Κύπρος

Europa League: Νίκη (2-1) της ΑΕΚ Λάρνακας στο Κόζιτσε επί της Ντνίπρο

18 Αυγούστου 2022

Σημαντική νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa League πέτυχε η ΑΕΚ την Πέμπτη (18/8) στο Κόζιτσε απέναντι στην Ντνίπρο με 2-1.

Μία νίκη που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη καθώς η ομάδα της Λάρνακας δέχθηκε το τέρμα της μείωσης στο 90’ του αγώνα.

Πολύ καλύτερη η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε και τα δύο της τέρματα και είχε ευκαιρίες και για άλλα.

Εβαλε αρκετή πίεση στην επανάληψη η Ντνίπρο, είχε τις ευκαιρίες της για ένα τέρμα το οποίο πέτυχε στο τέλος του αγώνα, ευκαιρίες όμως και μάλιστα τεράστιες είχε και η ΑΕΚ για ένα τρίτο τέρμα.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ πέτυχε στο 16’ ο Αλτμαν, με αυτογκόλ του Σβάτοκ στο 30’ το δεύτερο. Το τέρμα για τους Ουκρανούς ήρθε από τον Σβάτοκ στο 90’ με κεφαλιά.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιγνίδι με διάθεση να πιέσει από ψηλά και να μην αφήσει τους παίκτες της Ντνίπρο να κάνουν το παιγνίδι τους.

Τα πρώτα λεπτά χωρίς κάποια ομάδα να έχει τον έλεγχο και χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία, πέραν ενός απευθείας φάουλ του Γκιούρσκο από πολύ πλάγια στο 5’ που πήγε απευθείας στον τερματοφύλακα των Ουκρανών.

Η ΑΕΚ σταδιακά ανέβαζε την πίεση της και στο 9’ σε διάστημα κάποιων δευτερολέπτων, είχε δύο σουτ όπου και τα δύο κατέληξαν σε σώματα αμυνομένων.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που συνέχιζε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων και να είναι πιο απαιτητική.

Και αυτή η επιθετικότητα μετατράπηκε σε τέρμα στο 16’ από τον Αλτμαν με πολύ ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή και μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Εγγλέζου από αριστερά και γύρισμα μέσα στην περιοχή!

Ενα τέρμα που άξιζε στην ομάδα της Λάρνακας, η οποία όμως δύο λεπτά αργότερα να πάθει ότι έπαθε στα παιγνίδια με Μίντιλαντ και Παρτιζάν! Στο 18’ λοιπόν σε φάση διαρκείας των Ουκρανών, ο Μπουσανέλο έκανε το σουτ που ήταν και το πρώτο των Ουκρανών με τον Τούμπα όμως να αποκρούει και την ΑΕΚ να μην δέχεται ακόμη ένα γρήγορο τέρμα – απάντηση στο δικό της όπως έγινε στα προηγούμενα παιγνίδια.

Στο 21’ η ΑΕΚ ήταν φάτσα με το 2-0 αλλά ο Φαράζ δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Αλτμαν με μία φοβερή μακρινή κάθετη βρήκε τον Φαράζ στον κενό χώρο και τελευταία στιγμή το σουτ του έβγαλε σε κόρνερ ο Μπουσανέλο που έβαλε την προβολή για να αποσοβήσει το τέρμα.

Στο 30’ όμως η ΑΕΚ είπε… ευχαριστώ, και πανηγύρισε το δεύτερο τέρμα της που της έδωσε πολύ σημαντικό προβάδισμα! Ηταν η εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρσκο, ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο βρήκε… αέρα με τη μπάλα να χτυπάει στο κεφάλι του Σβάτοκ και να καταλήγει στο ανυπεράσπιστο τέρμα της ομάδας του!

Στο 36’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 3-0 με την κεφαλιά του Γιούρτσκο μετά από σέντρα του Φαράζ από τα δεξιά, να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Ντα Σίλβα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας υπέρ της ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Η Ντνίπρο μπήκε με πολύ επιθετική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 46’ είχε σημαντική ευκαιρία για να μειώσει σε 2-1, με τον Τούμπα να αποκρούει το σουτ του Γκρόμοφ.

Στο 49’ οι Ουκρανοί είχαν νέα τεράστια ευκαιρία για το τέρμα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Τούμπα να βγάζει σε κόρνερ στο τέλος το σουτ του Πούριτα.

Η ομάδα της Ουκρανίας έδωσε ξέφρενο ρυθμό στο παιγνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους παίκτες της ΑΕΚ να δείχνουν να αιφνιδιάζονται και να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στο αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 54’ με τον Γιούρτσκο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά να είναι αδύναμο και να φεύγει αρκετά έξω.

Στο ίδιο λεπτό όμως οι Ουκρανοί έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία, με το σουτ του Γκρόμοφ να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στο έδαφος αλλά να μην περνάει τη γραμμή του τέρματος.

Στο 56’ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει αλλά το σουτ του Λόπες μετά από σέντρα του Εγγλέζου πέρασε έξω.

Σταδιακά η ΑΕΚ κέρδιζε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με τους Ουκρανούς να μην μπορούν να διατηρήσουν το ρυθμό με τον οποίο ξεκίνησαν το παιγνίδι. Hταν απειλητικοί όταν έβγαιναν μπροστά αλλά όχι τόσο πιεστικοί σε σχέση με το πρώτο 15λεπτο της επανάληψης.

Η ΑΕΚ όμως ήταν η ομάδα που είχε τη νέα τεράστια ευκαιρία. Hταν ο Γιούρτσκο που έκανε το εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια πήγε παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος.

Eνα λεπτό αργότερα οι παίκτες της Ντνίπρο έφυγαν στην αντεπίθεση, μπήκαν απειλητικά στην περιοχή της ΑΕΚ αλλά το σουτ που επιχειρήθηκε χτύπησε σε παίκτη της ΑΕΚ και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.

Το παιγνίδι ξαφνικά πήρε ξανά ξέφρενο ρυθμό και στο 81’ ο Μπρούνο Γκάμα επιχείρησε το μακρινό σουτ αλλά έβγαλε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο.

Και εκεί που το παιγνίδι ήταν έτοιμο για χρόνους καθυστερήσεων, ο Σβάτοκ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 90’ μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιγνίδι.

Οι Ουκρανοί έβαλαν αρκετή πίεση στον χρόνο των καθυστερήσεων ώστε να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά η ομάδα μας άντεξε και πήρε τη σημαντική αυτή νίκη που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa League.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ντνίπρο καθώς αποβλήθηκε σε χρόνους καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σαράπι.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ολεξάντρ Κούτσερ): Ντα Σίλβα, Τάντσικ, Αντάμιουκ, Σβάτοκ, Μπουσανέλο, Κοχούτ (46’ Γκρόμοφ), Σαράπι, Πούριτα (61’ Ναζαρένκο), Μπλάνκο, Πιχαλόνοκ, Ντόβπικ.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Ολτρα): Τούμπας, Ροσάλες, Μ. Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (58’ Κάσας), Σανχούρχο, Λέντες (86’ Μάμας), Αλτμαν, Φαράζ (66’ Γκάμα), Γκιούρσκο (86’ Τρισκόφσκι), Λόπες (58’ Ρομό).