Διεθνή

Ξανά «χρυσός» ο Αμερικανός Ράιαν Κράουζερ

05 Αυγούστου 2021

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ο Αμερικανός Ράιαν Κράουζερ θριάμβευσε στη σφαιροβολία ανδρών και στο Τόκιο αφού πρώτα… διέλυσε τρεις φορές το δικό του Ολυμπιακό Ρεκόρ, με τελευταία βολή στα 23.30μ. Το αργυρό μετάλλιο, κατέκτησε ο συμπατριώτης του Τζο Κόβακς (22.65μ.), ενώ χάλκινος Ολυμπιονίκης, αναδείχθηκε ο Νεοζηλανδός, Τόμας Γουόλς (22.47μ.).

Ο Κράουζερ δεν είχε… αντίπαλο στον τελικό της σφαιροβολίας ανδρών. Από την πρώτη κιόλας βολή του πήγε στο 22.83, «γκρεμίζοντας» για πρώτη φορά το Ολυμπιακό Ρεκόρ που είχε σημειώσει στις 18 Αυγούστου 2016 στο Ρίο (22.52).

Στη δεύτερη βολή του ο 28χρονος πρωταθλητής από το Πόρτλαντ βελτίωσε κι άλλο το Ολυμπιακό ρεκόρ με 22.93, την ώρα που ο δεύτερος του τελικού Τζο Κόβακς ήταν πολύ πίσω (22.65 στην τέταρτη βολή). Το… καλύτερο, ωστόσο, ο Κράουζερ το κρατούσε για το τέλος, καθώς έκανε τρίτο διαδοχικό Ολυμπιακό ρεκόρ με 23.30, μόλις 7 εκατοστά κάτω από το δικό του Παγκόσμιο ρεκόρ, που σημείωσε στις 18 Ιουνίου στους αγώνες του Ορεγκον και κατέκτησε με πανηγυρικό τρόπο το δεύτερο χρυσό μετάλλιό του.

Η τελική κατάταξη: 1.Ράιν Κράουζερ (ΗΠΑ) 23.30, 2.Τζο Κόβακς (ΗΠΑ), 22.65, 3.Τόμας Γουόλς (Ν. Ζηλανδία) 22.47, 4.Ντάρλαν Ρομάνι (Βραζιλία) 21.88, 5.Ζάνε Βέιρ (Ιταλία) 21.41 6. Κάιλ Μπλίγκναουτ (Ν. Αφρική) 21.00, 7. Αρμίν Σινάντσεβιτς (Σερβία) 20.89, 8. Μοσταφά Αμρ Χασάν (Αίγυπτος) 20.73, 9.Τζάκο Τζιλ (Αυστραλία) 20.71, 10.Πέιτον Οτερντεϊλ (ΗΠΑ) 20.32, 11.Μεσούντ Πέζερ (Βοσνία) 20.08, 12.Τσουκγουεμπούκα Ενεκουέτσι (Νιγηρία) 19.74.

«Χρυσός» ο Ιταλός Μάσιμο Στάνο στα 20 χλμ βάδην

Ο Μάσιμο Στάνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 20 χλμ βάδην ανδρών κατά την 7η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Ιταλός βαδιστής αποσπάστηκε στα τελευταία χλμ του αγώνα μαζί με μια ομάδα άλλων πέντε αθλητών και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 1 ώρα 21 λεπτά και 5 δεύτερα. Δεύτερος τερμάτισε ο Ιάπωνας Κόκι Ικέντα με 1:21:14 και τρίτος ο συμπατριώτης του Τοσικάζου Γιουμανίσι με 1:21:28

Τα αγωνίσματα του βάδην όπως και του Μαραθωνίου ανδρών – γυναικών διεξάγονται στο Σαπόρο, στα βόρεια της Ιαπωνίας, όπου η θερμοκρασία είναι σαφώς μικρότερη.

Οι πρώτοι οκτώ της κατάταξης: 1.Μάσιμο Στάνο (Ιταλία) 1:21:05, 2.Κόκι Ικέντα (Ιαπωνία) 1:21:14 , 3.Τοσικάζου Γιουμανίσι (Ιαπωνία) 1:21:28. 4.Αλβάρο Μάρτιν (Ισπανία) 1:21:46 , 5.Κρίστοφερ Λϊνκε (Γερμανία)     1:21:50 , 6.Ντιέγκο Γκαρσία (Ισπανία) 1:21:57,  7.Καϊχούα Γουάνγκ (Κίνα)  1:22:03, 8.Γιουν Ζανγκ (Κίνα)  1:22:16 .

*Εκτός του τελικού της σκυταλοδρομίας 4Χ100 των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο έμειναν οι ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί τερμάτισαν στην έκτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς και δεν κατάφεραν να μπουν ούτε με χρόνο.

Ολυμπιονίκης στα 110μ εμπόδια, ο Τζαμαϊκανός Πάρτσμεντ

Ο Χάνσλι Πάρτσμεντ από την Τζαμάικα ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό των 110μ. εμποδίων ανδρών στο Τόκιο, με 13.04, μετά από μία συγκλονιστική μάχη με τον Αμερικανό Γκραντ Χόλογουεϊ (13.09) που κρίθηκε στα τελευταία 20 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τζαμαϊκανός Λέβι με 13.10.

Ο Χόλογουεϊ με την καλύτερη επίδοση εφέτος στον κόσμο (12.81, ένα δέκατο του δευτερολέπτου πάνω απ’ το Παγκόσμιο Ρεκόρ) ήταν το μεγάλο φαβορί, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση του στις προκριματικές σειρές. Στον τελικό όμως, ο Πάρτσμεντ ήταν αποφασισμένος για να κάνει μία πολύ μεγάλη κούρσα και να αφήσει το «σημάδι» του. Επειτα από μία «μουδιασμένη» εκκίνηση (πέρασε τρίτος το πρώτο εμπόδιο), ο Τζαμαϊκανός άρχισε να κερδίζει έδαφος και μετά το τελευταίο εμπόδιο άφησε πίσω του τον Χόλογουεϊ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με την καλύτερη εφετινή επίδοσή του. Η τελική κατάταξη: 1.Χάνσλι Πάρτσμεντ (Τζαμάικα)       13.04, 2.Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) 13.09,    3.Ρόναλντ Λέβι (Τζαμάικα) 13.10, 4.Ντέβον Αλεν (ΗΠΑ) 13.14 5.Πασκάλ Μαρτινό-Λαγκάρντ (Γαλλία) 13.16, 6. Ασιέρ Μαρτίνεθ (Ισπανία) 13.22, 7.Αντριου Πότσι (Μ. Βρετανία) 13.30, 8. Ορέλ Μανγκά (Γαλλία)              13.38.

Κυρίαρχος και χρυσός Ολυμπιονίκης στο τριπλούν ο Πικάρντο

Με άλμα στα 17.98μ. στην τρίτη προσπάθειά του (νέο Εθνικό ρεκόρ), ο Πορτογάλος Πέδρο Πικάρντο θριάμβευσε στον τελικό του τριπλούν ανδρών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Γιαμίνγκ Ζου, που πήδηξε στα 17.57μ. στην πέμπτη προσπάθειά του, ενώ χάλκινος Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Χιούζ Φαμπρίς Ζανγκό από την Μπουρκίνα Φάσο με άλμα στα 17.47. Εκτός μεταλλίων ο Αμερικανός Γουίλ Κλέι, αργυρός Ολυμπιονίκης σε Λονδίνο (2012) και Ρίο (2016).

Ο Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες νικητής στα 400μ.

Ο Στίβεν Γκάρντινερ από τις Μπαχάμες αναδείχθηκε νικητής στα 400μ ανδρών, αφού στον τελικό τερμάτισε σε 43.85, που είναι και η καλύτερη εφετινή του επίδοση, κατά την 7η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Χοσέ Αντονι Ζαμπράνο από την Κολομβία με 44.08 και το χάλκινο ο Κίρανι Τζέιμς από τη Γρενάδα με 44.19. Οι Αμερικανοί έμειναν εκτός βάθρου, ενώ στα ημιτελικά είχε αποκλειστεί ο Νοτιοαφρικανός κάτοχος του τίτλου και παγκόσμιος ρέκορντμαν του αγωνίσματος, Γουέιντ φαν Νίκερκ, ο οποίος με 45.14 περιορίστηκε στην 12η θέση στο σύνολο.

Η κατάταξη στον τελικό: 1.Στίβεν Γκάρντινερ (Μπαχάμες) 43.85, 2.Χοσέ Αντονι Ζαμπράνο (Κολομβία) 44.08, 3.Κιρανι Τζέιμς (Γρενάδα)  44.19, 4.Μίτσελ Τσέρι (ΗΠΑ) 44.21, 5.Μίκαελ Νόρμαν (ΗΠΑ) 44.31, 6.Κρίστοφερ Τέιλορ (Τζαμάικα)      44.79, 7.Ισαάκ Μακουάλα (Μποτσουάνα)      44.94, 8.Λιεμάρβιν Μπονεφάτσια (Ολλανδία) 45.07.

Ο Γουόρνερ το χρυσό στο δέκαθλο

Ο Ντάμιαν Γουόρνερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο δέκαθλο ανδρών, κατά την 7η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Καναδός πρωταθλητής των συνθέτων, που ήταν τρίτος το 2016 στο Ρίο, ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 9.018 βαθμούς, που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, και άφησε στη δεύτερη θέση τον Γάλλο Κεβίν Μαγιέρ, εκ των φαβορί για το χρυσό, με 8.726 βαθμούς, που είναι και η καλύτερη επίδοσή του στη χρονιά. Έτσι ο Μαγιέρ, όπως και το 2016 στο Ρίο, περιορίστηκε στο ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο πήρε ο Αυστραλός Άσλεϊ Μολόνεϊ με 8.649β, που αποτελεί και νέο ρεκόρ Ωκεανίας.

Οι επιδόσεις του Γουόρνερ ανά αγώνισμα: 100μ 10.12, μήκος 8.24μ, σφαίρα 14.80μ, ύψος 2.02μ, 400μ 47.48, 110μ εμπ. 13.46, δίσκος 48.67μ, επί κοντώ 4.90μ, ακόντιο 63.44μ και 1.500μ 4:31.08.

Η Βελγίδα Τιάμ νικήτρια στο έπταθλο

Με θρίαμβο των Κάτω Χωρών και ειδικά της Βελγίδας Ναφισάτου Τιάμ, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα του επτάθλου γυναικών, κατά την 7η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Τιάμ κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση με 6.791 βαθμούς, που είναι και η καλύτερη εφετινή επίδοσή της, και να διατηρήσει τον τίτλο της από το 2016 στο Ρίο. Η Βελγίδα αθλήτρια των συνθέτων είχε στα επί μέρους αγωνίσματα τις εξής επιδόσεις: 100μ εμπ. 13.54, ύψος 1.92μ, σφαιροβολία 14.82μ, 200μ 24.90, μήκος 6.60μ, ακοντισμός 54.68μ και 800μ 2:15.98.

Μαζί της στο βάθρο ανέβηκαν οι Ολλανδέζες Ανούκ Φέτερ με 6.689β, που είναι νέο εθνικό ρεκόρ, και Εμμα Οστερβέγκελ με 6.590β σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ.