Κύπρος

Κύπρος: 3-0 η Πάφος τον Εθνικό

20 Νοεμβρίου 2021

Η Πάφος πήρε την 3η της νίκη στην σεζόν επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι Παφίτες έφτασαν τους 13 βαθμούς και ανέβηκαν στην 5η θέση. Παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς νίκη ο Εθνικός.
Επρεπε να περάσει ένα σχεδόν ένα μισάωρο για δούμε ευκαιρία στον αγώνα και συγκεκριμένα ο Βαλακάρι στο 27’ με απευθείας φάουλ ανάγκασε τον Χριστοδούλου να διώξει σε κόρνερ.
Στο 33’ μετά από εκτέλεση κόρνερ η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον Αμντουσαλάμοφ με γυριστό κοντά στην εστία και αφού προηγήθηκε ψαλιδάκι του Ζαιρό.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Σεμέδο με δυνατό σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι του Χριστοδούλου γράφοντας το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος πέτυχε τρίτο γκολ και πάλι με τον Αμντουσαλάμοφ για το 3-0.
Οι γηπεδούχοι στο 73’ είχαν διπλή ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ όμως πρώτα ο Χολ και μετά ο Χριστοδούλου έκοψαν πάνω στην γραμμή.
ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο, Σεμέδο (63’ Κοβάσεβιτς), Ζάιρο, Αμπτουσαλάμοφ, Αουρέλιο, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πάνιτς, Μπάριτς, Πάγιτς, Πάντσεον.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Αδωνη (46’ Ντόλεζαλ), Περατικός, Ηλία Μ, Ασούμπρε (14’ Αράζ), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Θωμάς Ιωάννου (46’ Πηλέας), Φόλπρεχτ, Χολ, Ελουντού.

Ο Aαρον Γκόρντον είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννέα ασίστ και οι Ντένβερ Νάγκετς βρίσκονται μια «ανάσα» από τον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη τους με 112-105 επί των Λέικερς στο Λος Aντζελες.