπακαμπού πέρασε την μπάλα στον Κανός κι αυτός με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 0-3. Στο 69’ οι Πειραιώτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπιέλ ενώ δύο λεπτά μετά ο Πασχαλάκης έκανε μια απίθανη απόκρουση σε κοντινή κεφαλιά του Πινέδα.

Tελικά η «Ενωση» μείωσε το σκορ στο 81’ όταν ο Τσούμπερ εξαπέλυσε ένα σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε στα δίχτυα του Πσχαλάκη για το 1-3 ενώ στο 85’ έχασε μεγάλη ευκαιρία και για ακόμη ένα γκολ όταν η κεφαλιά του Μουκουντί μέσα από τη μικρή περιοχή, πέρασε άουτ.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι, Μπα, Φορτούνης, Αμραμπατ, Βίντα και Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ: (Ματίας Αλμέιδα) Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (73’ Πάολο Φερνάντες), Σιμάνσκι, Αμραμπατ (65’ Ελίασον), Γιόνσον (65’ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (65’ Λιβάι Γκαρσία), Πινέδα, Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (91’ Ρέτσος), Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (72’ Βρουσάι), Κανός (80’ Μασούρας), Μπακαμπού (72’ Ελ Αραμπί).

Στη Νέα Υόρκη οι Νικς έχαναν με 5 πόντους τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά βρήκαν τις δυνάμεις και με σερί 8-0 κατέβαλαν την αντίσταση των Σίξερς τους οποίους κέρδισαν με 104-101 κάνοντας το 2-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Ανατολής.