Ομογένεια

Eastern Premier Soccer League: Καταιγίδα (4-0) «Παγκύπριος»

27 Σεπτεμβρίου 2022

Μόνο ο καιρός μπορούσε να σταματήσει τον Παγκύπριο. Η ομάδα του Πάνου Ονησιφόρου, στο δεύτερο παιχνίδι της στο Metropolitan Conference του Eastern Premier Soccer League ήταν καταιγιστική και αν οι καιρικές συνθήκες δεν υποχρέωναν τον διαιτητή να… ολοκληρώσει το παιχνίδι στο 71ο λεπτό ο δείκτης του σκορ δεν θα σταματούσε στο 4-0 επί της -ταλαίπωρης- Suffolk County FC.

Ο Παγκύπριος, παίζοντας στο «σπίτι» του -στο Belson Stadium, στο St. John’s University- έκανε με μία λέξη… πάρτι, σημείωσε πολύ εύκολα σε 4 γκολ και αν ο… καιρός δεν «λυπόταν» τον αντίπαλο θα πετύχαινε κι άλλα γκολ στη δεύτερη σερί νίκη του, στο πρωτάθλημα, και στο «2Χ2».

Ο… χορός των γκολ ξεκίνησε από τον Ovan Oakley μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης όταν με εκτέλεση φάουλ -που κέρδισε ο Rafael Bustamenti- άνοιξε το σκορ. Τη σκυτάλη πήραν οι Federico DeOliveira, David Diosa και Sebastian Ruiz που ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0 πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Παγκύπριος μπήκε επίσης με… χίλια, αλλά στο 71’ ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα λόγω καιρικών συνθηκών, που ήταν επικίνδυνες για παίκτες και φιλάθλους.

«Αυτή είναι η αρχή μιας σεζόν που περιμένουμε πολλά από τους παίκτες του Παγκυπρίου», είπε αρχικά ο προπονητής της ομάδας, Πάνος Ονησιφόρου και ολοκλήρωσε λέγοντας: «Η ομάδα έχει ένα πολύ καλό ρόστερ ποιοτικών ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται για αυτήν την ομάδα. Θα γίνουμε ακόμα πιο δυνατοί όσο περνούν τα παιχνίδια και θα ‘χτίζουμε’ μία πολύ δυναμική ομάδα».

Ο κ. Ονησιφόρου, όμως αφήνει το παιχνίδι πίσω του και εστιάζει την ομάδα του στον επόμενο αντίπαλο που είναι η γηπεδούχος KidSuper Samba την ερχόμενη Κυριακή (2/10), στις 7 p.m. στο στάδιο Icahn στο Randall Island.

• Τον δρόμο προς την νίκη στην 1η ομάδα… έδειξε η Ανω των 30 ομάδα του Παγκυπρίου. Στον 2ο αγώνα της στο Λονγκ Αϊλαντ Λιγκ η ομάδα του Βασίλη Αντωνίου νίκησε με 3-2 τους Glen Cover O-30 στο St. Michael’s Playground του Queens και με «2 στα 2» συνεχίζει «απόλυτη», στην πρώτη της σεζόν στην κατηγορία. Μορφή του αγώνα ο «κίλερ» Τάσος Πολυδεύκης που σημείωσε δύο τέρματα, ενώ ένα πέτυχε και ο νεοαποκτηθείς Ismail Gul.

Επόμενος αντίπαλος οι φιλοξενούμενοι Rosedale Social Football Club O-30, την ερχόμενη Κυριακή (2/10) στις 8pm στο Astoria Park.

• Το Σάββατο ο αγώνας του Παγκύπριου ΙΙ με τους ΝY Albanians FC για την 3η κατηγορία του Κοσμοπόλιταν Λιγκ δεν διεξήχθη για δυσάρεστο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι «Αλβανοί» «έχασαν» έναν δικό τους άνθρωπο και το παιχνίδι αναβλήθηκε. Η οικογένεια του Παγκυπρίου ΙΙ εκφράζει τις σκέψεις και τις προσευχές της για την ομάδα και τις οικογένειές τους. Πλέον η ομάδα του Πολ Κοντονή προετοιμάζεται για τον αγώνα για τον αγώνα της Κυριακής στις 10am με τους Afghan Ittihad FC στο Randall Island Field 74.

O Ολυμπιακός επέστρεψε από το -13 (27-14 στο 10’), πάλεψε για το 2/2 στο «Palau Blaugrana», αλλά τα λάθη της τέταρτης περιόδου τον αποσυντόνισαν και τον έθεσαν εκτός «μάχης».