Διεθνή

NBA: Μεγάλος Antetokounmpo άνετη νίκη των Bucks

04 Ιανουαρίου 2023

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε μια μυθική βραδιά έγραψε ιστορία με ρεκόρ καριέρας, διαλύοντας την άμυνα των Ουίζαρντς με 55 πόντους στη νίκη των Μπακς με 123-113! O Ελληνας σούπερ σταρ με μια αδιανόητη εμφάνιση έγραψε ιστορία, αφού σημείωσε προσωπικό ρεκόρ πόντων με 55, έχοντας ακόμη, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής, με 20/30 δίποντα και 15/16 βολές, διαλύοντας με κάθε τρόπο την άμυνα των Ουίζαρντς! Οι Μπακς μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει 10 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 32-28, με τον «Greek Freak» να συνεχίζει το show του και στη δεύτερη περίοδο σημειώνοντας 14 πόντους, με τα «Ελάφια» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +12 (61-49). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Γιάννης ήταν και πάλι εκπληκτικός, σημειώνοντας 12 πόντους, όμως οι Ουίζαρντς έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (90-85) με επί μέρους 29-36. Στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο ο Ελληνας σούπερ σταρ μπήκε και πάλι σε… GOAT mode. Ο Γιάννης με 17 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, διέλυσε την άμυνα των Ουίζαρντς, οδηγώντας τα «Ελάφια» στη νίκη με 123-113, σε μια ιστορική βραδιά για τον Ελληνα σταρ, που με τους 55 πόντους που σημείωσε έκανε ρεκόρ καριέρας, δείχνοντας για ακόμη μια φορά γιατί λογίζεται ως ο κορυφαίος μπασκετμπολίστας του κόσμου. Ο «Greek Freak», πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Μπρουκ Λόπεζ (21π, 12ρ) και τον Μπόμπι Πόρτις (17π, 13ρ), με τον Κρίσταπς Πορτζίνγκις (22π, 9ρ, 4ασ) και τον Κάιλ Κούζμα (20π, 4ρ, 2ασ), να ξεχωρίζουν από την πλευρά των Ουίζαρντς, που έβγαλαν μαχητικότητα αλλά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον οδοστρωτήρα, Γιάννη.

Οι τρομεροί Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ισοπέδωσαν τους Μπόστον Σέλτικς μέσα στη Βοστώνη με 150-117! Οι Θάντερ ήταν ασταμάτητοι στη Βοστώνοι, πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τα ηνία και σόκαραν τους Σέλτικς με την τρομακτική τους εμφάνιση, φτάνοντας με άνεση στην μεγάλη νίκη. Ο Τζος Γκίντι με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ηγήθηκε των Θάντερ, με τον Λουτζέν Ντορντ, να ακολουθεί με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την πλευρά των Σέλτικς, που γνώρισαν πολύ βαριά ήττα, ξεχώρισε το δίδυμο των Τζέιλεν Μπράουν, 29 πόντοι, και Τζέισον Τέιτουμ, 27 πόντους 6 ριμπάουντ.

Οι Σακραμέντο Κινγκς ήταν οι μεγάλοι νικητές της ματσάρας – θρίλερ κόντρα στους Γιούτα Τζαζ, επικρατώντας με 117-115 σε ένα ματς με αδιανόητο φινάλε. Οι Κινγκς ήταν ανώτεροι στο πρώτο δωδεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν προηγούμενοι με 23-35, με τους Τζαζ να μπαίνουν ξανά στο ματς στο τρίτο δωδεκάλεπτο όταν και πήραν το προβάδισμα με 89-88. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, η αναμέτρηση εξελίχθηκε στο απόλυτο ντέρμπι, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά και το φινάλε-θρίλερ, που έκρυβε έντονες συγκινήσεις. Αρχικά στα 17 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Λάουρι Μάρκανεν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων και με 3/3 βολές ισοφάρισε το ματς σε 115-115. Στην επαναφορά η άμυνα των Τζαζ… κοιμήθηκε και ο ΝτεΑρον Φοξ στα 4 δέκατα πριν την λήξη με λέι απ διαμόρφωσε το 117-115, για να ακολουθήσει ένας μικρός χαμός. Οι Τζαζ προσπάθησαν με μακρινή επαναφορά να στείλουν το ματς στην παράταση, ο Μάρκανεν έπιασε ένα αδιανόητο σουτ και έστειλε την μπάλα στο καλάθι, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 117-117. Οι διαιτητές, ωστόσο εξέτασαν την φάση στο video και είδαν ότι το σουτ του Φινλανδού ήταν εκπρόθεσμο, με αποτέλεσμα οι Κινγκς να πάρουν τη νίκη με 117-115 σε ένα φινάλε-θρίλερ. Ο ΝτεΑρον Φοξ με 37 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σακραμέντο Κινγκς, ενώ ο Λάουρι Μάρκανεν με 28 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους Τζαζ.

15. Ρόκετς 10-27

Τη νίκη με την οποία θα στεφθεί ουσιαστικά πρωταθλήτρια Ελλάδας για δεύτερη συνεχή χρονιά θα κυνηγήσει η ΑΕΚ στο ντέρμπι που θα δώσει την Κυριακή (12:30 ώρα Νέας Υόρκης) με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ.