Ελλάδα

Super League: Στο 1-1 έμειναν Παναθηναϊκός και Αρης στη Λεωφόρο

Με ισοπαλία αποχαιρέτησαν την φετινή σεζόν Παναθηναϊκός και Αρης. Στην αυλαία των πλέι οφ οι «πράσινοι» με τους «κίτρινους» ήρθαν 1-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» σκορ που διαμορφώθηκε από τα γκολ των Κλέινχεϊσλερ (6’) και Ιτούρμπε (25’), με τον Αρη όμως να χάνει πέναλτι στο 78’ με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κλεϊνχέισλερ (81’) και Νταρίντα (83’).

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ με το γκολ στο 6ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ απ’ τα αριστερά ο Κλεϊνχέισλερ μέσα στη μικρή περιοχή με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «πράσινους», όμως μετά το 20’ όταν η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ η απόδοσή του έπεφτε σταδιακά.

Ο Αρης βελτίωσε την εικόνα του μετά το πρώτο τέταρτο, άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα κι έφερε το ματς στα ίσα σε μία πολύ δύσκολη φάση. Ο Ιτούρμπε πήρε τη μπάλα από τον Ρουμπέν Πέρεθ, ο Ισπανός διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι, όμως ο εξτρέμ του Αρη συνέχισε τη φάση, πέρασε και τον Μάγκνουσον και σκόραρε. Ο Τζήλος έδειξε αρχικά χέρι στη διεκδίκηση της μπάλας, όμως μετά από έλεγχο on field review κατακύρωσε το γκολ στο 29’, με τους «κιτρινόμαυρους» να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα μετά το γκολ του Αρη και στο 34’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί ξανά, όταν από εξαιρετική ασίστ του Μάγκνουσον, ο Χουάνκαρ έφυγε σε πλάγιο τετ α τετ από τα αριστερά, όμως ο Σιαμπάνης σταμάτησε την προσπάθειά του. Στο 36’ ο Ιωαννίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε αλλά ο γκολκίπερ του Αρη έδιωξε και πάλι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπερνάρ έπιασε «αέρα» και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει περισσότερο την άμυνα του Αρη και στο 59’ ο Κλεϊνχέισλερ σούταρε δυνατά έξω απ’ την περιοχή, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Σιαμπάνη που μπλόκαρε.

Στο 61’ από λάθος του Ρουμπέν λίγο έξω απ’ την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε.

Ο Αρης κέρδισε πέναλτι στο 75’, όταν ο Καμαρά έφυγε στην κόντρα κι ανατράπηκε στο όριο της περιοχής απ’ τον Μάγκνουσον. Ο διαιτητής Τζήλος με υπόδειξη του VAR έδειξε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο «παθών», αλλά ο Λοντίγκιν στο 78’ με εντυπωσιακή εκτίναξη στη δεξιά γωνία του απέκρουσε.

Στο 81’ από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν, ο Κλεϊνχέισλερ είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Σάρλια προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε. Δύο λεπτά αργότερα (83’) ο Αρης είχε τη δική του μεγάλη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, όταν από λάθος του Ρουμπέν, ο Νταρίντα έκλεψε και σούταρε με δύναμη έξω απ’ την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Λαρισαίος διαιτητής Αθανάσιος Τζήλος «κιτρίνισε» τους Σάρλια και Γκρέι, Πάλμα, Νταρίντα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (83’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (77’ Παλάσιος), Μαντσίνι, Μπερνάρ (64’ Τσέριν), Κλεϊνχέισλερ (83’ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (64’ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Μαζικού, Ετέμπο, Σγουρός (46’ Ρουπ), Νταρίντα (90’+1’ Φαμπιάνο), Χριστοδουλόπουλος (46’ Πάλμα), Ιτούρμπε (65’ Ματέο Γκαρσία), Γκρέι (46’ Αμπ. Καμαρά).