Ελλάδα

Europa League: Ο Ολυμπιακός 1-0 τη Φενέρ με Τικίνιο

25 Νοεμβρίου 2021

Με ένα γκολ του Βραζιλιάνου Τικίνιο Σοάρες στο φινάλε του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Φενέρμπαχτσε στο «Γ. Καραϊσκάκης» και εξασφάλισε τη συνέχιση της ευρωπαϊκής του παρουσίας στο Γιουρόπα Λιγκ ως δεύτερος από τον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης. Μάλιστα οι Πειραιώτες έχουν ελπίδες ακόμη και να βγουν πρώτοι  αν την τελευταία αγωνιστική του ομίλου νικήσουν την Αντβέρπ στο Βέλγιο και την ίδια ώρα η Αϊντραχτ ηττηθεί στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με μεγάλο πάθος και πείσμα και δικαιώθηκαν απέναντι σε μια Φενέρ που είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά «χάθηκε» στην επανάληψη.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ μόλις στο 5’ όταν σε μια γρήγορη αντεπίθεση των παικτών του ο Μασούρας γύρισε την μπάλα προς τον Αγκιμπού Καμαρά που δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να την σπρώξει στα δίχτυα της Φενέρμπαχτσε. Δύο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι για πάτημα του Τισεράντ πάνω στον Ονιεκούρου, αλλά ο Ισπανός διαιτητής Αντόνιο Λαόθ δεν διέκρινε παράβαση καθώς θεώρησε πως ο αμυντικός της τουρκικής ομάδας έδιωξε πρώτα την μπάλα. Σταδιακά η Φενέρ πήρε την κατοχή της μπάλας απέναντι σ’ έναν Ολυμπιακό που έψαχνε να «χτυπήσει» στην κόντρα. Πάντως στο 18’ η Φενέρ… άγγιξε το γκολ, αλλά το σουτ του Καχβετσί κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βατσλίκ.

Δύο λεπτά αργότερα οι Τούρκοι απείλησαν ξανά με το σουτ του Μπερίσα από καλή θέση να φεύγει λίγο άουτ. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» στις ευκαιρίες της Φενέρ στο 21’ μ΄ ένα σουτ του Λαλά που δεν βρήκε για λίγο στόχο.

Στο 25’ ο Παπασταθόπουλος δε μπόρεσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Μπα. Στο 32’ μετά από κόντρα του Ελ Αραμπί στην απόκρουση του Σόσα, η  μπάλα πήγε να «κρεμάσει» τον Οζέρ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Οι προσπάθειες των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκαν και στο 38’ μετά τη σέντρα του Ονιεκούρου ο Ελ Αραμπί έκανε τη γυριστή κεφαλιά για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 40’ μ’ ένα καλοτροβηγμένο φάουλ του Μπερίσα που πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος κι άρχισαν να πιέζουν την εστία του Οζέρ για να φτάσουν στο γκολ. Στο 47’ ένα σουτ του Αγκιμπού Καμαρά πέρασε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε στο 53’ και το σουτ του Γιαντάς.  Στο 74΄οι Πειραιώτες είχαν ακόμη μια καλή στιγμή όταν η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Ελ Αραμπί που έκανε όμως ένα πολύ κακό τελείωμα. Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 90’ όταν μετά το γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά, ο Τικίνιο με εξαιρετικό σουτ από κοντά έγραψε το 1-0.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Μπα και Τικίνιο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος (25’ Μπα), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (46’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (46’ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί (81’ Τικίνιο).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Οζέρ, Οσαγί-Σάμουελ, Τισεράντ, Κιμ, Νοβάκ (78’ Καντίογλου), Γιαντάς (91’ Γιουμιουσκαγιά), Σόσα, Ζάιτς (65΄Μέγιερ), Καχβετσί  (65’ Πέλκας), Μπερίσα, Ρόσι (78’ Σαλάι).

*Στο άλλο ματς του ομίλου Αϊντραχτ και Αντβέρπ ήρθαν ισόπαλες (2-2) στην Φρανκφούρτη.

Φενέρμπαχτσέ – Aϊντραχτ

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.