Ελλάδα

Super League: Ο Παναθηναϊκός 2-1 την ΑΕΚ με ανατροπή στη Λεωφόρο

03 Απριλίου 2024

Με ένα «καυτό» τέταρτο από το 20’ έως το 35’ κατά το οποίο πέτυχε δύο γκολ ενώ είχε κι ένα ακόμη που ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι του με την ΑΕΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ κι έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» έκαναν κατάθεση ψυχής με πρωταγωνιστές τους Τάσο Μπακασέτα και Φώτη Ιωαννίδη που ήταν και οι σκόρερ της ομάδας τους και λύγισαν την «Ενωση» που προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Ντομαγκόι Βίντα κι έδειχνε ικανή να φέρει το ντέρμπι στα μέτρα της. Πλέον ο Παναθηναϊκός είναι τέσσερις βαθμούς μακριά από πρωτοπόρο ΠΑΟΚ ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό μακριά από την κορυφή.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς κι αφού είχε στο 2’  ένα σουτ του Τσούμπερ που εξουδετέρωσε ο Ντραγκόφσκι, άνοιξε το σκορ τρία λεπτά αργότερα. Ο Γιόνσον έκανε τη σέντρα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ελίασον πήρε την μπάλα από τον Χουάνκαρ και την γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Βίντα που με σουτ έγραψε το 0-1. Οι «πράσινοι» που γνώρισαν τον πλήρη αιφνιδιασμό από τους «κιτρινόμαυρους», προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα και στο 10’ άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή της «Ενωσης» και έκανε το γύρισμα προς τον Μπερνάρ που πλάσαρε για να χτυπήσει η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και να απομακρυνθεί στη συνέχεια από τον Ρότα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήtαν ξέφρενος στο ξεκίνημα και στο 12’ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να χάσει μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Λιβάι Γκαρσία έγινε κάτοχος της μπάλας στα δεξιά και την γύρισε προς τον Τσούμπερ, ο οποίος αφού απέφυγε μέσα στη μεγάλη περιοχή των «πράσινων» τον Αράο, πλάσαρε ελάχιστα άουτ.  Πάντως ο Παναθηναϊκός όσο κυλούσαν τα λεπτά γινόταν όλο και πιο πιεστικός προκειμένου να βρει την ισοφάριση και στο 19’  ο Μπακασέτας εκτέλεσε με πολύ δύναμη ένα φάουλ από τον άξονα για να αποκρούσει αρχικά ασθενώς ο Αθανασιάδης που κατάφερε στη συνέχεια να μπλοκάρει την μπάλα πριν προλάβει να την σπρώξει στα δίχτυα ο Μπερνάρ.

Στο 24’ μετά από φοβερή ενέργεια του Ιωαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Αράο που έκανε τη σέντρα για να στείλει ο Μπακασέτας την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Αθανασιάδη. Το γκολ ωστόσο δεν μέτρησε καθώς ο Αράο που έκανε την ασίστ ήταν σε θέση οφ φάιντ. Ο Παναθηναϊκός όμως επέμεινε κι αφού είχε μια καλή στιγμή στο 32’ με τον Ιωαννίδη που ξεπέρασε τον Μουκουντί και πλάσαρε από πλάγια θέση για να αποκρούσει ο Αθανασιάδης, στη συνέχεια κατάφερε στο ίδιο λεπτό να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα μετά την ευκαιρία του Ιωαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα που με αριστερό βολέ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το 1-1. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει για τα καλά μπρος μετά το γκολ του Μπακασέτα και στο 34’ έφτασε στην ολική ανατροπή. Ο Μουκουντί έχασε τη μπάλα από τον Ιωαννίδη που βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη και τον πλάσαρε με ψιλοκρεμαστό πλασέ για το 2-1. H «Ενωση» προσπάθησε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους να «απαντήσει» και στο 45’ πλησίασε στην ισοφάριση όταν ο Ελίασον έκανε το γύρισμα και ο Μάνταλος δεν βρήκε για λίγο την μπάλα με προβολή ώστε να την σπρώξει στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι.

H AEK μπήκε με διάθεση να πιέσει στο ξεκίνημα της επανάληψης για να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, όμως οι «πράσινοι» ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους, Ετσι λοιπόν στο 55΄ο Ιωαννίδης έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να περάσει η μπάλα ελάχιστα άουτ από την εστία του Αθανασιάδη.

Aπό την άλλη ο τεχνικός της ΑΕΚ Ματίας Αλμέιδα «ανακάτεψε» για τα καλά την ενδεκάδα του λίγο πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, κάνοντας τέσσερις αλλαγές κα στο 66’ ο Αραούχο έπιασε το γυριστό σουτ με τον Πόνσε να επιχειρεί να μπει στην πορεία της μπάλας χωρίς αποτέλεσμα, για να φτάσει αυτή στην αγκαλιά του Ντραγκόφσκι.  Σταδιακά οι παίκτες των «πράσινων»  υποχώρησαν πίσω από την σέντρα για να ανταπεξέλθουν στην όλο και αυξανόμενη πίεση των «κιτρινόμαυρων». Η «Ενωση» είχε μια εξαιρετική στιγμή για να ισοφαρίσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των «πράσινων» για να πέσει στην αριστερή του γωνία ο Ντραγκόφσκι και να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων άναψαν για τα καλά τα αίματα μετά από μια μονομαχία του Πινέδα με τον Βιλένα στη γραμμή του αράουτ με αποτέλεσμα να απειληθεί γενική σύρραξη. Η τελευταία στιγμή της «Ενωσης» να φέρει το ματς στα ίσια, χάθηκε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με μια κεφαλιά του Πόνσε που πέρασε λίγο άουτ μετά από σέντρα του Αμραμπατ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πορτογάλος, Κλαούντιο Περέιρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι) , Μπερνάρ (79’ Λημνιός), Μπακασέτα (88’ Πέρεθ), Ιωαννίδη.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Γιόνσον (70’ Αμραμπατ), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Γκαρσία (57’ Πόνσε).