Ομογένεια

Eastern Premier Soccer League: Λύγισαν την Δόξα Νέας Υόρκης

22 Νοεμβρίου 2021

Μονοί και διπλοί, με θεμιτά και αθέμιτα μέσα έπεσαν πάνω στην Δόξα Νέας Υόρκης και τελικά την λύγισαν. Οι «μαυραετοί» που πήγαιναν σαν… υπερταχεία σε Eastern Premier Soccer League και Κύπελλα έχοντας μόνο νίκες υπέστησαν την πρώτη τους ήττα, στο τελευταίο τους παιχνίδι πρωταθλήματος για την φθινοπωρινή περίοδο. «Δράστης» η ομάδα των Lansdowne Yonkers FC στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής με το 2-3 να αφήνει τη Δόξα με πολλά παράπονα από τους αντιπάλους και διαιτητή. Η ήττα πάντως δεν κοστίζει ιδιαίτερα στην ομογενειακή ομάδα, αφού παραμένει με 8-1 νίκες στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με 4 βαθμούς διαφοράς από τους «Ιρλανδούς» που έχουν κι ένα ματς λιγότερο (στις 12 Δεκεμβρίου με τον Γκρικ Αμέρικαν, εντός έδρας).

Οι άνθρωποι της Δόξας έχουν έντονα παράπονα από τον ελληνικής καταγωγής διαιτητή, ενώ και πολλές μουρμούρες ακούστηκαν από την εξέδρα. Η ομογενειακή ομάδα προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό όμως οι «Ιρλανδοί» επιστρατεύοντας δυνατό έως και σκληρό παιχνίδι έφτασαν στην ισοφάριση. Η Δόξα όμως συνέχισε με την μπάλα κάτω και κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα με 2-1. Στα πανηγύρια των «μαυραετών» βρέθηκε παίκτης των Lansdowne Yonkers FC στο έδαφος και οι άνθρωποί τους πήγαν… καροτσάκι τον διαιτητή στον βοηθό για να του υποδείξουν παράβαση. Τελικά… νίκησαν και ο διαιτητής απέβαλε παίκτη της Δόξας για αγκωνιά σε αντίπαλο. Η κάρτα εξαγρίωσε τους ανθρώπους της Δόξας, που είχαν έντονα παράπονα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, επειδή ο διαιτητής -κατά τη γνώμη τους- ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των «Ιρλανδών» χωρίς να δείξει κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50ό λεπτό η Lansdowne Yonkers FC ισοφάρισε σε 2-2 και στο 60ό είχαμε πέναλτι υπέρ τους. Ενας πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους ομογενείς, χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν την γνώμη του διαιτητή. Εκτέλεση πέναλτι και 2-3 για την Lansdowne Yonkers FC.

O Ολυμπιακός επέστρεψε από το -13 (27-14 στο 10’), πάλεψε για το 2/2 στο «Palau Blaugrana», αλλά τα λάθη της τέταρτης περιόδου τον αποσυντόνισαν και τον έθεσαν εκτός «μάχης».