Διεθνή

Τόκιο: 8η η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στα 20 χλμ βάδην

06 Αυγούστου 2021

Η Αντονέλα Παλμιζάνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 20 χλμ βάδην γυναικών που διεξήχθησαν στο Σαπόρο, στο πλαίσιο της 8ης ημέρας των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Η Ιταλίδα βαδίστρια τερμάτισε σε 1:29:12 και άφησε στη δεύτερη θέση την Κολομβιανή Σάντρα Λορένα Αρένας με 1:29:37 και στην τρίτη την Κινέζα Χονγκ Λιου, νικήτρια το 2016 στο Ρίο, με 1:29:57. Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη τερμάτισε στην 8η θέση με 1:31:24 και βελτίωσε το φετινό ρεκόρ της, μετά από μια εξαιρετική κούρσα. Παράλληλα, στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η Κυριακή Φιλιτισάκου τερμάτισε στην 29η θέση, ενώ η Πένυ Τσινοπούλου που συμμετείχε και το 2016, κατέλαβε την 53η θέση.

Στην 36η θέση ο Παπαμιχαήλ, στα 50χλμ βάδην

Ο Πολωνός Ντάβιντ Τόμαλα θριάμβευσε στα 50 χιλιόμετρα βάδην ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά στίβου χαρίζοντας το 4ο χρυσό μετάλλιο στην πατρίδα του στους Αγώνες του Τόκιο, καθώς έκοψε πρώτος το νήμα μετά 3 ώρες, 50 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Τζόναθαν Χίλμπερτ με επίδοση 3:50:44, ενώ τρίτος ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Καναδός Εβαν Ντάνφι, ο οποίος κατάφερε στα τελευταία μέτρα να καλύψει την απόστασή του από τον Ισπανό Μαρκ Τουρ και να φτάσει στο χάλκινο μετάλλιο με 3:50:59. Στην 36η θέση, με χρόνο 4:12:49, ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, στην τρίτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο 32χρονος πρωταθλητής από την Καρδίτσα είχε βγει 22ος στους Αγώνες του Λονδίνου το 2012 και 28ος στο Ρίο το 2016. Ο Τόμαλα είχε πολύ σταθερό ρυθμό από τα πρώτα χιλιόμετρα, πήρε απόσταση ασφαλείας από τους υπόλοιπους αθλητές και τερμάτισε 36 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Χίλμπερτ. Από τα πιο «δυνατές» στιγμές στον αγώνα των 50 χιλιομέτρων βάδην, ήταν δίχως άλλο εγκατάλειψη του 43χρονου σπουδαίου Γάλλου Γιοάν Ντινίζ, κατόχου του Παγκοσμίου Ρεκόρ με 3:32.33 (επίδοση που σημείωσε τον Αύγουστο του 2014 στη Ζυρίχη), ο οποίος δεν άντεξε να βγάλει τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του. Αντιμετώπισε καθ’ όλη τη διάρκεια της κούρσας πολύ έντονες στομαχικές διαταραχές και στο 28ο χιλιόμετρο εγκατέλειψε. Η τελική κατάταξη: 1.Ντάνιντ Τόμαλα (Πολωνία) 3:50:08, 2.Τζόναθαν Χίλμπερτ (Γερμανία) 3:50:44, 3. Εβαν Ντάνφι (Καναδάς) 3:50:59,  4.Μαρκ Τουρ (Ισπανία)             3:51:08, 5. Ζοάο Βιέιρα (Πορτογαλία)        3:51:28, 6.Μασατόρα Καβάνο (Ιαπωνία)       3:51:56,7.Τόνγκντα Μπιάν (Κίνα)           3:52:01, 8.Ρίντιαν Κόουλι (Αυστραλία)      3:52:01–36.Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (Ελλάδα) 4:12:49.

Χρυσό μετάλλιο για τον Τσεπτεγκέι στα 5000μ

Ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 5.000μ ανδρών, στο Τόκιο. Ο δρομέας από την Ουγκάντα, ο οποίος είναι και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στην απόσταση, τερμάτισε πρώτος σε 12:58.15 και άφησε στη δεύτερη θέση τον Καναδό Μοχάμεντ Αχμεντ με 12:58.61 και στην τρίτη τον Αμερικανό Πολ Τσελίμο με 12:59.05. Ο Αχμεντ ήταν 4ος το 2016 στο Ρίο, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών, ενώ ο Τσελίμο, μετά το ασημένιο στην προηγούμενη διοργάνωση, κατάφερε να βρεθεί και πάλι στην πρώτη τριάδα.

Η τελική κατάταξη: 1. Τζόσουα Τσεπτεγκέι (Ουγκάντα)   12:58.15, 2. Μοχάμεντ Άχμεντ (Καναδάς)       12:58.61, 3. Πολ Τσελίμο (ΗΠΑ)  12:59.05, 4. Νίκολας Κιπκορίρ Κίμελι (Κένυα) 12:59.17, 5. Γιάκομπ Κιπλίμο (Ουγκάντα)      13:02.40, 6. Μπιράνου Μπάλεβ (Μπαχρέιν)      13:03.20,7. Τζάστιν Κνάιτ (Καναδάς)         13:04.38 8. Μοχάμεντ Κατίρ (Ισπανία)        13:06.60.

Νικήτρια η Ουίμπο στα 400μ.

Η Σόουν Μίλερ Ουίμπο από τις Μπαχάμες υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της στα 400μ από το 2016 στο Ρίο, αφού στον τελικό του αγωνίσματος στυ Τόκιο, τερμάτισε σε 48.36, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ Νότιας, Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής.

Δεύτερη τερμάτισε η Μαριλέιντι Παουλίνο (Δομινικανή Δημοκρατία) με 49.20 και νέο εθνικό ρεκόρ.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η σπουδαία Αλισον Φίλιξ (ΗΠΑ) με 49.46, το οποίο θα προσθέσει στην πλούσια συλλογή της. Το 2016 η Φίλιξ ήταν δεύτερη, πίσω από τη Μίλερ Ουίμπο.

Η τελική κατάταξη:Σόουν Μίλερ Ουίμπο (Μπαχάμες)  48.36, 2.Μαριλέιντι Παουλίνο (Δομινικανή Δημοκρατία) 49.20, 3.Άλισον Φίλιξ (ΗΠΑ) 49.46,

4.Στέφενι Αν ΜακΦέρσον (Τζαμάικα)   49.61, 5.Κάντις Μακλέοντ (Τζαμάικα)                  49.87, 6.Τζόντι Γουίλιαμς (Βρετανία)  49.97, 7.Κουανέρα Χέις (ΗΠΑ)  50.88, .Ροξάνα Γκόμες (Κούβα)                       Δεν τερμάτισε.

Το χρυσό στον ακοντισμό η Σιγίνγκ Λιου

Η Σιγίνγκ Λιου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του ακοντισμού γυναικών. Η Κινέζα ακοντίστρια κατετάγη στην πρώτη θέση με καλύτερη βολή στα 66.34μ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Πολωνή Μαρία Αντρέιτσικ με 64.61μ και το χάλκινο η Κέλσεϊ Λι Μπαρμπέρ από την Αυστραλία με 64.56μ.

Η τελική κατάταξη :1.Σιγίνγκ Λιου (Κίνα) =], 66.34μ, 2.Μαρία Αντρέιτσικ (Πολωνία)  64.61μ, 3.Κέλσεϊ Λι Μπαρμπέρ (Αυστραλία)  64.56μ, 4.Εντα Τουγκσούζ (Τουρκία) 64.00μ,

5.Χουινχούι Λιου (Κίνα)  63.41μ, 6.Κάθριν Μίτσελ (Αυστραλία)       61.82μ, 7.Λιβέτα Γιασιουνάιτε (Λιθουανία) 60.06μ, 8.ΜακΚένζι Λιτλ (Αυστραλία)       59.96μ

Η Κιπιεγκόν το χρυσό στα 1.500μ

Η Φέιθ Κιπιεγκόν (Κένυα) κατέκτησε με άνεση την πρώτη θέση στον τελικό των 1.500μ γυναικών στο Τόκιο. Η Κιπιεγκόν τερμάτισε σε 3:53.11 που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ και υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της στο αγώνισμα από το 2016 στο Ρίο. Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η Βρετανίδα Λάουρα Μιούιρ με 3:54.50 και το χάλκινο η Ολλανδέζα Σιφάν Χασάν με 3:55.86. Η Χασάν που αναδείχθηκε ήδη νικήτρια στα 5.000μ, θα μετάσχει και στα 10.000μ. Οπως έχει δηλώσει ήθελε να κατακτήσει στο Τόκιο και τους τρεις τίτλους, αλλά μάλλον δεν κατάφερε το απόλυτο, αφού στα 1.500μ περιορίστηκε στην 3η θέση, διατηρεί όμως ελπίδες για να πάρει τρία Ολυμπιακά μετάλλια. Στο Ρίο η Χασάν ήταν 5η.

Η κατάταξη στον τελικό: 1.Φέιθ Κιπιεγκόν (Κένυα) 3:53.11 (Ολ. Ρεκ.), 2.Λάουρα Μιούιρ (Βρετανία) 3:54.50, 3.Σιφάν Χασάν (Ολλανδία) 3:55.86,

4.Φρεουεϊνί Γκεμπρεζιμπέχερ (Αιθιοπία) 3:57.60, 5.Γκαμπριέλα Ντεμπέ-Στάφορντ (Καναδάς) 3:58.93, 6.Τζέσικα Χαλ (Αυστραλία) 3:59.01. 7.Γουίνι Νανιόντο (Ουγκάντα)  3:59.80, 8.Νοζόμι Τανάκα (Ιαπωνία) 3:59.95.

Η Τζαμάικα το χρυσό στα 4X100μ γυναικών

Η Τζαμάικα με τις Μπριάνα Γουίλιαμς, Ελέιν Τόμπσον, Σέλι Αν Φρέιζερ και Σερίκα Τζάκσον, κατέκτησε με 41.02 το χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4χ100μ γυναικών, σημειώνοντας νέο εθνικό ρεκόρ, στο πλαίσιο της 8ης ημέρας των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Στη δεύτερη θέση κατετάγησαν οι ΗΠΑ (Όλίβερ, Ντάνιελς, Πραντίνι, Τόμας) με 41.45 και στην τρίτη η Βρετανία (Φίλιπ, Λάνσικουότ, Άσερ Σμιθ, Νέιτα) με 41.88.  Η τελική κατάταξη: 1.Τζαμάικα 41.02, 2.ΗΠΑ      41.45, 3.Βρετανία 41.88, 4.Ελβετία  42.08, 5.Γερμανία 42.12 , 6.Κίνα     42.71, 7.Γαλλία   42.89 , Ολλανδία Δεν τερμάτισε

Η Ιταλία το χρυσό στα 4X100μ ανδρών

Η Ιταλία συνέχισε τις επιτυχίες της στον στίβο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και έκανε την έκπληξη και με 37.50 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4χ100μ ανδρών. Για την Ιταλία που πήρε πάνω στον τερματισμό τη νίκη από την Βρετανία έτρεξαν οι Πάτα, Γιάκομπς, Ντεσαλού και Τόρτου οι οποίοι σημείωσαν παράλληλα νέο εθνικό ρεκόρ. Οι Βρετανοί Γιούτζα, Χιουζ, Κίλτι και Μίτσελ Μπλέικ τερμάτισαν σε 37.51, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Καναδάς (Μπράουν, Μπλέικ, Ρόντνεϊ, ντε Γκρας) με 37.70.

Η τελική κατάταξη: 1.Ιταλία   37.50, 2.Βρετανία 37.51, 3.Καναδάς  37.70, 4.Κίνα 37.79, 5.Τζαμάικα 37.84, 6.Γερμανία 38.12, 7.Γκάνα    38.40, Ιαπωνία  Δεν τερμάτισε