Ελλάδα

Super League: Στο 1-1 έμειναν ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος στους «Ζωσιμάδες»

28 Ιανουαρίου 2023

Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και ήταν από τα πιο ωραία του φετινού πρωταθλήματος ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο 1-1 των «Ζωσιμάδων», για την 20ή αγωνιστική. Η ισοπαλία βέβαια δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν απομακρύνθηκε πολύ από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε στο ελάχιστο την ήττα του Βόλου και δεν τον «έπιασε» στην 6η θέση. Τουλάχιστον όμως έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με τον Γιαννιώτη να αποκρούει πέναλτι του ΠΑΣ Γιάννινα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα και να κρατάει το βαθμό για τους «Πρίγκιπες της Δυτικής Οχθης».

Στο 5ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Σόρια με τη χρήση VAR για οφσάιντ του Μορέιρα, αλλά στο 32’ όλα έγιναν κανονικά στη φάση που απέφερε το μοναδικό τέρμα του αγώνα: στη σέντρα του Πήλιου ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά, έδιωξε ο Χατζησαΐας, ο παίκτης του ΠΑΣ έκανε νέα κεφαλιά και ο Μπάλαν με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη.

Εκτοτε μεγάλες φάσεις δεν δημιουργήθηκαν, παρά τον καλό ρυθμό που είχε το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι πήγαν σε διαχείριση καθώς δεν απειλούνταν ιδιαίτερα, μόνο που λησμόνησαν πως το 1-0 δεν αποτελούσε ισχυρό εχέγγυο κι αυτό το κατάλαβαν πολύ καλά στο 77ο λεπτό, όταν ο Τζοβάρας γύρισε το σώμα του κι εκτέλεσε τον Τσιντώτα με το αριστερό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η εξέλιξη «αφύπνισε» τους εφησυχασμένους έως τότε γηπεδούχους, που έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 80’ με την άστοχη κεφαλιά του Μορέιρα από κοντά, ενώ στο 86’ ο Μπάλαν στην αντεπίθεση έστρωσε στον Νίνη, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι χτύπησε στον Χατζηϊσαΐα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ευκαιρία για το «διπλό» είχε και ο Ατρόμητος στο 88’ με τον Τζαβίδα να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή, στο επόμενο λεπτό ο Γιαννιώτης πέταξε σε κόρνερ ένα επικίνδυνο σουτ του Καραχάλιου και στο 90’, ύστερα από ένα καταιγιστικό πεντάλεπτο, ο Τζίμας κέρδισε πέναλτι από τον Χατζηισαΐα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίνης (90’+2) αλλά ο Γιαννιώτης μάντεψε την επιλογή του, έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του κι απέκρουσε με την μπάλα να χτυπά εν συνεχεία στο δοκάρι και το 1-1 να μένει ως το τέλος!

Ο Δωδεκανήσιος διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος «κιτρίνισε» τους Καραχάλιο, Τζίμα και Φριντζόνσον, Ερλινγκμαρκ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Καραχάλιος, Μπακαδήμας, Πήλιος, Παντελάκης, Ριένστρα (83’ Νίνης), Τζίνο (63’ Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72’ Τζίμας), Μπάλαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Ερλινγκμαρκ (58’ Οικονομίδης), Γκονζάλεθ, Φριντζόνσον (58’ Κουέν), Ροτάριου (66’ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58’ Τζαβίδας).

Μια ΑΕΚ χάρμα οφθαλμών συνέτριψε με 3-0 τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena» και βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στην κατάκτηση για δεύτερη σερί χρονιά του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι φ.