Ομογένεια

Συναρπαστικό παιχνίδι από Λέρο Νέας Υόρκης και Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης

05 Οκτωβρίου 2022

Συναρπαστική έμελλε να είναι η ομογενειακή «εμφύλια» αναμέτρηση την περασμένη Κυριακή στο College Point Field. Η πρωταθλήτρια Λέρος αντιμετώπισε τον Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης στα πλαίσια της Πρέμιερ Κατηγορίας του Λονγκ Αϊλαντ Λιγκ και πήρε τη νίκη με 3-1. Αν και το ματς διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες με ασταμάτητη βροχή αλλά κυρίως με πολύ δυνατούς ανέμους, οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με μεγάλη διάθεση για να παρουσιάσουν το καλύτερο εαυτό τους.

Ο Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης. Φωτογραφία: Αστέρας Τρίπολης Νέας Υόρκης.

Ο Αστέρας ξεκίνησε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Ενας… κεραυνός έξω από τη περιοχή στο 15’ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα της Λέρου. Οσο περνούσαν τα λεπτά η Λέρος άρχισε να βρίσκει τον εαυτό της και από το 25’ ισορρόπησε το παιχνίδι και να ξεδιπλώνει τις επιθετικές της διαθέσεις. Στο 30’ χάνει την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία όπου η κεφαλιά του επιθετικού της από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αστέρα. Δυο λεπτά αργότερα σε μια επίθεσή της από τα αριστερά, η παράλληλη σέντρα βρήκε τον επερχόμενο επιθετικό της και αυτός από πολύ κοντά πλάσαρε για να γράψει το 1-0. Η αντίδραση των «Αρκάδων» ήταν άμεση όπου πήραν τα ηνία του αγώνα ψάχνοντας για να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο 40’ ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δυσκολία απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λέρου, ενώ στο 42’ ο ίδιος παίκτης, ο Aragon, ισοφάρισε σε 1-1, όταν με ατομική πρωτοβουλία κέρδισε τους αντίπαλους αμυντικούς και πλάσαρε τον τερματοφύλακα. Οι πρωταθλητές στα λίγα λεπτά που απέμεναν προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα γκολ αλλά ο «γάτος» του Αστέρα, Rochford, κατέβασε τα ρολά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «Αρκάδες» με ξαφνική αντεπίθεση έχασαν και αυτοί με τη σειρά τους μια μεγάλη ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Το 1-1 του ημίχρονου και η ανταγωνιστικότητα των δυο ομάδων προμήνυε πως και το δεύτερο μέρος θα ήταν εξίσου συναρπαστικό. Στο 50’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία του Αστέρα μέσα στη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 53’ η Λέρος ήταν αυτή που βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ. Στο 55’ η πιο έμπειρη ομάδα ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα, και η Λέρος έγραψε το 2-1. Η μαχητικότητα και οι φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Αστέρα έφτασαν στο κατακόρυφο και έδειχναν πως δεν θα ξεμπέρδευε εύκολα η πρωταθλήτρια Λέρος. Στο 73’ ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία όταν σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι. Βλέποντας το κίνδυνο να ισοφαριστεί η Λέρος έριξε όλα τα δυνατά «χαρτιά» της μέσα στο ματς όπου οι επιθετικοί της έδωσαν ρεσιτάλ. Με αλλεπάλληλες αντεπιθέσεις από τους πολύ έμπειρους επιθετικούς της, η Λέρος «κλείδωσε» το ματς με γκολ που πέτυχε στο 80’.

Η εμπειρία και η πολύ καλά οργανωμένη πρωταθλήτρια Λέρος έδωσε τα διαπιστευτήρια της και έδειξε πως έχει τα χαρακτηριστικά να πρωταγωνιστήσει και πάλι φέτος. Οσο για τον Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης ακόμα δείχνει πως δεν έχει προσαρμοστεί στις δύσκολες αναμετρήσεις της Premier League, παρά τις πολύ καλές εμφανίσεις του.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των δυο ομογενειακών ομάδων συνεχίζονται την επόμενη Κυριακή, για το α’ γύρο του League Cup. Η Λέρος θα βρεθεί αντιμέτωπη με τους Guyana Juniors στο College Point Field στις 6 το βράδυ, ενώ ο Αστέρας θα «ταξιδέψει» στο Massapequa, για να αντιμετωπίσει στο Burns Park Field, τους «Ιταλούς» Cosma Damiano, στις 7μ.μ.