Διεθνή

«Πέταξε» στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ελβετία 3-2 τη Σερβία

02 Δεκεμβρίου 2022

Η Ελβετία νίκησε με 3-2 τη Σερβία στο «Stadium 974» της Ντόχα και πήρε για τρίτο διαδοχικό Μουντιάλ το εισιτήριο για τη φάση των «16» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία. Από την άλλη οι Σέρβοι έμειναν με μόλις έναν βαθμό, ουραγοί στον έβδομο όμιλο και επιστρέφουν στην πατρίδα τους. Το παιχνίδι είχε συναρπαστικό ρυθμό στο πρώτο μέρος όταν και σημειώθηκαν τέσσερα γκολ, αλλά στην επανάληψη όλα τελείωσαν γρήγορα με το τρίτο γκολ των Ελβετών μιας και οι Σέρβοι αποσυντονίστηκαν πλήρως και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Oι Ελβετοί… άγγιξαν το γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Εμπολό να σουτάρει μόνος απέναντι από τον Βάνια Μιλίνκοβιτς και τον Σέρβο γκολκίπερ να αποκρούει σωτήρια. Η μπάλα έφτασε στη συνέχεια στον Τζάκα που έκανε νέο σουτ για να αποκρούσει ξανά ο Βάνια Μιλίνκοβτς.

Οι Σέρβοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 5’ με μια κεφαλιά του Μιλένκοβιτς που δεν βρήκε για λίγο στόχο. Στο 11’ η Σερβία έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να εξαπολύει το βολέ εκτός περιοχής και την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι των Ελβετών. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή πολύ ανοιχτό και τελικά αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα ήταν η Ελβετία στο 20’ με τον Σακίρι να διαμορφώνει το 1-0 με συρτό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Οι Σερβοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 26’ με τον Τάντιτς να κάνει τη σέντρα και τον Μίτροβιτς με έξοχη κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κόμπελ για το 1-1.

Στο 30’ ο Σακίρι βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Σέρβων, αλλά πλάσαρε άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να δώσει ξανά το προβάδισμα στην Ελβετία. Και σαν μην έφτανε αυτό για τους Ελβετούς στο 35’ η Σερβία έφτασε στην ολική ανατροπή χάρις σε θαυμάσιο συρτό σουτ του Βλάχοβιτς μέσα από την μεγάλη περιοχή που έγραψε το 2-1. Η Ελβετία αντέδρασε πριν βγει το ημίχρονο και στο 44’ έφτασε στο 2-2 με κοντινό πλασέ του Εμπολό μετά από γύρισμα του Σακίρι.

Τα γκολ συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με την Ελβετία να φτάνει στο 48’ στο 3-2 με κοντινό πλασέ του Φρόιλερ μετά από ασίστ με τακουνάκι από τον Βάργκας. Στο 57’ ο Εμπολό έχασε μοναδική ευκαιρία να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα και να «κλειδώσει» τη νίκη για την Ελβετία. Από την πλευρά της η Σερβία είχε μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει στο 60’ με τον Τάντιτς να σουτάρει άουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή των Ελβετών.

Από το σημείο αυτό οι Ελβετοί έλεγξαν το ματς και στο 83’ είχαν ένα σουτ-φάουλ του Ακάντζι που πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 89’ ο τερματοφύλακας των Σέρβων πρόλαβε στο τετ α τετ τον Φάσναχτ. Στις καθυστερήσεις που ξεπέρασαν τα δέκα λεπτά οι Σέρβοι κυνήγησαν την ισοφάριση, σκορ που θα απέκλειε τους Ελβετούς και θα έδινε το εισιτήριο για την επόμενη φάση στο Καμερούν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αργεντινός Φερνάντο Ραπαλίνι.

ΣΕΡΒΙΑ (Στοΐκοβιτς): Βάνια Μιλίνκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (55’ Γκούντελι), Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (78’ Τζούριτσιτς), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68’ Μαξίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς (78’ Ράντονιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55’ Γιόβτς).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Γιακίν): Κόμπελ, Βιντμέρ, Ακάντζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (68’ Ζακάρια), Σο (68’ Φερνάντες), Βάργκας (83’ Φάσναχτ), Εμπολό (95’ Οκαφόρ).