Κύπρος

Κύπρος: 1-0 η ΑΕΚ τον Απόλλωνα

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του αγώνα στο Τσίρειο στάδιο, καθώς κέρδισε με 1-0 τον αδιάφορο Απόλλωνα και σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΠΟΕΛ στην Πάφο, εξασφάλισε την δεύτερη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γκολ που χάρισε τη μεγάλη και ιστορική πρόκριση για την ΑΕΚ, πέτυχε ο Γκουστάβο Λέδες με σουτ έξω από την περιοχή στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης.

Μέτριο το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με τον Απόλλωνα να παρατάσσεται με μία διαφορετική ενδεκάδα, σε σχέση με το ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας με το ΑΠΟΕΛ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τον Απόλλωνα στο 16ο λεπτό της αναμέτρηση. Ωραία κυκλοφορία στον άξονα, ο Ογκέντα έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής και έκανε το πλασέ, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δεξί και στην συνέχεια στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λεάλ!

Στο 32’ η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά με τον Αλτμαν να κάνει το σουτ από καλή θέση, ο Κατελάρης έκανε το τάκλιν, διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 38ο λεπτό, ωραία αντεπίθεση του Απόλλωνα από αριστερά, ο Ιλιεφ βρήκε τον Αλμπάνη που μπήκε στην περιοχή αλλά ήταν αδύναμο το πλασέ του.

Στο 42’ ο Γκιούρτσο έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε δοκάρι. Ο Φαράζ σέντραρε από δεξιά, ο Γκαρσία έκανε την δυνατή κεφαλιά από κοντά, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου.

Με γκολ ξεκίνησε ουσιαστικά το δεύτερο ημίχρονο. Στο 50ό λεπτό η ΑΕΚ καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με τον Γκουστάβο Λέδες.

Ο Βραζιλιάνος με ένα φοβερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ της ΑΕΚ, ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μυαλό όλων ήταν στους πανηγυρισμούς και όχι στο παιχνίδι.

Μία καλή στιγμή είχε στο 76ο λεπτό, όταν ο Αλμπάνης έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Λεάλ έδιωξε σε κόρνερ.

Ενώ, στο 79’ μία καλή στιγμή είχαμε για την ΑΕΚ, με τον Γκιούρτσο να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στα τελευταία δέκα λεπτά δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη που την οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Ιντζια (65’ Γιάνγκα), Ογκέντα (65’ Νταμπό), Ιλιεφ (90+2’ Μαλεκκίδης), Τζουμ (80’ Χαμάς), Ψύχας, Κατελάρης (46’ Αυλωνίτης), Φιλιώτης, Αλμπάνης, Νογιόκ.

ΑΕΚ: Λεάλ, Μικέλ, Μιλίσεβιτς, Χριστοφόρου, Γκαρθία, Λέδες, Εσπινόσα (46’ Τόμοβιτς), Γκιούρτσο, Φαράζ (83’ Ακοράν), Αλτμαν (67’ Ρομό), Τρισκόφσκι (90’ Ναούμ).

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.