Διεθνή

Τόκιο: Θρίαμβος της Σίντνεϊ ΜακΛάφλιν στα 400μ. με εμπόδια

04 Αυγούστου 2021

Η Αμερικανίδα Σίντνεϊ ΜακΛάφλιν κυριάρχησε στον τελικό των 400μ. με εμπόδια γυναικών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο,  «διαλύοντας» παράλληλα το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ με επίδοση 51.46. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Νταλιλά Μουχάμαντ (51.58), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε η Ολλανδέζα Φέμκε Μπολ (52.03). Η Μουχάμαντ ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, όμως η ΜακΛάφλιν δεν είχε διάθεση να χάσει το χρυσό μετάλλιο.

Κάνοντας ένα συγκλονιστικό φίνις, προσπέρασε τη συμπατριώτισσά της και συνέτριψε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ (51.90) που είχε σημειώσει πριν από 39 ημέρες (26/06) στους αγώνες του Ορεγκον. Το πόσο «γρήγορη» ήταν η κούρσα του τελικού των 400μ. με εμπόδια των γυναικών, επιβεβαίωσε και η επίδοση της δεύτερης Μουχάμαντ, η οποία έτρεξε αντίστοιχα πολύ πιο κάτω από το παγκόσμιο ρεκόρ (51.58), αλλά ήταν αδύνατο να νικήσει την καταπληκτική ΜακΛάφλιν. Η τελική κατάταξη: 1.Σίντνεϊ ΜακΛάφλιν (ΗΠΑ) 51.46, 2.Νταλιλά Μουχάμαντ (ΗΠΑ) 51.58, 3.Φέκμε Μπολ (Ολλανδία) 52.03, 4.Τζανίβ Ράσελ (Τζαμάικα) 53.08, 5.Ανα Ριζίκοβα (Ουκρανία) 53.48, 6.Βικτόρια Τκάτσουκ (Ουκρανία) 53.79, 7.Τζιάνα Γούντραφ (Παναμάς) 55.84, 8. Ανα Κόκρελ (ΗΠΑ): αποκλείστηκε.

Το χρυσό στη σφύρα ο Πολωνός Νοβίτσκι

Ο Πολωνός Βόιτσεκ Νοβίτσκι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Νοβίτσκι, που είχε πάρει χάλκινο μετάλλιο στο Ρίο, αναδείχθηκε νικητής με 82.52μ, επίδοση που είναι νέο ατομικό ρεκόρ.  Δεύτερος ήταν ο Νορβηγός Ελβιντ Χένρικσεν με 81.58μ και νέο εθνικό ρεκόρ, ενώ τρίτος κατετάγη ένας ακόμη Πολωνός, ο Πάβελ Φάιντεκ με 81.53μ.

Η κατάταξη στον τελικό: 1.Βόιτσεκ Νοβίτσκι (Πολωνία)  82.52μ, 2.Ελβιντ Χένρικσεν (Νορβηγία) 81.58μ, 3.Πάβελ Φάιντεκ (Πολωνία)     81.53μ, 4.Μιχάιλο Κόχαν (Ουκρανία)    80.39μ, 5.Κεντέν Μπιγκό (Γαλλία) 79.39μ, 6.Νικ Μίλερ (Βρετανία) 78.15μ, 7.Ρούντι Βίνκλερ (ΗΠΑ)        77.08μ, 8.Βαλερί Πρόνκιν (Ρωσία)  76.72μ.

Το χρυσό η Πέρουτ Τσεμουτάι στα 3.000μ στιπλ

Η Πέρουτ Τσεμουτάι από την Ουγκάντα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό των 3.000μ στιπλ γυναικών. Η Τσεμουτάι τερμάτισε σε 9:01.45 και άφησε στη δεύτερη θέση την Αμερικανίδα Κέρτνεϊ Φρέρικς με 9:04.79 και στην τρίτη την Χίβιν Κίγιενγκ από την Κένυα με 9:05.39.

Η κατάταξη στον τελικό: 1.Πέρουτ Τσεμουτάι (Ουγκάντα) 9:01.45, 2.Κέρτνεϊ Φρέρικς (ΗΠΑ)             9:04.79, 3.Χίβιν Κίγιενγκ (Κένυα) 9:05.39, 4.Μεκίντες Αμπέμπε (Αιθιοπία) 9:06.16, 5.Γκέσα Φελιτσιτάς Κράουζε (Γερμανία) 9:14.00, 6.Μαρούσα Μίσμας Ζρίμσεκ (Σλοβενία)  9:14.84, 7.Μπεατρίς Τσεπκόετς (Κένυα) 9:14.84, 8.Ζέρφε Ουοντεμάγκεγκν (Αιθιοπία) 9:16.41.

Το χρυσό στα 800μ. ο Κενυάτης Κορίρ

Το 4ο διαδοχικό σερί χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο κατέκτησε η Κένυα στα 800μ. Στον τελικό του αγωνίσματος στο Τόκιο, νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Κιπκουρούϊ Εμάνουελ Κορίρ με  1:45.06, με δεύτερο τον συμπατριώτη του Τσέρουγιοτ Ρότιτς με 1:45.23 και τρίτο τον Πολωνό Πάτρικ Ντόμπεκ με 1:45.39. Ο Αμερικανός Κλέιτον Μέρφι, ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο το 2016 στο Ρίο κατετάγη στην τελευταία θέση (9η) με 1:46.53. Το 2008 στο Πεκίνο νικητής ήταν ο Κενυάτης Γουίλφρεντ Μπουνγκέι, ενώ το 2012 στο Πεκίνο και το 2016 στο Ρίο ο συμπατριώτης του Ντέιβιντ Ρουντίσα. Η κατάταξη του τελικού: 1.Κιπκουρούϊ Εμάνουελ Κορίρ (Κένυα) 1:45.06, 2.Τσέρουγιοτ Ρότιτς (Κένυα) 1:45.23, 3.Πάτρικ Ντόμπεκ (Πολωνία) 1:45.39, 4.Πίτερ Μπολ, (Αυστραλία) 1:45.92, 5.Αντριάν Μπεν (Ισπανία) 1:45.96, 6.Αμελ Τούκα (Βοσνία) 1:45.98, 7.Γκαμπριέλ Τιάλ (Γαλλία) 1:46.03 8.Νάιτζελ Αμος (Μποτσουάνα) 1:46.41, 9. Κλέϊτον Μέρφι (ΗΠΑ) 1:46.53.

Νικητής στα 200μ. ο Καναδός Αντρε ντε Γκρας

Ο Αντρε ντε Γκρας ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό των 200μ ανδρών κατά την 6η ημέρα των αγώνων στίβου στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Καναδός σπρίντερ, μετά το χάλκινο στα 100μ, έφθασε και στο χρυσό στα 200μ, αφού τερμάτισε σε 19.62, επίδοση που είναι η 8η καλύτερη αθλητή όλων των εποχών.

Ο ντε Γκρας είναι ο «ασημένιος» Ολυμιονίκης του Ρίο, όταν τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον σπουδαίο Γιουσέιν Μπολτ. Τα άλλα δύο μετάλλια στον τελικό των 200μ πήγαν σε αμερικανικά χέρια, αφού δεύτερος ήταν ο Κένεθ Μπεντνάρεκ με 19.68 και τρίτος ο Νοά Λάιλς με 19.74.

Η κατάταξη στον τελικό: 1.Αντρε ντε Γκρας (Καναδάς) 19.62, 2.Κένεθ Μπεντνάρεκ (ΗΠΑ) 19.68, 3.Νοά Λάιλς (ΗΠΑ) 19.74, 4.Εριον Κνάιτον (ΗΠΑ) 19.93, 5.Τζόζεφ Φανμπούλεχ (Λιβερία)              19.98, 6.Ααρον Μπράουν (Καναδάς) 20.20, 7.Ρασίντ Ντάιερ (Τζαμάικα) 20.21, 8.Τζέριεμ Ρίτσαρντς (Τρίνιταντ & Τομπάγκο) 20.39.

Ακοντισμός: Πρώτος στις δύο σειρές ο Ινδός Τσόπρα

Ο Νεράι Τσόπρα από την Ινδία σημείωσε την καλύτερη επίδοση στις δύο προκριματικές σειρές του ακοντισμού ανδρών και προκρίθηκε ως πρώτος στον τελικό που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (07/08, 14:00). Συνολικά έξι ακοντιστές έπιασαν το όριο των 83.50 μέτρων και οι υπόλοιποι έξι προκρίθηκαν μέσω των καλύτερων επιδόσεων. Η δωδεκάδα του τελικού στον ακοντισμό ανδρών: Νεράι Τσόπρα (Ινδία)            86.65, Γιοχάνες Βέτερ (Γερμανία) 85.64, Αρσάντ Νταντίμ (Πακιστάν) 85.16, Γιακούμπ Βάντλεϊχ (Τσεχία) 84.93, Λάσι Ετελατάλο (Φινλανδία) 84.50, Τζούλιαν Βέμπερ (Γερμανία) 84.41, Μιλχάιτα Νόβακ (Ρουμανία) 83.27, Βίτεσλαβ Βέσελι (Τσεχία) 83.04, Αλιακσέι Κάτκαβετς (Λευκορωσία) 82.72, Αντριάν Μαρντάρε (Μολδαβία) 82.70, Πάβελ Μιαλέσκα (Λευκορωσία) 82.64, Κιμ Αμπ (Σουηδία) 82.40. Ο Κρουκόφσκι με ρεκόρ 89.55μ, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Πίτερς και ο κάτοχος του ρεκόρ Αφρικής, Γιέγκο, έμειναν όλοι εκτός τελικού στον ακοντισμό των ανδρών.

Η Γιαπωνέζα Γιουκάκο Καβάι νικήτρια στα 62κ.

Στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες η 23χρονη Γιαπωνέζα Γιουκάκο Καβάι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 62 κιλών στην ελευθέρα πάλη. Η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια 2019 επικράτησε, μετά από συγκλονιστική «μάχη» στον τελικό, της «χρυσής» παγκόσμιας πρωταθλήτριας 2019 Αϊσούλου Τινιμπέκοβα από το Κιργιστάν, με 4-3.

Η Τινιμπέκοβα είχε γίνει η πρώτη γυναίκα από το Κιργιστάν που προκρίθηκε σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο άθλημα της πάλης, το 2012 στο Λονδίνο. Τότε συμμετείχε στην κατηγορία των 63 κιλών, αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει μετάλλιο. Το 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, αν και αγωνίστηκε στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου ηττήθηκε από την Ινδή Σάκσι Μαλίκ. Φέτος, στο Τόκιο, η Τινιμπέκοβα χάρισε στην πατρίδα της το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο και τρίτο στο σύνολο, αφού το Κιργιστάν έχει κατακτήσει και ένα χάλκινο στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τα χάλκινα μετάλλια της κατηγορίας των 62 κιλών κατέκτησαν η Ιρίνα Κολιαντένκο από την Ουκρανία που νίκησε με 3-1 τη Αναστάσιγια Γκριγκόριεβα από τη Λετονία και η Τάιμπε Μουσταφά Γιουσέιν από τη Βουλγαρία, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης, με 10-0, απέναντι στη Λιούμποφ Οβτσάροβα από τη Ρωσία.

Οι Κολεσνιτσένκο -Ρομάσινα το χρυσό μετάλλιο στο ντουέτο

Σε ρωσικά χέρια παρέμεινε το χρυσό μετάλλιο στο ντουέτο της καλλιτεχνικής κολύμβησης, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Οι Ρωσίδες Σβετλάνα Κολεσνιτσένκο και Σβετλάνα Ρομάσινα βαθμολογήθηκαν με 98.8000 στο ελεύθερο πρόγραμμα του ντουέτου και, σε συνδυασμό με τη συγκομιδή τους στο τεχνικό πρόγραμμα (97.1079), ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 195.9079 βαθμούς. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το τρίτο διαδοχικό χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο για την 31 ετών Ρομάσινα, η οποία το 2012 στο Λονδίνο και το 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο είχε παρτενέρ τη Ναταλία Ιστσένκο.

Το ασημένιο μετάλλιο στο ντουέτο πήραν οι Κινέζες Σουετσέν Χουάνγκ και Γουενγιάν Σουν, που συγκέντρωσαν συνολικά 192.4499 βαθμούς (σ.σ. πήραν 95.5499 βαθμούς στο τεχνικό πρόγραμμα και σήμερα 96.9000 βαθμούς στο ελεύθερο), ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν οι Ουκρανές Μάρτα Φιέντινα και Αναστασίγια Σάβτσουκ με 189.4620 βαθμούς (93.8620 στο τεχνικό πρόγραμμα και 95.6000 στο ελεύθερο).

Αξίζει να σημειωθεί ότι εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν στο ντουέτο οι αδελφές Αννα-Μαρία και Ειρήνη Αλεξανδρή. Οι αθλήτριες που εκπροσωπούν την Αυστρία κατετάγησαν έβδομες με 182.1773 βαθμούς (πήραν 90.3773 βαθμούς στο τεχνικό πρόγραμμα και 91.8000 στο ελεύθερο).

Μ’ ένα γκολ του Λούκα Γιόβιτς στην εκπνοή του παιχνίδιου η Σερβία απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο παιχνίδι της με την Σλοβενία στο Μόναχο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο του Euro 2024 κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Εκκλησία

ΒΟΣΤΩΝΗ. Εκλέχτηκε την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 από τη Σύνοδο του Φαναρίου, ο Επίσκοπος Σασίμων Κωνσταντίνος (Μώραλης) Μητροπολίτης Ντένβερ, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο και όπως είχε εξαγγείλει ο «Ε.

ΑΠΟΨΕΙΣ

Είδε συγχωριανούς του, που τους κρέμασαν στους φανοστάτες της πλατείας της Καλαμάτας.

ΑΘΗΝΑ. Σε μία λαμπρή τελετή με άρωμα Ελλάδας και Γαλλίας παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα το απόγευμα της Παρασκευής στην οικοδέσποινα των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων.