Διεθνή

Τόκιο 2020: Ο Σβέρεφ «έσβησε» το όνειρο Τζόκοβιτς

30 Ιουλίου 2021

Εκτός τελικού του τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, έμεινε ο Νόβακ Τζόκοβιτς που αν και πήρε το πρώτο σετ απέναντι στον Αλεξάντερ Σβέρεφ, γνώρισε την ήττα με 1-2 από τον Γερμανό τενίστα Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Νόλε πήρε το πρώτο σετ πολύ εύκολα με 6-1, ωστόσο στη συνέχεια ο Σβέρεφ ξύπνησε και δεν τον άφησε να πάρει ανάσα, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 3-6 και το τρίτο με 1-6!

O Τζόκοβιτς δεν θα προκριθεί ξανά σε τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες και θα χάσει την ευκαιρία να κυνηγήσει αυτό που πέτυχε η Στέφι Γκραφ το 1988 (4 Grand Slam και χρυσό σε μια χρονιά)!

Στον τελικό (1/8), ο Σβέρεφ θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ που νωρίτερα είχε αποκλείσει τον Ισπανό, Πάμπλο Καρένιο-Μπούστα.

Χρυσός ο Μπαρέγκα στα 10.000μ.

Ο Μπαρέγκα από την Αιθιοπία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10.000μ των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο μετά από τρομερή κούρσα.

Ο 21χρονος Αιθίοπας τερμάτισε σε 27:43.22, με απίστευτη προσπάθεια στα τελευταία μέτρα, που τον ανέβασε στην κορυφή.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε το φαβορί της Κούρσας, ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι με 27:43.63 και στην τρίτη ο Τζέικομπ Κιπλίμο με 27:43.88.

Κολύμβηση: Πρώτο παγκόσμιο από την Σενμέικερ

Η Τατιάνα Σενμέικερ κατέρριψε το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ σε ατομικό αγώνισμα στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο. Η Νοτιοαφρικανή κολυμβήτρια πέτυχε χρόνο 2:18.95 και κατέρριψε το 2:19.11 που κατείχε η Δανή Ρίκε Μέλερ Πέντερσεν από την 1η Αυγούστου 2013, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Η Εμα ΜακΚίον δικαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Η Αυστραλή κολυμβήτρια ήταν η θριαμβεύτρια του σημερινού τελικού με 51.96, που αποτελεί ρεκόρ Αγώνων, και έγινε η τέταρτη αθλήτρια από τη χώρα της που αναδεικνύεται «χρυσή» Ολυμπιονίκης στο αγώνισμα.

Η Σίομπαν Χάουγκι από το Χονγκ Κονγκ επανέλαβε την επιτυχία των 200μ. και κατέκτησε και στα 100μ. το ασημένιο μετάλλιο με ρεκόρ Ασίας (52.27), ενώ η επίσης Αυστραλή Κέιτ Κάμπελ πήρε την τρίτη θέση με 52.52, αφήνοντας εκτός βάθρου την Καναδή κάτοχο του τίτλου Πένι Ολεκσιακ και τη Σουηδή κάτοχο του παγκοσμίου ρεκόρ Σάρα Σιέστρεμ.

Ο Εβγκένι Ρίλοφ είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στα αγωνίσματα του υπτίου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Μετά τη -μάλλον απρόσμενη- νίκη του στα 100μ., ο Ρώσος κολυμβητής επικράτησε και στο κλασικό του αγώνισμα, τα 200μ., καθώς κυριάρχησε στον τελικό και με 1:53.27 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, πετυχαίνοντας και Ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Κινέζος Σουν Γουάνγκ είναι ο πρώτος Ολυμπιονίκης στα 200μ. μικτή ατομική μετά το 2000 που… δεν λέγεται Μάικλ Φελπς! Μετά τη 12ετή κυριαρχία του -παλαίμαχου πλέον- Αμερικανού, αλλά και του συμπατριώτη του Ράιαν Λόχτε που είχε πάρει τρία μετάλλια στο ίδιο διάστημα, ο τελικός του Τόκιο ήταν ανοιχτή υπόθεση και κρίθηκε στο τελευταίο 50άρι, όπου ο Γουάνγκ («χάλκινος» στο Ρίο) ήταν πολύ δυνατός και έφτασε πρώτος στον τερματισμό σε 1:55.00, επιτυγχάνοντας ρεκόρ Ασίας, και έγινε ο πρώτος Κινέζος Ολυμπιονίκης στο αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Ντάνκαν Σκοτ με 1:55.28 και το χάλκινο ο Ελβετός Ζερεμί Ντεπλάνς με 1:56.17, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Ιάπωνα Νταϊγια Σέτο και τον Αμερικανό Μάικλ Αντριου.

Κωπηλασία

Η Εμα Τουίνγκ από τη Νέα Ζηλανδία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησε το χρυσό στο μονό σκιφ, δεύτερη η Αννα Πράκατσεν (Ρωσία) και τρίτη η Λόμπνιγκ (Αυστρία).

Ποδηλασία

Η Μπέθανι Σρίβερ ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στον τελικό της ποδηλασίας BMX RACING γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, που διεξήχθη στο Ariake Urban Sports Park. Η Βρετανή πρωταθλήτρια, τερμάτισε σε 44.358, αφήνοντας πίσω της την «χρυσή» στους Ολυμπιακούς του Ρίο, Μαριάνα Παχόν (Κολομβία-ασημένιο) και την Μέρελ Σμούλντερς (Ολλανδία-χάλκινο).

Σε καραντίνα δύο Αυστραλοί αθλητές λόγω… Κέντρικς

Δύο αθλητές στίβου από την Αυστραλία, καθώς και ένα μέλος του επιτελείου της ομάδας, θα παραμείνουν σε καραντίνα ως το τέλος των Ολυμπιακών του Τόκιο, αφού χαρακτηρίστηκαν στενές επαφές του Αμερικανού επικοντιστή Σαμ Κέντρικς, που βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό.

Οπως ανέφερε ο επικεφαλής της ομάδας της Αυστραλίας, Ιαν Τσέστερμαν, οι δύο αθλητές (που δεν κατονομάζονται) δεν αποσύρονται από τους Ολυμπιακούς, θα συνεχίσουν να προπονούνται μόνοι τους και θα είναι σε θέση να αγωνιστούν, εφόσον τα τεστ στα οποία θα υποβάλλονται είναι αρνητικά.

Τένις

Ο τελικός στο διπλό ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά τένις, ήταν ούτως ή άλλως… κροατική υπόθεση, καθώς και τα δύο δίδυμα (Πάβιτς/Μέκτιτς εναντίον Τσίλιτς/Ντόντιγκ) ήταν από την κροατική χώρα. Το ζητούμενο ήταν ποιοι θα έφταναν στο χρυσό, με τους Νίκολα Μέκτιτς και Μάτε Πάβιτς να αναδεικνύονται νικητές με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 10-6).

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νεοζηλανδοί Μάρκους Ντάνιελ και Μάικλ Βένους, που επικράτησαν των Αμερικανών Όστιν Κράιτσεκ και Τένις Σάντγκρεν με 2-0 σετ (7-6, 6-2).

*Οι ΗΠΑ βρίσκονταισε αναζήτηση του τέταρτου χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου, ωστόσο, από την πρεμιέρα κιόλας η Γαλλία (83-76 στις 25/7) φρόντισε να βάλει τέλος σε ένα εντυπωσιακό σερί 25 διαδοχικών νικών σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η νίκη στο επόμενο παιχνίδι, έστω επί του Ιράν (120-66), επανάφερε κάπως την ηρεμία στις τάξεις της ομάδας, ωστόσο, ο δρόμος παραμένει μακρύς και δύσκολος. Ο πρόεδρος της αμερικανικής ομοσπονδίας, Τζέρι Κολάντζελο, δε χάνει την αισιοδοξία του. «Αν δεν κερδίσουμε το χρυσό, ο κόσμος θα έχει την ευκαιρία να μας κατακρίνει. Εγώ θα κοιτάζομαι στον καθρέφτη και θα ξέρω πως έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Αλλά σας το λέω από τώρα, πιστεύω πως θα το κερδίσουμε» είπε στον Μπράιαν Ουίντχορστ (ESPN). Ο 82χρονος θα αποχωρήσει από το πόστο (2005-21) με το τέλος του Τουρνουά για να αναλάβει ο γιος του, Μπράιαν.

*Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στην αυριανή (Σάββατο, 31/07) 9η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στο στίβο «μπαίνουν» στη… μάχη ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους, οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία γυναικών και η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.

Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερου ανδρών, ενώ στο πόλο η εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).