Ελλάδα

Super League: Ο Βόλος νίκησε 4-1 την Κηφισιά στο Πανθεσσαλικό Στάδιο

Ενας Βόλος με ψυχή και αποτελεσματικότητα συνέτριψε με 4-1 την Κηφισιά στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι Βολιώτες έδειξαν από το ξεκίνημα τις… άγριες διαθέσεις τους καθώς στο ενδέκατο λεπτό είχαν ήδη πετύχει δύο γκολ και παρά το γεγονός ότι η Κηφισιά μείωσε το σκορ, δεν πτοήθηκαν κι σημειώνοντας άλλα δύο γκολ, έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση. Πλέον ο Βόλος απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ υπερισχύει της Κηφισιάς στην ισοβαθμία.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι αφού έχασε μια καλή ευκαιρία στο πρώτο λεπτό με μια κοντινή κεφαλιά του Γκαρσία που πέρασε άουτ, άνοιξε λίγο μετά το σκορ. Συγκεκριμένα στο 3’ ο Κόμπα εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Αναγνωστόπουλου και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς για το 1-0. OΙ Βολιώτες έμειναν στη επίθεση και στο 11’ έφτασαν στο 2-0 όταν μετά τη σέντρα του Λούνα από τα αριστερά, ο Γκαρσία νίκησε με καρφωτή κεφαλιά τον Αναγνωστόπουλο. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει και στο 15’ ο Τσάπαν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Κόβατς.

Η Κηφισιά κατάφερε να μειώσει στο 33’ όταν μετά το γύρισμα του Κρισιούμα, ο Οζέγκοβιτς έστειλε με σουτ πάνω στην κίνηση την μπάλα στα δίχτυα του Βόλου για το 2-1. Στο 41’ η Κηφισιά θα μπορούσε να ισοφαρίσει όταν ο Οζέγκοβιτς εξαπέλυσε το δυνατό σουτ για να διώξει σωτήρια ο Κόβατς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αρχικά η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Σναϊντερλάν να πλασάρει από κοντά και τον Κόβατς να αποκρούει για να βγει στην κόντρα ο Βόλος και να γράψει στο 45+2’το 3-1 με κοντινό σουτ του Γκαρσία μετά από γύρισμα του Λούνα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Κηφισιά βγήκε όλη μπροστά για να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο οι Βολιώτες ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους, κυνηγώντας από την πλευρά τους το γκολ με το οποίο θα… τελείωναν οριστικά την υπόθεση νίκη. Στο 68’ μάλιστα  Βόλος… άγγιξε το τέταρτο γκολ με μια κεφαλιά του Σιέλη που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Αναγνωστόπουλος. Ο γκολκίπερ της Κηφισιάς εξουδετέρωσε στο 77’  κι ένα διαγώνιο σουτ του Γκαρσία. Στο 84’ ο Βόλος έχασε κι άλλη ευκαιρία με τον Μύγα να κάνει το σουτ από κοντά και τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει με το πόδι. Τελικά ο Βόλος έκανε το 4-1 στο 85’ με σουτ του νεοεισελθόντα Μωραΐτη μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στο επόμενο λεπτό η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Οζέγκοβιτς από τον Καλογερόπουλο. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο ίδιος ο Οζέγκοβιτς, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόβατς που απέκρουσε την μπάλα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντε Καμπς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος. Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Μιλίτσεβιτς, Λούνα, Σιέλης, Τσανάτζια, Οζέγκοβιτς, και Κρισιούμα.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Αλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Λούνα, Γκλάβτσιτς (93’ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Κόμπα (71’ Μπερτόγλιο), Ασενούν, Γκαρσία (82’ Μωραΐτης).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46’ Τετέι), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια (64’ Σολόα), Σναϊντερλάν (64’ Πρίτσας), Κρισιούμα, Μενέντες (46’ Κλωναρίδης), Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.