Ελλάδα

Super League: Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο

10 Φεβρουαρίου 2024

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός, που επιβλήθηκε του Ατρομήτου με σκορ 1-0 στο Αγρίνιο. Νίκη που βαθμολογικά τον… φτιάχνει ενόψει των πλέι-άουτ και του δίνει ψυχολογία ενόψει του πρώτου ημιτελικού με τον Αρη. Απέναντι στους ντεφορμαρισμένους Περιστεριώτες, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 19′ με σουτ του Τορεχόν και στο 24ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Ντίας τροφοδότησε τον Πέρεζ κι αυτός με τη σειρά του τον Καρέλη, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο πλασέ βρήκε δίχτυα και έγραψε το 1-0. Στο 30′ όμως οι ισορροπίες άλλαξαν. Ο Οικονόμου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στο γόνατο του Εντερ κι έτσι ο Παναιτωλικός συνέχισε με δέκα. Ο Γιάννης Πετράκης επιστράτευσε τον Μαλή και ο Ατρόμητος απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα… άγγιξε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου,  με τον Αντζιέλσκι να σπαταλάει κλασική φάση για γκολ. Οι Περιστεριώτες έχασαν φοβερή διπλή ευκαιρία και με το «καλημέρα» στην επανάληψη. Από σέντρα του Κιβρακίδη, ο Αντιέλσκι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βαλένσια με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Στεργιάκη ο οποίος απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο, αναζητώντας απεγνωσμένα το γκολ. Ο Σάσα Ιλιτς πέρασε τον Βέργο στο 67′ κι έπαιξε με δύο επιθετικούς (Αντζιέλσκι – Βέργο) στην τελική ευθεία του αγώνα. Στο 73′ ο Λιάβας απείλησε δύο φορές, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει στόχο και να ζευγαρώσει τα τέρματα του Παναιτωλικού. Στο 86′ ο Εντερ αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι άουτ από θέση βολής. Ετσι, το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινες κάρτες στους Τζαβέλλα, Μλάντεν, Στάγιτς, Καρέλη. Αγκ.Καμαρά, Εντερ, Στεργιάκη, ενώ έβγαλε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Οικονόμου στο 30΄.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75΄Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρεζ (76΄Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36΄Μαλής), Τορεχόν, Ντίας (69΄Λιάβας), Καρέλης (68΄Ζοάο Πέδρο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (78΄Αθανασίου),, Τσακμάκης (46΄Αγκ.Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (78΄Τριμμάτης) Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (67΄Βέργος), Ρομπάιγ (77΄Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.