Ελλάδα

Κύπελλο Ελλάδας: Η Λαμία απέκλεισε (1-0) στην παράταση τον Αρη

26 Ιανουαρίου 2022

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Αθ. Διάκος» η μαχητική Λαμία νίκησε με 1-0 τον Αρη χάρις σε γκολ του Ανταμ Τζανετόπουλου  στα τελευταία λεπτά της παράτασης και προκρίθηκε όπως και τη σεζόν 2018-19 στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα μετά τη νίκη τους με 4-0 στο πρώτο ματς της Λεωφόρου.

Ο Αρης βίωσε έναν οδυνηρό αποκλεισμό, πληρώνοντας πάνω απ’  όλα τα δύο πέναλτι που έχασε, το πρώτο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά να σουτάρει άουτ και το δεύτερο στην τελευταία φάση της παράτασης με τον Μπρούνο Γκάμα να μην μπορεί να νικήσει τον Μπόγιαν  Σαράνοφ.

Οι παίκτες του Αρη μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και στο 14’ κέρδισαν ένα μάλλον αυστηρό πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης, σε μαρκάρισμα του Μπεχαράνο πάνω στον Μπερτόλιο. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 16’  ο Αμπουμπακάρ Καμαρά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας τη μοναδική ευκαιρία για τους «κίτρινους» να πάρουν προβάδισμα για την πρόκριση.

Η Λαμία φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο 21’ με τον Ταϊρόν να μπαίνει στην περιοχή του Αρη και να σουτάρει για να αποκρούσει ο Σιαμπάνης. Οι γηπεδούχοι είχαν και νέα καλή στιγμή στο 36΄ όταν ο Καραμάνος βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ που επιχείρησε, βρήκε σε ετοιμότητα τον Σιαμπάνη που μπλόκαρε.

Οι φιλοξενούμενοι που έχασαν τον ρυθμό τους μετά το χαμένο πέναλτι του Καμαρά, είχαν την επόμενη αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μ΄ ένα μακρινό σουτ του Εντιαγέ το οποίο εξουδετέρωσε ο Σαράνοφ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (48’) ο Μαντσίνι εκτέλεσε το φάουλ, ο Εντιαγέ έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει δύσκολα ο Σαράνοφ. Η Λαμία «απάντησε» στην ευκαιρία του Αρη  στο 55’ μ’ ένα σουτ του Σαραμαντά που πέρασε λίγο άουτ. Στο 64’ ο Αρης πλησίασε στο γκολ όταν μετά το γύρισμα του Μαντσίνι η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Τζανδάρη και πήρε πορεία προς τα δίχτυα της Λαμίας για να την μπλοκάρει οριακά πάνω στη γραμμή της εστίας του ο Σαράνοφ. Στο 78’ ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα  στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μπρούνο Γκάμα απέτυχε να στείλει τη μπάλα προς τα δίχτυα της Λαμίας. Από το σημείο αυτό και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα από τον Καραντώνη δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ για να αποκρούσει ο Σαράνοφ. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης ο Αρης πίεσε για το γκολ, αλλά αυτή που το πέτυχε ήταν η Λαμία. Στο 118’ ο Προβυδάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Σιαμπάνη για το 1-0.  Ο Αρης έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 122’ με τον Ιτούρμπε να σουτάρει μέσα από την περιοχή για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Σαράνοφ.

Ομως το ματς δεν είχε τελειώσει καθώς στο 123’ ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπρούνο Γκάμα από τον Τζανδάρη. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο ίδιος ο Μπρούνο Γκάμα, αλλά ο Σαράνοφ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε, χαρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην ομάδα της Φθιώτιδας.

Με κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν οι Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Νούνιες, Εντιαγέ, Μπανγκουρά, Τζανετόπουλο και Μπράμπετς.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σαραμαντάς (85’ Μαρτίνεθ), Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Ταϊρόν (26’ Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (90’ Ματίγια), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Ματέο Γκαρσία (75’ Μπρούνο Γκάμα), Μπερτόλιο (66’ Ιτούρμπε), Καμαρά.

Στις 21 Αυγούστου 2022 στη Γερμανία, ο Λευτέρης Πετρούνιας ισοφάρισε την επίδοση του Ούγγρου σπεσιαλίστα του πλάγιου ίππου Κρίστιαν Μπέρκι, ο οποίος κατείχε το απόλυτο ρεκόρ των έξι τίτλων στο ίδιο όργανο (2005, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012).