Ελλάδα

Πρώτη νίκη για Αρη 1-0 τη Γάνδη

ΣΟΧΑΟΥ. Με γκολ από εκτέλεση πέναλτι του Ματέο Γκαρσία στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης νίκησε με 1-0 την Κυπελλούχο Βελγίου,  Γάνδη στο δεύτερο φιλικό του αγώνα στην Αυστρία. Οι «κίτρινοι» στάθηκαν αρκετά καλά, αγωνιζόμενοι και στα δύο ημίχρονα με σύστημα 3-5-2 ενώ από τα αξιοσημείωτα είναι πως έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αρη ο νεοαποκτηθείς Τζαμαϊκάνος στράικερ, Αντρέ Γκρέι.

Η Γάνδη είχε από το ξεκίνημα του ματς τον έλεγχο και πίεζε για το γκολ όμως τελικά αυτός που προηγήθηκε ήταν ο Αρης όταν στο 35’ ο Παναγίδης ανατράπηκε από τον γκολκίπερ Οκούμου και ο Ματέο Γκαρσία από την άσπρη βούλα έγραψε το 0-1.

Οι Βέλγοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση στο 63’ με τον Κάιπερς να πλασάρει από κοντά και τον Κουέστα να αποκρούει ενστικτωδώς. Στο 86’ ο Αρης πλησίασε στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Αντρέ Γκρέι δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ από πλάγια θέση τον γκολκίπερ της Γάνδης που απέκρουσε σε κόρνερ.

ΓΑΝΔΗ: Οκούμου, Γνγκαντέου, Οτζίτζα Οφόε, Κάιπερς, Κάστρο-Μόντες, Χιλσάγκερ, Μπρούνο, Καμς, Νούριο, Ρόεφ, Λάγκε.

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης (Κουέστα 46’), Μαρμαρίδης (Εμπακατά 46’), Χαΐροβιτς (Πίρσμαν 46’), Μπράμπετς, Τανούλης (Φαμπιάνο 46’), Χρυσόπουλος, Ντιόπ (Ασλανίδης 29’, Ιτούρμπε 46’), Σγουρός (Ντουκουρέ 46’), Ματέο Γκαρσία (Γκρέι 79’), Παναγίδης ( Λουίς Πάλμα 46’), Χατζηιωάννου (Μαντσίνι 46’).

Το πάλεψε, κυνήγησε τα πάντα, έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε, πίεσε τη Σλάβια Πράγας, έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες, είχε δοκάρι στο 2’, σημείωσε γκολ στο 58’, αλλά το δεύτερο γκολ που θα τον έστελνε στην παράταση δεν ήρθε και ο Παναθηναϊκός που είδε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων τους Τσέχους να κάνουν το 1-1 στο κατάμεστο «Απόστολος Νικολαΐδης» έμεινε εκτός πλέι οφ του Europa Conference League.

Η πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέας Μαρίνα Πλούμπη, μας χάρισε φέτος ένα παιδικό βιβλίο ξεχωριστό και μοναδικό για τα ελληνικά δεδομένα.