Διεθνή

Τόκιο: Δεύτερο σερί χρυσό ο Κιπτσόγκε στον μαραθώνιο

08 Αυγούστου 2021

Μετά το Ρίο, ο θρυλικός ο Ελιούντα από την Κένυα θριάμβευσε και στον μαραθώνιο ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά στίβου των Αγώνων του Τόκιο, κατακτώντας το δεύτερο σερί χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο. Ο 36χρονος πρωταθλητής ολοκλήρωσε την κούρσα των 42 χιλιομέτρων και των 195 μέτρων ως το Sapporo Odori Park σε 2:08:38, κάνοντας… περίπατο μετά το 30ό χιλιόμετρο, όταν κι «άνοιξε» πλέον τον ρυθμό του, παρά την αφόρητη ζέστη (32 βαθμούς Κελσίου) και τη μεγάλη υγρασία (73%). Το αργυρό μετάλλιο, κατέκτησε ο Ολλανδός Αμπντί Ναγκέγιε (2:09:58) ο οποίος έδινε… κουράγιο στα τελευταία μέτρα της κούρσας στον φίλο του και Μπασίρ Αμπντί που έτρεξε με τα χρώματα του Βελγίου (2:10:00) για να προσπεράσει τον Λόρενς Τσερόνο από την Κένυα, όπως και έγινε στο φινάλε. Ο μεγάλος «φιλόσοφος» του μαραθωνίου -όπως είναι και το προσωνύμιο που τον συνοδεύει εδώ και χρόνια- δεν άφησε κανέναν να αμφισβητήσει την κυριαρχία του στις μεγάλες αποστάσεις. Ξεκίνησε διατηρώντας ένα λίγο πιο χαμηλό τέμπο στα πρώτα 20 χιλιόμετρα, αλλά πάντα διατηρούσε τη θέση του μέσα στην πρώτη οκτάδα, με τους Τσερόνο (Κένυα) και Ρουπ (ΗΠΑ) να οδηγούν για λίγο την κούρσα στο ξεκίνημα.

Μετά το 30ό χιλιόμετρο ανέβασε προοδευτικά το ρυθμό του, προσπέρασε με άνεση τους υπόλοιπους αθλητές κι απέκτησε προβάδισμα άνω του ενός λεπτού και τερμάτισε με τον τρίτο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών σε μαραθώνιο Ολυμπιακών Αγώνων, κατεβάζοντας κατά 6 δευτερόλεπτα τη δική του επίδοση από τους Αγώνες του Ρίο (2:08:44).

Αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο για τον Κιπτσόγκε μετά το χρυσό στον Μαραθώνιο του 2016, το αργυρό στα 5.000 μέτρα στους Αγώνες του Πεκίνου το 2008 και το χάλκινο στα 5.000 μέτρα το 2004 στην Αθήνα, βάζοντας το όνομά του για πάντα ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές όλων των εποχών στα δρομικά αγωνίσματα.

Από τους συνολικά 106 συμμετέχοντες στη διαδρομή του κλασικού μαραθωνίου, ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι 76, ενώ δεν τερμάτισαν οι 30.

Η τελική κατάταξη: 1.Ελιουντ Κιπτσόγκε (Κένυα) 2:08:38, 2. Αμπντί Ναγκέγιε (Ολλανδία) 2:09:58 3.Μπασίρ Αμπντί (Βέγιο) 2:10:00  Μ 4.Λόρενς Τσερόνο (Κένυα) 2:10:02, 5.Αγιάντ Λαμπντασέμ (Ισπανία) 2:10:16, 6.Σουγκούρου Οσάκο (Ιαπωνία) 2:10:41, 7.Αλφόνσε Φέλιξ Σιμπού (Τανζανία)  2:11:35, 8.Γκάλεν Ρουπ (ΗΠΑ) 2:11:41

«Χρυσή» η Γιεπτσιρτσίρ από την Κένυα στον μαραθώνιο

Η Κενυάτισσα Πέρες Γιεπτσιρτσίρ θριάμβευσε στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά στίβου του Τόκιο, κόβοντας πρώτη το νήμα με χρόνο 2:27:20. Η 27χρονη πρωταθλήτρια, που σημείωσε το 2020 στη Βαλένθια την 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, είχε σταθερό ρυθμό απ’ το ξεκίνημα του μαραθωνίου και παρότι πιέστηκε στα τελευταία τρία χιλιόμετρα από τη συμπατριώτισσά της (και κάτοχο του Παγκόσμιου Ρεκόρ) Μπρίτζιντ Κόσγκεϊ, ολοκλήρωσε πρώτη τα 42 χιλιόμετρα και 195 μέτρα του μαραθωνίου και στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης.

«Αυτή η νίκη ανήκει στην οικογένεια και στην πατρίδα μου», δήλωσε μετά την απονομή των μεταλλίων η Γιεπτσιρτσίρ.

Η Κόσγκεϊ τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 2:27:36, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αμερικανίδα Μόλι Σέιντελ με 2:27:46, μόλις στον τρίτο κλασικό μαραθώνιο της καριέρας της, καθώς «ανέβηκε» πρόσφατα από τους ημί-μαραθωνίους. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2019 στη Ντόχα Ρουθ Τσεπνγκετίχ εγκατέλειψε στο 30ό χιλιόμετρο, ενώ εκτός κούρσας έμεινε στο 38ο χιλιόμετρο και η Ισραηλινή, Λόνα Χεμτάι Σαλπέτερ που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν από τις ισχυρές διεκδικήτριες του χάλκινου μεταλλίου.

Στα πιο σημαντικά σημεία της κούρσας, ήταν δίχως άλλο η παρουσία της 44χρονης Σινέιντ Ντάιβερ από την Αυστραλία, η οποία ολοκλήρωσε τον μαραθώνιο στη 10η θέση με 2:31:14. Η τελική κατάταξη: 1.Πέρες Γιεπτσιρτσίρ (Κένυα) 2:27:20, 2.Μπρίτζιντ Κόσγκεϊ (Κένυα) 2:27:36,  3.Μόλι Σέιντελ (ΗΠΑ) 2:27:46, 4.Ρόζα Ντερέγιε (Αιθιοπία)        2:28:38, 5.Βόλχα Μαζουρόνακ (Λευκορωσια) 2:29:06, 6.Μελάτ Γιζάκ Κεχέτα (Γερμανία) 2:29:16, 7.Ενίς Τσούμπα (Μπαχρέιν)2:29:36, 8.Μάο Ιτσιγιάμα (Ιαπωνία) 2:30:13.

Η Σιφάν Χασάν το χρυσό μετάλλιο στα 10.000μ

Η Σιφάν Χασάν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 10.000μ γυναικών, κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Η Ολλανδέζα αθλήτρια τερμάτισε σε 29:55.32 κάνοντας το σπριντ στα τελευταία 100μ για να αφήσει πίσω της την Καλκιντάν Γκεζαέγκνε (Μπαχρέιν) με 29:56.18 και την Λετενσεμπέτ Γκίντεϊ από την Αιθιοπία με 30:01.72. Η Κένυα έμεινε εκτός βάθρου με καλύτερη την Χέλεν Ομπίρι να περιορίζεται στην 4η θέση με 30:24.27 που είναι και νέο ατομικό ρεκόρ. Η Χασάν πήρε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση μετά αυτό στα 5.000, και το τρίτο συνολικά, αφού κέρδισε το χάλκινο και στα 1.500μ.

Ο Ινγκέμπριγκτσεν κέρδισε το χρυσό στα 1.500μ

Μία ακόμη νίκη, ίσως τη μεγαλύτερη στη μέχρι τώρα καριέρα του πέτυχε ο Νορβηγός Γιάκομπ Ινγκέμπριγκτσεν στον τελικό των 1.500μ με 3:28.32, κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Ο 21χρονος αθλητής που σημείωσε και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, κατάφερε στα τελευταία μέτρα να πάρει τη νίκη από τον Κενυάτη Τίμοθι Τσερούιγιοτ που τερμάτισε σε 3:29.01, ενώ τρίτος κατετάγη ο Βρετανός Τζος Κέρ με 3:29.05 και νέο ατομικό ρεκόρ.

«Χρυσός» ο Νεράι Τσόπρα στον ακοντισμό, ο πρώτος Ινδός Ολυμπιονίκης στον στίβο

Ο Ινδός Νεράι Τσόπρα έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του ακοντισμού ανδρών, κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Ο Ινδός ακοντιστής πήρε τη νίκη με καλύτερη βολή στα 87.58μ και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χώρας του στο στίβο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Στις αμέσως δύο επόμενες θέσεις του βάθρου ανέβηκαν δύο Τσέχοι αθλητές, ο Γιάκουμπ Βάντλεϊτς με 86.67μ και ο Βίτεσλαβ Βέσελι με 85.44μ. Ο Βάντλεϊτς ήταν 8ος στο Ρίο και ο Βέσελι 7ος. Μάλιστα ο δεύτερος κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στα 38 χρόνια του, όπως το 2012 στο Λονδίνο. Οι Γερμανοί έμειναν εκτός βάθρου, αφού ο Τζούλιαν Βέμπερ πήρε την 4η θέση με 85.30μ, ενώ ο Γιοχάνες Φέτερ δεν κατάφερε να μπει στην πρώτη οκτάδα κι έμεινε στην 9η θέση με 82.52μ

Οι ΗΠΑ το χρυσό μετάλλιο στα 4X400μ των γυναικών

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ γυναικών των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του αγωνίσματος και υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της από το 2016 στο Ρίο. Η ομάδα των ΗΠΑ, την οποία αποτελούσαν οι ΜακΛάφλιν, Φίλιξ, Μουχάμαντ και Μου, τερμάτισε σε 3:16.85 και άφησε στη δεύτερη θέση την Πολωνία (Κάζμαρεκ, Μπάουνγκαρντ, Χόλουμπ Κόβαλικ, Σουίτι Ερσέτικ) με 3:20.53 που είναι και νέο εθνικό ρεκόρ. Την τρίτη θέση πήρε η Τζαμάικα (ΜακΓκρέγκορ, Ράσελ, Τζάκσον, ΜακΛέοντ) με 3:21.24

Η Λασίτσκενε το χρυσό στο ύψος γυναικών με 2.04μ

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης (Βερολίνο 2018) και κόσμου (Ντόχα 2019, Λονδίνο 2017, Πεκίνο 2015), Μαρίγια Λασίτσκενε, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος κατά την 9η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο που είναι και το πρώτο της στη διοργάνωση. Η 28χρονη Ρωσίδα άλτρια πήρε τη νίκη με 2.04μ που είναι και η καλύτερη εφετινή επίδοσή της, ενώ δεύτερη κατετάγη η 24χρονη Αυστραλέζα, Νίκολα ΜακΝτέρμοτ, με 2.02μ, που είναι νέο ρεκόρ Ωκεανίας, και αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη των αγώνων. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η 20χρονη Ουκρανή Γιαροσλάβα Μάχουτσικ με 2.00μ και η οποία είναι κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ Κ20 από το 2019 στην Ντόχα.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε τους 19 από τους 34 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και οι Λέικερς ανέτρεψαν διαφορά 21 πόντων για να φτάσουν στη νίκη επί των Κλίπερς με 116-112 στο ντέρμπι του Λος Aντζελες.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.